Ty máš len psoriázu, chorú kožu. Túto vetu často počúvajú ľudia postihnutí jedným z najzávažnejších kožných ochorení. „A pritom si málokto uvedomuje, aký veľký a dôležitý orgán koža je," vysvetľuje Mária Cetkovská, štatutárka martinskej organizácie Bodkáčik, ktorá vznikla v rámci aktivít Spoločnosti psoriatikov a atopikov SR. „Veľa psoriatikov sa nerado ukazuje na verejnosti a nerado vraví o svojom ochorení aj preto, že mnoho ľudí sa bojí nákazy," hovorí. Choroba prináša rôzne obmedzenia aj v oblasti spoločenského a pracovného života. Niektoré povolania, napríklad v potravinárstve, sú týmto pacientom nedostupné.
Psoriáza je pritom autoimunitné, neinfekčné, chronické zápalové ochorenie kože, ktoré má multifaktoriálny charakter. „Na podklade akcie rôznych génov dochádza vplyvom rozmanitých vonkajších faktorov k vypuknutiu ochorenia. Najčastejšími provokačnými faktormi sú bakteriálna alebo vírusová infekcia, psychický stres alebo aj niektoré lieky," hovorí Anna Jiráková z Dermatovenerologickej kliniky FN Na Bulovce v Prahe. Zdôrazňuje, že psoriáza nie je prenosná z jedného človeka na druhého priamym kontaktom, ako napríklad chrípka.
Odmietavé reakcie
Napriek tomu stále vyvoláva neopodstatnené obavy z nákazy a takíto pacienti sa často stretávajú s odmietavými reakciami okolia, mnohí majú problémy v práci, v partnerskom vzťahu, psoriatikom znepríjemňujú život aj spoločenské obmedzenia pri návšteve športovísk, masáží, rekondičných aktivít.
„Smutné je, že niekedy ani v rehabilitačnom zariadení, kde by mali byť znalí veci, nie je pre vás miesto," konštatuje Mária Cetkovská. Pacientom a ich blízkym odporúča, aby sa nakontaktovali na kluby psoriatikov, kde nájdu odbornú pomoc, informácie, a najmä nebudú so svojím ochorením sami.
Rôzne typy ochorenia
Odborníci rozlišujú dva základné typy psoriázy. Prvý typ charakterizuje včasný nástup ochorenia do 40. roku veku človeka a lupienka, ako sa toto ochorenie zvykne nazývať, sa vyskytuje v rodine. Druhý typ má neskorší nástup, obvykle medzi 50. až 60. rokom života a bez anamnézy ochorenia v rodine.
Najčastejšie sa prejavuje v podobe červených vystúpených fľakov na koži, ktoré sú nezriedka pokryté bielymi šupinami. Tieto fľaky môžu mať rôznu veľkosť - môžu byť bodkovité, kvapkovité, často môžu splývať a tvoriť väčšie plochy. „Často sa vyskytujú vo vlasoch, na kolenách, na lakťoch, v krížovej oblasti, ale môžu sa vyskytnúť aj v slabinách, v podpazuší, alebo môžu postihovať aj nechty. U detí sa často prejavy lupienky objavia po angíne alebo chrípke," hovorí dermatovenerologička Anna Jiráková.
Psoriázu si možno pomýliť s ekzémom, plesňovým ochorením či liekovou vyrážkou. Preto je nutné občas urobiť biopsiu z postihnutého miesta.
Dôležitá je spolupráca
Lekárka zdôrazňuje, že základom úspešnej terapie je dobrá spolupráca s pacientom. V prípade psoriázy je to o to dôležitejšie, že ide o recidivujúce ochorenie, kde sa vyžadujú pravidelné kontroly. Ochorenie významne znižuje kvalitu života pacienta a pri ťažšom postihnutí môže viesť aj k čiastočnej izolácii alebo aj k jeho invalidite.
„Je to urputný boj, stály kolotoč. Raz ste na tom dobre, snažíte sa dodržať diéty, liečbu, všetok liečebný režim, a zrazu sa znovu objavia prejavy a ani neviete, čo ich spustilo. Musím povedať, že dôležitú úlohu zohráva aj viera v úspešný výsledok liečby," zdôrazňuje Mária Cetkovská.
Nezriedka si psychický stav pacienta vyžiada aj konzultáciu s psychológom. „Je preukázané, že psychický diskomfort pacienta môže ako samostatný faktor zhoršovať priebeh ochorenia," hovorí Jiráková.
Viac možností liečby
V súčasnosti majú pacienti k dispozícii viaceré možnosti liečby. Je to lokálna terapia v podobe aplikácie rôznych mastí a krémov alebo špeciálna biologická liečba, ktorá zasahuje do imunologických procesov.
Ako uvádza dermatovenerológ Michael Tirant, dlhoročný odborník na psoriázu z The Psoriasis and Skin Clinic v Austrálii, ktorý nedávno navštívil aj Slovensko, „psoriáza sa zatiaľ, žiaľ, považuje za nevyliečiteľnú chorobu. Medicína dokáže bojovať len proti jej vonkajším symptómom, ktoré sa však správnou a najmä nepretržitou liečbou dajú udržiavať pod kontrolou a pacienti tak môžu žiť plnohodnotným životom."
Konvenčná liečba využíva najmä aplikáciu kortikosteroidov, ktoré sú síce účinné, no majú vedľajšie účinky a nie sú vhodné na dlhodobé užívanie, a už vôbec nie pre tehotné ženy a deti. Jednou z možností je aj fototerapia - liečba UV žiarením, ale v rozumnej miere. K účinným, a pritom šetrným spôsobom liečby možno zaradiť aj alternatívnu a prírodnú medicínu.
Austrálsky kožný lekár Michael Tirant zdôrazňuje, že„asi najklasickejšími príkladmi, ktoré zhoršujú prejavy psoriázy, sú stres, alkohol, fajčenie a užívanie liekov."
Rady pre suchú kožu
Namiesto kúpeľa sa radšej sprchujte.
Občas si doprajte kúpele s výťažkami z ovsa, so zmesou harmančeka, šalvie, mäty, dubovej kôry a žihľavy alebo olejové kúpele.
Používajte telové mlieka s hydratačnými účinkami a zvláčňujúcimi účinkami, vhodné sú s obsahom urey či s obsahom rastlinných olejov - kokosového, olivového, sójového, sezamového, alebo napríklad lanolínu.
Nechty si strihajte nakrátko.
Vyhýbajte sa noseniu tesnej obuvi a drevákom.
Pri fyzickej aktivite dbajte na to, aby postihnuté miesta neostávali spotené. Vyhýbajte sa mechanickému dráždeniu pokožky (napríklad aj nevhodným oblečením, ale aj škriabaním sa).
Eliminujte rizikové faktory, ako je stres, streptokokové a vírusové infekcie, poranenia, spáleniny od slnka alebo nadmerné slnenie. Nepriaznivo pôsobí aj suchý vzduch v prekúrených miestnostiach.
Nezabúdajte, že kožu treba „zavlažovať" aj zvnútra - dôsledne dodržiavajte pitný režim a dbajte aj na zdravú výživu s dostatočným obsahom ovocia a zeleniny. Vyhýbajte sa mastným jedlám, konzervačným látkam v potravinách, nezaťažujte pečeň. Na pitný režim by mali pamätať napríklad aj dojčiace mamičky detí s kožnými ochoreniami.
Svetový deň psoriázy
Psoriáza postihuje v krajinách Európy asi dve percentá obyvateľov, na Slovensku trpí týmto ochorením okolo 200-tisíc ľudí. Postihuje rovnako mužov, ako aj ženy a prvé prejavy sa vyskytujú u 27 percent detí, ktoré majú menej ako 16 rokov.
Svetovým dňom psoriázy je 29. október a každý, koho trápi nejaké kožné ochorenie, má pri tejto príležitosti možnosť prísť sa poradiť s odborníkom.
Zoznam miest, kde sa od 25. do 29. 10. môžete poradiť v čase od 12.00 do 16.00 h
Dátum Miesto
25. 10. OC Tulip v Martine
26. 10. OC Max v Poprade
27. 10. OC Optima v Košiciach
28. 10. Prior v Lučenci
29. 10. OC Aupark v Bratislave
Viac informácií sa dozviete aj na telefónnych číslach 043/38 10 137 od 9.00 do 18.00 h, resp. 0905/458 328 od 18.00 do 20.00 h. Informácie o aktivitách, ktoré sa viažu ku Svetovému dňu psoriázy, nájdete na www.bodkacik.szm.com, www.spae.sk a odborné rady na www.bezpsoriazy.sk či www.lupienka-liecba.sk.