Ženeva 2. júna (TASR) - Švajčiari dnes v referende rozhodnú o tom, či a za akých podmienok bude lekár môcť prerušiť tehotenstvo. Na výber sú tri možnosti: zachovanie status quo, legalizácia interrupcií alebo ich zákaz.
Podľa v súčasnosti platného zákona z roku 1942 je interrupcia trestná. Zákrok je možné vykonať len v prípade ohrozenia života alebo zdravia matky. Tento zákon však nie je dodržiavaný dôsledne, pretože posledný prípad odsúdenia za prerušenie tehotenstva je z roku 1988. Každoročne pritom tento zákrok podstupujú tisíce Švajčiarok bez toho, aby sa o ne zaujímali justičné orgány.
Revízia tohto zákona predpokladá legalizáciu interrupcie v prvých 12 týždňoch tehotenstva nasledujúcich po poslednej menštruácii. Zákrok vykonaný po tomto termíne bude trestným činom s výnimkou, ak tehotenstvo ohrozí život alebo zdravie ženy, alebo ak tehotná žena bude v ťažkej životnej situácii. Túto modifikáciu už odobrili obe komory švajčiarskeho parlamentu. Plebiscit o ňom bolo potrebné vypísať po tom, čo zákon napadli dve združenia na ochranu matky a dieťaťa a života ešte pred narodením.
Kresťanskí demokrati sa domnievajú, že v zákone povoľujúcom interrupciu do 12. týždňa by ešte mala byť klauzula o druhej povinnej konzultácii u lekára - ako je to zaužívané v Nemecku. Od nej si totiž sľubujú, že žena by mohla prehodnotiť svoje rozhodnutie a plod donosiť.
Treťou možnosťou, ku ktorej sa dnes Švajčiari vyjadria, je úplný zákaz interrupcií s cieľom chrániť dieťa od jeho počatia. Výnimkou je iba ohrozenie života matky. Ako dostatočný dôvod pre interrupciu nie je uznané ani otehotnenie pri znásilnení, ani zistenie vývojových chýb plodu. Parlament tento návrh odmietol a aj jeho odporcovia ho považujú za fundamentalistický a extrémistický.
Podľa analytikov výsledky referenda nie je možné hodnoverne predpovedať, pretože voliči sa budú riadiť svojim svedomím, a nie sympatiami k politickým stranám.
12 pel