SME

Nezhubné zväčšenie prostaty trápi vo vyššom veku takmer každého muža

Bratislava - Nezhubné zväčšenie prostaty postihuje približne 40 percent mužov okolo päťdesiatky, pričom medzi 80-ročnými týmto ochorením trpí až 90 percent mužov.

(Zdroj: Ilustračné foto: FLICKR.com)

Ako pre TASR ozrejmil urológ profesor Ján Kliment, tzv. benígna prostatická hyperplázia je spôsobená zväčšovaním prostaty okolo močovej rúry a môže sa podpísať pod vznik symptómov dolných močových ciest. Tie sa prejavujú napríklad častým močením, slabým prúdom moču či namáhavým a prerušovaním močením. Kliment poukázal, že uvedené príznaky tiež môžu vypovedať o problémoch močového mechúra alebo obličiek. Odporúča preto pri spomínaných ťažkostiach navštíviť urológa. Ten vyšetrením zistí, či ide o nezhubné zväčšenie prostaty alebo inú príčinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako objasnil Kliment, pri ľahších prípadoch sa ako liečba odporúča úprava životného štýlu. Muži s uvedeným ochorením by preto nemali večer piť veľa tekutín, kávu či alkohol. Pri výraznejších ťažkostiach musia lekári siahnuť napríklad po liečbe alfablokátormi, ktoré uvoľňujú svalovinu v prostate, čím sa uvoľňuje aj prúd moču. Možná je tiež liečba inhibítormi 5alfa-reduktázy, ktorá vedie k zmenšeniu prostaty. Podľa Klimenta lekári v niektorých prípadoch obe tieto možnosti liečby kombinujú, keďže blokátory zmierňujú symptómy a inhibítory zmenšujú prostatu. Vysvetlil, že tretí možný spôsob spočíva v užívaní antimuskariník. "Tie relaxujú stenu, svalovinu močového mechúra a sú určené pre mužov, ktorí majú časté nutkanie na močenie."

Nezhubné zväčšenie prostaty možno podľa Klimenta liečiť aj za pomoci fytopreparátov, ako však upozornil, ich účinnosť ešte nie je vedecky dobre overená. "Je to liečba založená na skúsenostiach," priblížil s tým, že tieto prípravky mávajú rôzne zloženie a nie je presne známe, ktorá zložka preparátu pôsobí na ochorenie priaznivo.

SkryťVypnúť reklamu

Benígnu prostatickú hyperpláziu možno liečiť v pokročilých prípadoch aj chirurgicky, vtedy sa prostata resekuje pomocou elektrickej slučky. "Je to endoskopická operácia, ktorá sa vykonáva cez močovú rúru," vysvetlil Kliment s tým, že sa využíva takmer u všetkých pacientov. V prípade, že prostata je príliš veľká, obvykle ak váži viac ako sto gramov, musí muž podstúpiť otvorenú operáciu. "Zvyčajne je to tak, že ľudia prídu veľmi neskoro k lekárovi a je nevyhnutné urobiť operačný výkon." Priblížil, že indikáciou zákroku je napríklad akútna retencia moču, keď musia mať pacienti do zákroku zavedenú do močového mechúra cievku na odvádzanie moču.

Niektorí muži pri symptómoch zväčšenej prostaty siahajú po voľnopredajných preparátoch, čo však podľa Klimenta nie je celkom správny postup. Poukázal, že spomínané symptómy totiž môžu poukazovať aj na rakovinu prostaty. "Treba preto vyhľadať urológa, ktorý muža komplexne vyšetrí," povedal s dôvetkom, že následná vhodná liečba môže pacientovi opäť umožniť plnohodnotný život. Jednoduchého vyšetrenia u urológa sa podľa jeho slov netreba obávať.

SkryťVypnúť reklamu

Muži sa môžu o svojom probléme poradiť aj v bezplatnej internetovej poradni na webovej stránke www.mojaprostata.sk. Lekár pošle odpoveď respondentovi priamo do mailu, nemusí sa teda báť, že sa o jeho problémoch dozvedia všetci návštevníci stránky. Zodpovedaním jednoduchých otázok tu tiež muži môžu zistiť, či by sa so svojimi ťažkosťami nemali obrátiť na odborníka a zabrániť tak ďalšiemu rozvoju prípadného ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 720
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 360
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 325
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 411
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 801
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 330
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu