SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Sedem potravín, ktorými možno bojovať proti rakovine

V dnešnom uponáhľanom svete často uprednostňujeme rýchle riešenia. Nezriedka je tomu tak aj v prípade liečby a prevencie rôznych ochorení.

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

V dnešnom uponáhľanom svete často uprednostňujeme rýchle riešenia. Nezriedka je to tak aj v prípade liečby a prevencie rôznych ochorení.

Najjednoduchším a aj najrýchlejším riešením je prehltnúť tabletku. Je to však vždy aj najoptimálnejšie riešenie? Aj v prípade niektorých závažných ochorení možno podporiť prevenciu a aj liečbu zmenou životného štýlu a stravovania. Samozrejme, nie vždy je to jednoduché. Jednoduchšie je dať si hamburger alebo pripraviť pokrm z polotovaru, ako „strácať čas" prípravou jedál, samozrejme, v rámci možností z čerstvých a prírodných surovín. Avšak či už ako súčasť prevencie alebo samotnej liečby môže byť vhodná strava jedným z účinných spôsobov. Mnohé štúdie venované rakovinovým ochoreniam potvrdili, že by na našom jedálnom lístku nemal chýbať dostatok ovocia a zeleniny - obsahujú mnoho vitamínov, minerálov a rôznych fytonutrientov. Treba však pripomenúť, že nie vždy je najvhodnejšie konzumovať ovocie a zeleninu len v surovom stave, niektoré látky v nich obsiahnuté sa lepšie uvoľnia a do organizmu vstrebú pri tepelnej úprave.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Môže byť tabletka náhradou?

Mnohí odborníci sú presvedčení, že stravovanie a životný štýl môžu zohrať dôležitú úlohu pri prevencii nádorových ochorení. Typická západná strava je chudobná na vlákninu a bohatá na tuky. Prevažujú živočíšne produkty a stále jeme málo ovocia a zeleniny. Pritom sa netreba spoliehať na to, že prírodné fytochemikálie nahradíme tabletkami - podľa zistení odborníkov žiadna izolovaná fytochemikália nemôže nahradiť prirodzenú kombináciu množstva týchto látok obsiahnutých v potrave. „Rastlina je komplexná potravina, ktorá pozostáva z tisícok vzťahov, preto nemôžeme jednu z nej vybrať a povedať: Toto je práve tá, ktorá nás chráni pred rakovinou. Spolupôsobenie týchto látok, nachádzajúcich sa v určitej potravine, je vlastne výsledkom sily ich účinku. Z toho vyplýva ponaučenie, že dovtedy, kým nebudeme vedieť viac o sčítacom účinku a spolupôsobení fyochemikálií, musíme byť pri izolácii jednotlivých substancií opatrní," uvádza v publikácii Monitor zdravia prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc., odborníčka na zdravú výživu.

SkryťVypnúť reklamu

Možno teda zdravou výživou pomáhať predchádzať vzniku nádorových ochorení? Odporúčame vám do pozornosti sedem najfavorizovanejších potravín, ktoré by vám podľa odborníkov mohli byť užitočnými pomocníkmi. Netreba však zabúdať, že aj k prevencii treba pristupovať komplexne. Snahou o maximálne skvalitnenie celkového životného štýlu si určite neurobíte medvediu službu a nech už akokoľvek pochybujete, alebo ste skeptickí, zdravá strava, bohatá na vlákninu, ovocie a zeleninu a striedmosť v konzumácii rôznych „nezdravých" jedál ešte nikomu neuškodili. Veď už staré latinské príslovie hovorí: „Mierny v pokrmoch je sám sebe lekárom."

Brokolica

brocolli1.jpgTáto zelenina, ako aj všetky kapustovité (kapusta, kel, karfiol) obsahujú látky s protirakovinovými účinkami, brokolica však obsahuje aj veľké množstvo sulforafanu. Táto látka, ako aj indol-3-carbinoly (I3Cs) sú schopné chrániť prekancerózne bunky pred premenou na rakovinové a môžu aj navodiť usmrtenie rakovinových buniek a blokovať angiogenézu (vývin nových ciev). Sulforafan podľa odborníkov pomáha blokovať aj rast baktérie Helicobacter pylori, takže konzumácia kapustovitej zeleniny je súčasťou prevencie a liečby tejto infekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa však účinné látky zachovali čo najviac, pri úprave uprednostnite prípravu v pare alebo túto zeleninu narýchlo osmažte na olivovom oleji.

Bobuľové ovocie

berries1.jpgMaliny, jahody, černice, brusnice či čučoriedky obsahujú napríklad kyselinu elagovú a veľké množstvo polyfenolov. Tieto látky pomáhajú potláčať angiogenézu a podporujú apoptózu (bunková smrť) rakovinových buniek. Napríklad černice obsahujú vysokú koncentráciu fytochemikálií - antokyanínov, ktoré spomaľujú rast premalígnych buniek a zabraňujú tvorbe nových krvných ciev, živiacich tumor. S týmto ovocím sa vám bude ľahšie bojovať proti rakovine hrubého čreva, pažeráka, úst a kože. Ideálne by bolo každý deň zjesť polovicu šálky tohto ovocia. Čerstvé ovocie môžete nahradiť aj mrazeným, mrazenie podľa odborníkov neničí protirakovinové molekuly.

Paradajky

potato1.jpgObsahujú veľké množstvo lykopénu a karotenoidov, ktoré im dodávajú typickú červené farbu. Lykopén má výrazné protirakovinové účinky, pomáha brániť rastu rakovinových buniek, a tak sú paradajky účinné v boji proti rakovine maternice, pľúc, prostaty a žalúdka. Lykopén sa však lepšie uvoľňuje, ak sú paradajky tepelne upravené a v kombinácii s olivovým olejom sa zlepšuje jeho vstrebávanie.

Ľanové semienka

Niektorí odborníci sa odvolávajú na štúdie, ktoré vrak potvrdili, že denná konzumácia 30 g mletých ľanových semienok spomaľuje rast existujúceho nádoru prostaty až o 30 - 40 %. Ľanové semienka obsahujú veľké množstvo omega 3 mastných kyselín a fytoestrogény. Pre lepší účinok pomeľte semienka napríklad na kávovom mlynčeku a zamiešajte ich buď do nízkotučného jogutru, cottage syra, prípadne ovocného šalátu. Semienka však nikdy nemeľte do zásoby, vždy len také množstvo, aké aktuálne spotrebujete. Nahradiť ich môžete aj ľanovým olejom.

Cesnak

cesnak1.jpgFytochemikálie obsiahnuté v cesnaku, ale aj mladej cibuľke, póre a pažítka majú mnohé pozitívne účinky na zdravie, vedeli o nich už v staroveku. Dokonca predpis na užívanie cesnaku sa vraj našiel zaznamenaný na sumerských tabuľkách, pochádzajúcich z roku 3000 p. n. l.! Cesnak obsahuje síru a tá pomáha znižovať karcinogénny účinok nitrozamínov, ktoré vznikajú napríklad pri grilovaní mäsa. Podľa epidemiologických štúdií sa predpokladá zníženie výskytu rakoviny obličiek a prostaty u ľudí, ktorí konzumujú najmä cesnak. Istá americká štúdia potvrdila, že ženy, ktoré konzumovali cesnak v zvýšenej miere mali o 50 percent nižší výskyt kolorektálneho karcinómu ako ženy, ktoré cesnak nejedli. Cesnak navyše pomáha znižovať krvný tlak, má protizápalové, antibakteriálne aj imunostimulačné účinky. Pomáha pri prevencii rakoviny prsníka, hrubého čreva, pažeráka a žalúdka.

Vlašské orechy

orechy1.jpgObsahujú množstvo účinných látok, ktoré pomáhajú chrániť pred aterosklerózou, a takisto majú protirakovinové účinky, pomáhajú spomaľovať rast rakovinových buniek. Môžu byť osožné v boji proti rakovine prsníka a prostaty. Orechy vo významnej miere obsahujú napríklad aj zdraviu prospešné omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

Fazuľa

Štúdia Michigan State University priniesla poznatok, že čierna a modrá fazuľa významne redukuje výskyt kolorektálneho karcinómu. Tmavá fazuľa obsahuje viac antioxidantov ako biela, čím tmavšia, tým je obsah vyšší. V prípade čiernej fazule je vraj obsah antioxidantov až 10-krát vyšší ako v citrusovom ovocí. Strava s vysokým obsahom strukovín vraj pomáha zvyšovať hladinu mastných kyselín, ktorých vysoká koncentrácia má protektívny účinok proti rastu rakovinových buniek. Takisto obsah izoflavonov a ďalších fytoestrogénov má priaznivé protirakovinové účinky. Podľa odborných štúdií konzumácia suchej fazule prináša efekt v prevencii rakoviny prsníka a a kolorektálneho karcinómu. Odporúča sa jesť asi polovica šálky strukovín párkrát za týždeň.

Čo sa neodporúča:

  • Nekonzumujte viac ako 500 g červeného mäsa za týždeň.
  • Vyhýbajte sa potravinám ako sú údeniny, rôzne salámy a spracované mäsové výrobky, rôzne polotovary.
  • Vyhýbajte sa konzumácii živočíšnych tukov.
  • Obmedzte spotrebu alkoholu.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  3. Myslite na zdravie močových ciest!
  4. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Čo priznali rodičia?
  2. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  3. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  4. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  5. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  6. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  7. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  8. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 13 185
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 741
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 11 466
  4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 814
  5. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 566
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 627
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 939
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 836
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Toto Rusi ešte nezažili, hovorí generál John Allen.


10 h
Voda z Kachovskej priehrady zaplavila ulice.

Zhrnutie udalostí týždňa.


6 h

Bude Fero Joke robiť aj pred voľbami satirické videá o politike?


a 1 ďalší 3 h
Menštruačná chudoba je problém aj na Slovensku.

Ženy žijúce v chudobe zvažujú, či kúpiť vložky, alebo jedlo.


5. jún
SkryťZatvoriť reklamu