SME

Nemocnice podceňujú boj proti nemocničným nákazám

V slovenských nemocniciach ochorie ročne na takzvané nemocničné nákazy menej ako percento hospitalizovaných pacientov. Odborníci však tvrdia, že nízky počet môže byť spôsobený tým, že nemocnice prípady nehlásia.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR)

BANSKÁ BYSTRICA . V slovenských nemocniciach ochorelo v tomto roku na takzvané nemocničné nákazy už vyše 4200 pacientov. V minulom roku zomrelo na nemocničné nákazy 26 ľudí z takmer 5700 nakazených. V porovnaní s počtom hospitalizovaných má Slovensko incidenciu, teda výskyt ochorení 0,5 percenta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najviac, 12 úmrtí nahlásili zo Žilinského kraja, z Trenčianskeho a Banskobystrického žiadny. V slovenských nemocniciach hospitalizujú ročne okolo milión pacientov.

Vedúci oddelenia nemocničných nákaz Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Pavol Lokša hovorí, že nízke čísla nemusia vypovedať o kvalite zdravotníckych zariadení v jednotlivých krajoch. Na rozdiel od šiestich až ôsmich percent pacientov s nemocničnými nákazami v špičkových nemocniciach na západe, priznávajú slovenské len necelé percento. Podľa Lokšu to neznamená, že sa v nich nákazy nevyskytujú, ale jednoducho ich neanalyzujú a nehlásia.

SkryťVypnúť reklamu

Veľké regionálne rozdiely

„Renomované zdravotnícke zariadenia vo vyspelých štátoch Európy, napríklad v Nemecku, či Rakúsku uvádzajú incidenciu od štyroch do osem percent. Lenže tam, ak sa už vyskytnú nákazy, je zaužívanou praxou ich naozaj nahlásiť. Problematika výskytu týchto nákaz, boj proti nim, ako aj preventívne opatrenia, sa ešte stále v slovenských zdravotníckych zariadeniach podceňujú.

Evidujeme aj pomerne veľké regionálne rozdiely. V niektorých oblastiach, ktoré monitorovaniu týchto nákaz zodpovednejšie, nám nahlasujú niekoľkonásobne vyšší výskyt nemocničných nákaz, ako je uvádzaná vlaňajšia incidencia," konštatoval špecialista na nemocničné nákazy.

Lokša označil nenahlasovanie nemocničných nákaz za falošnú ilúziu. Týmto ochoreniam sa totiž nedarí úplne sa vyhnúť kvôli vysokej rezistencii viacerých kmeňov mikróbov ani v špičkových klinikách.

SkryťVypnúť reklamu

„Už aj na Slovensku rastie počet priznaných nákaz a v zdravotníckych zariadeniach sú vedúci pracovníci, ktorí majú konečne ochotu ich nielen priznať a liečiť, ale dôslednou prevenciou im aj predchádzať. Pri zdravotníckych zariadeniach pôsobia nemocničné komisie, ktoré sa týmto nákazám pravidelne každý štvrťrok venujú. Intenzívne sa zaoberajú otázkou čo s nimi a my im v tom pomáhame, pretože máme riešenia," zdôraznil Lokša.

Nebezpečné stafylokoky

Najčastejšou nemocničnou nákazou bol v posledných rokoch v slovenských zdravotníckych zariadeniach Staphylococcus species, s takmer 24 percentným podielom. Kmene Staphylococa poznáme ako pôvodcov hnisavých ochorení kože, kostí a mliečnej žľazy, ale spôsobujú aj zápaly stredného ucha, meningitídy a sepsy ľudovo nazývanej otravou krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Takmer 19 percent zápalových a infekčných ochorení spôsobuje Klebsiela. Vyše 11 percent ochorení spôsobuje aj známa E-coli.

Za najúčinnejšiu zbraň považujú odborníci dôslednú a účinnú prevenciu, ako sú napríklad hygiena a používanie sterilných rukavíc. „Tí, ktorí ošetrujú pacientov musia vedieť, že keď idú ku pacientovi, alebo od neho, si majú umyť ruky, lebo nimi sa prenáša asi 70 percent nemocničných nákaz. Je nutné požívať rukavice, pacientov rozdeľovať na infekčných, málo infekčných, či vysoko rizikových, aby personál nechodil od jedného druhému a nedaroval im mikroorganizmy, často skoro úplne rezistentné na antibiotiká."

Zdravotnícke zariadenia by mali podľa Lokšu investovať do účinnej, aj drahšej dezinfekcie a klimatizácie, a to predovšetkým na oddeleniach anestézie a intenzívnej medicíny a na operačných sálach.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 065
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 413
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 427
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 117
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 938
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 502
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 418
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 396
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu