SME

Očkovanie proti chrípke: kedy áno, kedy nie

Všetko o víruse chrípky a nachladení. Aké sú príznaky a ako s nimi bojovať.

Chrípkový vírus je zákerný v tom, že prenikne do bunky, kde sa rozmnožuje pomocou jej rozmnožovacieho aparátu. Bunka tak buď prestane fungovať alebo odumrie.Chrípkový vírus je zákerný v tom, že prenikne do bunky, kde sa rozmnožuje pomocou jej rozmnožovacieho aparátu. Bunka tak buď prestane fungovať alebo odumrie.

Vírus je nebezpečný mikroorganizmus, ktorý dokáže obrátiť život naruby v podobe nepríjemného ochorenia. Najviac skloňovaným v tomto ročnom období je chrípka. Prišiel totiž čas, keď sa jej začína dariť viac ako inokedy.

Chrípka je najčastejšou infekciou a jedno z najnákazlivejších ochorení. Má závažné nielen zdravotné, ale aj ekonomické dôsledky.

Pôvodcom chrípkového ochorenia sú takzvané influenzavírusy. Avšak nielen vírusy, ale aj iné mikroorganizmy (baktérie, plesne, kvasinky, prvoky, parazity a podobne) spôsobujú rôzne závažné ochorenia.

Odlišnosť medzi vírusmi a ostatnými mikroorganizmami je v spôsobe, akým infekčné choroby vyvolávajú. Vírusy sú zákerné v tom, že prenikajú priamo do bunky, kde sa rozmnožujú, a tým bunku ničia. Nedokážu totiž samy osebe existovať a rozmnožovať sa v mimobunkovom priestore.

 

Nežiaduce podchladenie

V prípade chrípky odlišujeme tri základné typy vírusu - A, B, C. Každý je jedinečný a má schopnosť mutovať. Znamená to, že sa zmení jeho genetická informácia. Každá skupina vírusov má svoje podtypy, varianty, mutanty.

Na molekulárnej úrovni teda existuje množstvo variantov, ale klinický priebeh ochorenia je pri všetkých typoch veľmi podobný. Niekedy je vírus agresívnejší, závisí to od vlastností čerstvo zmutovanej formy.

Dôležitým faktorom, ktorý zohráva úlohu pri nákaze, je imunita, ktorá závisí aj od životosprávy. Sú faktory, ktoré imunitu znižujú, a tým aj zvyšujú pravdepodobnosť, že sa človek nakazí. Patrí k nim napríklad fajčenie a konzumácia alkoholu, únava či stres.

Nepriaznivý dopad má aj pôsobenie chladu, pretože na to, aby imunitný systém dobre pracoval, potrebuje teplotu medzi 37 °C až 38 °C. A chrípkové vírusy obľubujú vlhko a chlad. Podchladenie organizmu v súčinnosti s nákazou teda zhoršuje priebeh ochorenia. Aj preto v rámci prevencie netreba zabúdať na otužovanie. Dôležitý je aj dostatočný príjem vitamínov, najlepšie v prirodzenej forme.

cyklus1.jpg

Očkovanie - áno či nie?

Odborníci očkovanie odporúčajú ako dôležitú súčasť prevencie. Zvlášť rizikovou skupinou, ktorá by sa mala chrániť očkovaním, sú imunologicky slabšie skupiny, ako sú malé deti a ľudia vo vyššom veku, najmä s chronickými ochoreniami srdca a ciev, pľúc, cukrovkou či poruchami imunity a podobne.

Vakcína nie je univerzálny všeliek - po zaočkovaní reaguje hlavne na nákazu, proti ktorej bola vytvorená. Ak sa do organizmu dostanú iné tipy vírusu, môžu spôsobiť ochorenie. Nie je to však preto, že sme sa nechali zaočkovať, ale preto, lebo sme zaočkovaní proti niečomu inému. Očkovanie je teda špecifická záležitosť. Podľa odborníkov však podporí imunitný systém a zvýši odolnosť aj voči iným druhom vírusov.

Očkovacia rutina

vakcina1.jpgRozhodli ste sa nechať zaočkovať a zaujíma vás, či si máte vakcínu kúpiť sami alebo je na predpis? Všeobecná lekárka pre dospelých z Nemocnice s poliklinikou Medissimo Eva Smišková vysvetľuje, že „bežná prax je taká, že vakcíny majú v lekárňach a na predpis všeobecného lekára si ju môžete v lekárni vyzdvihnúť".

Pokiaľ ide o to, či sa na očkovanie treba vopred objednať, lekárka hovorí, že to záleží od zvyklostí. „U nás sa pacient - klient, objedná. Pred podaním účinnej látky je potrebné krátke vyšetrenie a odobratie čerstvých anamnestických údajov," vysvetľuje.

Samotné podanie vakcíny totiž nie je iba „injekcia". Spája sa s ním aj určitá administrácia a zodpovednosť zdravotníckeho pracovníka za poskytnutie informácií o možných vedľajších účinkoch, podpísanie informovaného súhlasu a odsledovanie pacienta po podaní vakcíny v zdravotníckom zariadení.

Lekárka upozorňuje na to, že pri aplikácii vakcíny tak ako pri podaní každého liečiva existuje isté riziko, že sa objavia nežiaduce reakcie. Tie môžu byť bežné - miestne, ako je napríklad opuch, začervenanie a svrbenie v mieste vpichu alebo aj celkové, ako napríklad vysoká teplota, schvátenosť, bolesti hlavy alebo svalov, celého tela. Menej často sa vyskytujú nezvyčajné reakcie, ktoré znamenajú komplikáciu zo strany centrálneho či periférneho nervového systému, alergické reakcie až anafylaktický šok.

Čo treba vedieť o očkovaní
  1. Predpis aj výdaj vakcíny v lekárni, ako aj podanie látky plne hradí zdravotná poisťovňa, pacient nič neplatí.
  2. Novinkou na trhu je takzvaná intradermálna vakcína. Výhodou je, že ihla mikroinjekčného systému je dlhá iba jeden a pol milimetra, čo je desaťkrát menej ako v prípade štandardných ihiel, ktorými sa pichá do svalu. V prípade tejto vakcíny sa účinná látka pichá do kože, kde je vysoká koncentrácia špeciálnych imunitných buniek. Tie dokážu účinne vyvolať imunitnú odpoveď.
  3. Lekár vás určite nezaočkuje, ak máte akúkoľvek akútnu infekciu horných dýchacích ciest, ani v prípade pocitu, že na vás ešte len „niečo ide". Takisto nie je vhodné nechať sa zaočkovať, ak u niekoho z vašich blízkych alebo v práci prepuklo chrípkové ochorenie. Najvhodnejšie je podstúpiť očkovanie pri pocite plného zdravia a ak sa vo vašom okolí neprejavili prejavy chrípkového ochorenia.
  4. Očkovať možno do polovice decembra, prípadne aj neskôr podľa epidemiologickej situácie, ktorú možno sledovať.
  5. Očkovacia látka sa v závislosti od veku podáva nasledovne: u detí od šiestich mesiacov do 35 mesiacov: dve dávky po 0,25 mililitra v rozmedzí štyroch týždňov. U detí od 36 mesiacov do deviatich rokov: dve dávky po 0,5 mililitra v rozmedzí štyroch týždňov, pokiaľ deti neboli ešte očkované proti chrípke. U ostatných osôb len jedna dávka vakcíny každoročne.
Voľno z práce

Zaujíma vás, či máte nárok na voľno, keď sa chcete nechať zaočkovať? Postup zamestnávateľa ohľadom uvoľnenia zo zamestnania pre návštevu lekára aj za účelom očkovania upravuje Zákonník práce, účinný od 1. marca 2010 (zákon 311/2001 Z. z.), 5. časť - prekážky v práci, § 141, ods. (2), kde sa okrem iného hovorí: zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení:

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času.

Očkovanie nie je jediným riešením

Čo robiť, aby ste predišli nákaze:

  • posilňujte svoj imunitný systém správnou životosprávou, otužovaním a dostatočným príjmom vitamínov najmä v prirodzenej forme,
  • počas chrípkovej sezóny sa vyhýbajte miestam, kde sa zhromažďuje veľa ľudí,
  • dodržiavajte základné pravidlá respiračnej hygieny a vyhýbajte sa ľuďom, ktorí kýchajú a kašlú. Aj keď nemusí ísť o chrípku, môže to byť parachrípka, rinoviróza a podobne - vhodné je dodržiavať aspoň metrovú vzdialenosť od takýchto osôb,
  • používajte hygienické vreckovky aj pri kašľaní a kýchaní, nepodávajte ruku, ktorou ste si zakryli ústa pri kašľaní a podobne,
  • dbajte na zvýšenú hygienu rúk - umývajte si ich aspoň 20 sekúnd pod tečúcou vodou a vhodné je používať špeciálne antibakteriálne mydlá,
  • vírus je odolný voči vyschnutiu a v prachu prežíva pri izbovej teplote aj niekoľko dní. Preto je potrebné pravidelne vetrať miestnosť, kde chorý leží.

Zlenivie očkovaním imunita?

Možno sa stretnúť aj s názorom, že po zaočkovaní proti chrípke imunitný systém „zlenivie". Odborníci vysvetľujú, že ak sa organizmus opakovane stretne s tým istým podnetom, tak pri druhom podnete reaguje búrlivejšie. Vakcína - mŕtvy vírus alebo niektoré časti jeho štruktúry, či plášťa majú za následok vytvorenie protilátok. Na rôzne vírusy existujú rôzne schémy výroby vakcíny a následne aj tvorby protilátok v organizme. Očkovanie je teda ako vhodná prevencia namieste.

Nádcha a chrípka nemusia ísť ruka v ruke

Nástup príznakov v prípade chrípky je náhly a rýchly a pacient často vie aj upresniť čas, keď ochorenie prepuklo. Inkubačný čas je jeden až dva dni. Príznakmi ochorenia sú vysoká teplota spojená s triaškou, bolesti svalov, kĺbov, často sú prítomné bolesti hlavy, pacient je vyslovene unavený a malátny a vzápätí nato sa objavuje dráždivý kašeľ a niekedy aj pocit upchatého nosa.

Nádcha nie je typickým príznakom chrípky u dospelých, kašeľ sa obvykle spája s bolesťou za hrudnou kosťou a spočiatku je dráždivý a suchý, až neskôr dochádza k vykašliavaniu. U detí hrozí riziko komplikácií, napríklad v podobe zápalu stredného ucha a u starých alebo chronicky chorých osôb napríklad v podobe zápalu pľúc.

Pod sedem dní to nepôjde

Nekomplikovaná chrípka trvá sedem až desať dní. Liečiť možno iba symptómy, nepodávajú sa antibiotiká, iba v takom prípade, ak by došlo k bakteriálnej komplikácii. Dôležité je, aby pacient okamžite zachoval pokoj na lôžku. Netreba zabúdať na dostatok tekutín a podávať antipyretiká - lieky proti horúčke. V prípade, že horúčka neklesá ani po niekoľkých dňoch, navštívte lekára, môže totiž vzniknúť bakteriálna sekundárna komplikácia. Ak vám aj po troch-štyroch dňoch klesne teplota, rozhodne by ste mali pokračovať v domácej liečba a neísť do práce. Riskujete zhoršenie vlastného zdravotného stavu a možné komplikácie v podobe bronchitídy alebo dokonca zápalu pľúc, ako aj to, že nakazíte ostatných.

Môže ísť o život

U starších ľudí s niektorým základným ochorením je riziko, že chrípkový proces toto ochorenie zhorší, najmä ak ide o pľúcne alebo srdcovo-cievne ochorenia. Pri chrípke ich respiračný trakt môže napadnúť sekundárna bakteriálna infekcia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta. Rizikovou skupinou sú aj malé deti a tehotné ženy, pretože sú významnými prenášačmi najmä chrípkových ochorení a taktiež sú náchylnejšie na objavenie sa komplikácií.

Vedeli ste?

Ako sa množí chrípka

Podľa odborníkov je vírus vlastne molekula genetického materiálu, ktorá sa dokáže uchytiť na určitý receptor na povrchu bunky, ktorým sa dostane do vnútra bunky. Tam sa rozmnožuje pomocou rozmnožovacieho aparátu samotnej bunky. Tak bunku úplne zničí. Množenie vírusu postupuje geometrickým radom. Na rozdiel od vírusov sa baktérie množia mimo bunky a ochorenie spôsobujú tým, že bunku zničia priamo svojím premnožením alebo toxickými látkami, ktoré produkujú.

Keďže vírusy sa každý rok menia, pre prevenciu sa treba nechať každý rok zaočkovať novým typom vakcíny.
Tetanus i čierny kašeľ: očkovať sa raz za život nestačí

Okrem chrípky sa dospelí môžu nechať zaočkovať proti ďalším ochoreniam. Ide najmä o očkovanie proti tetanu, proti infekčnej žltačke typu A+B (ale aj oddelene), proti kliešťovej encefalitíde, a vybrané skupiny pacientov sa zvyknú očkovať aj proti pneumokokom a po zvážení epidemiologickej situácie aj proti meningokokom.

„Očkovanie pri ceste do cudzokrajných oblastí prenechávam na odborníkov, ktorí vedia, aké je povinné či odporúčané očkovanie pri konkrétnej destinácii - týfus, žltá zimnica, tularémia. Infektológ zasa indikuje napríklad aktívnu imunizáciu proti besnote," hovorí všeobecná lekárka Eva Smišková.

Každá vakcína má obmedzený čas účinnosti, napríklad po kompletnom očkovaní proti tetanu zhruba desať rokov, pritom odstup medzi prvou a druhou vakcínou je šesť týždňov, medzi druhou a treťou vakcínou je šesť mesiacov. „Potom štandardne preočkovávame po desiatich až dvanástich rokoch. Ak je čas dokázateľne dlhší, doteraz platilo, že treba vykonať opätovnú vakcináciu," tvrdí lekárka.

V poslednom čase možno zaznamenať u dospelých výskyt čierneho kašľa. „Klinická prax dokazuje a epidemiológovia dávajú za pravdu, že v ostatnom čase napriek kompletnému očkovaniu detí sa u populácie dospelých objavuje čierny kašeľ, ktorý sa dá dokázať sérologicky, pokiaľ nás k tomu nabáda klinický obraz. Preto pri dlhotrvajúcom kašli musíme myslieť aj na túto skutočnosť," hovorí Smišková.

Čas účinnosti jednotlivých vakcín:

  • po kompletnom očkovaní proti tetanu zhruba desať rokov,
  • proti encefalitíde asi tri roky,
  • proti chrípke asi rok,
  • proti hepatitíde päť až desať rokov.
Deti a očkovanie

Očkovací kalendár je dostupný na internete, rodičia si môžu termíny sledovať. Vo väčšine prípadov však pediater deti na očkovanie pozýva. „Ak sa nejaké očkovanie omešká, dá sa preočkovať po konzultácii s hygienou, ktorá presne sleduje epidemiologickú situáciu. Ak dieťa neabsolvuje očkovanie, môže v prípade kontaktu s chorým človekom na danú chorobu ochorieť," upozorňuje Iveta Herbanská, všeobecná lekárka pre deti.

Ak rodič z nejakého dôvodu nechce nechať svoje dieťa zaočkovať, môže očkovanie odmietnuť. Pediater je však povinný takúto situáciu hlásiť na Úrad verejného zdravotníctva, kde sú rodičia pozvaní na pohovor.

Po očkovaní sa u dieťaťa môžu objaviť reakcie ako teplota, nechutenstvo, bolesti hlavy, brucha, začervenanie a opuch v mieste vpichu. Ide o prechodný stav, ktorý sa o dva-tri dni upraví. Pri teplote alebo výraznej bolestivosti sú dobré antipyretiká, pri opuchu alebo začervenaní studené obklady. Po očkovaní je dobré na dva-tri dni obmedziť zvýšenú fyzickú aktivitu dieťaťa, diétny režim nie je potrebný. Pri nejakých alergických reakciách či kŕčoch sa dieťa danou vakcínou viac neočkuje. „Napríklad po očkovaní na čierny kašeľ sa ojedinelo môže vyskytnúť encefalopatia, prípadne kŕče," vysvetľuje Herbanská.

Lekárka upozorňuje, že dieťa sa nesmie očkovať pri horúčnatom ochorení, ihneď po chorobe v období rekonvalescencie, pri liečbe imunomodulanciami, prípadne ich podávanie treba po dohovore s imunológom prerušiť. Očkovanie u imunodeficientných pacientoch treba vždy konzultovať a takisto sa neočkuje tesne pred plánovaným operačným výkonom.

Očkovací kalendár dieťaťa

Vek dieťaťa - Druh očkovania

1. - 4. deň - TBC

3. - 4. mesiac - záškrt, tetanus, čierny kašeľ, hemofilové invazívne infekcie, detská obrna, vírusová hepatitída B, pneumokokové invazívne ochorenia

5. - 6. mesiac - záškrt, tetanus, čierny kašeľ, hemofilové invazívne infekcie, detská obrna, vírusová hepatitída B, pneumokokové invazívne ochorenia

11. - 12. mesiac - záškrt, tetanus, čierny kašeľ, hemofilové invazívne infekcie, detská obrna, vírusová hepatitída B, pneumokokové invazívne ochorenia

15. - 18. mesiac - osýpky, mumps, rubeola

V 6. roku - záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna

V 11. roku - osýpky, mumps, rubeola

V 13. roku - záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 26 317
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 582
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 926
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 308
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 200
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 873
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 699
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu