SME

Osobnosti pamiatkovej starostlivosti na Slovensku

Alžbeta Guntherová-Mayerová (1905-1973)

Do kultúrneho života Slovenska vstúpila začiatkom 30-tych rokov. V roku 1931 začala pracovať ako kustód v Mestskom múzeu Bratislava, kde sa zaslúžila o prvé umenovedné spracovanie zbierok. V rokoch 1936-1942 spolupracovala na vytvorení stálej inštalácie umelecko-historických zbierok v SNM Martin. V rokoch 1952- 1955 pôsobila ako správkyňa štátneho kaštieľa v Betliari a hradu Krásna Hôrka, čo bola obvyklá komunistická „schopnosť“ využiť schopnosti odborníka odsunom do závetria.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po návrate do Bratislavy pôsobila ako pedagóg, neskôr na Slovenskom ústave pamiatkovej starostlivosti v Bratislave vo funkcii hlavnej redaktorky a recenzentky trojdielneho Súpisu pamiatok na Slovensku. Významné sú jej štúdie slovenskej renesancie a baroka. V celom jej diele popri skúsenom radení a triedení materiálu sa prezentuje znalosť súvislostí a analógií v domácich a európskych dimenziách. Patrí k zakladateľskej generácii slovenskej historiografie umenia a pamiatkovej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Václav Mencl (1905-1978) a Dobroslava Menclová (1904-1978)

Pre oblasť pamiatkovej starostlivosti na Slovensku je dodnes najzávažnejším prínosom priekopnícke dielo manželov Menclovcov. Václav Mencl pôsobil v rokoch 1930-1939 v Štátnom referáte na ochranu pamiatok v Bratislave. Jeho pričinením sa realizovali prvé pamiatkové obnovy a opravy románskych a gotických kostolov na Slovensku, konzervovali hrady.

Od roku 1933 uverejňoval výsledky svojho bádania románskej a gotickej architektúry i stredovekých miest na Slovensku. Roku 1936 vyšla kniha manželov Menclovcov Bratislava, stavebný obraz mesta a hradu, prvé dielo odborníkov o vývoji architektúry mesta. Na východe Slovenska sa zaslúžil o konzerváciu drevených kostolov na Šariši a Zemplíne.

SkryťVypnúť reklamu

Dobroslava Menclová sústredila svoju pozornosť na dejiny architektúry Slovenska, najmä však na problematiku hradov a zámkov. Roku vyšli jej 1941 Pamiatky pozdnej gotiky v Turci a roku 1942 Súpis výtvarných pamiatok Oravy. Spracovala tiež prehľad vývoja architektúry od 17. do pol. 19.storočia, ako aj prehľad vývoja renesančnej architektúry Slovenska.

Vendelín Jankovič (1915-1997)

Ako absolvent histórie pôsobil v rokoch 1939-1947 ako pracovník v rôznych archívoch na Slovensku. Svoju publikačnú a bádateľskú činnosť sústredil na obdobie 16.-18.storočia na Slovensku. V rokoch 1954-1959 pôsobil ako archivár v Matici slovenskej. Od 60-tych rokov sa zameral na spracovanie života a osudov mestskej society za feudalizmu. Publikoval topografiu historického jadra Bratislavy v 14.-16.storočí (1972) a podieľal sa historickými časťami na Súpise pamiatok na Slovensku I.-III. Spracoval tiež výberové bibliografie pamiatkovej literatúry na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Blanka Kovačovičová-Puškárová (1926-1999)

K zakladateľskej generácii odborných pracovníkov pamiatkovej starostlivosti na Slovensku patrí aj Blanka Puškárová, ktorá po absolvovaní štúdia dejín umenia a národopisu začala roku 1950 pracovať na záchrane pamiatkového fondu. Ochrana, výskum a evidencia pamiatok Slovenska sa stala pre ňu celoživotným poslaním. V roku 1951 patrila k riešiteľskému kolektívu, ktorý začal a spracoval prvý komplexný súpis pamiatok na Slovensku. Viedla viaceré výskumné práce pri obnove kostolov, ale i pri záchrane objektov – pamiatok dotknutých výstavbou vodného diela Liptovská Mara. Spracovala fond pamiatok na území okresov Bardejov, Prešov a Rožňava. Vydala viacero samostatných publikácií o mestských pamiatkových rezerváciách na Slovensku. Venovala sa tiež dreveným kostolom a zvoniciam na východnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 560
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 922
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 041
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 5 024
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 693
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 160
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 770
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu