SME

Tabletku alebo bylinky?

Nielen naše prastaré mamy, ale aj dávnovekí predkovia poznali liečivé účinky rôznych rastlín a bylín. Herbálna medicína patrí k najstarším terapiám, ktoré ľudstvo od nepamäti využíva.

(Zdroj: Ilustračné foto - sxc.hu)

Mnohí z nás pri zdravotných problémoch, ako sú napríklad prechladnutie, zápal priedušiek, bolesť hlavy či reumatické ťažkosti, radšej ako po tabletke siahnu po osvedčených „babských" receptoch, ktorých základ tvoria liečivé rastliny.

Liečba liečivými rastlinami sa vinie celou históriou ľudstva v dvoch podobách. Prvá - tradičná ľudová, má prísny empirický pôvod, druhý typ je súčasťou oficiálnej medicíny, vyvinuli ho lekári a zaoberajú sa vedeckým výskumom účinku rastlín, príčinami ich účinku a ich presnou klasifikáciou.

Ak by sme chceli nazrieť do histórie využívania liečivých účinkov rastlín, museli by sme sa vrátiť do dávnej minulosti. Prvopočiatky herbálnej medicíny pochádzajú pravdepodobne z dávnovekej Číny a spájajú sa s menom Shen Nong. Tento liečiteľ už pred 4700 rokmi učil ľudí rastlinky rozpoznávať a využívať ich liečivé účinky. Jeho meno sa spomína aj v istom vedeckom spise, ktorý vznikol o 2500 rokov neskôr a zaznamenáva až 252 liečivých rastlín. Poznatky Číňanov o herbálnej medicíne sa už v dávnoveku rozšírili aj do Egypta, Perzie či Indie. Liečivé rastliny využívali aj starí Gréci a Rimania. Záznamy o liečivých účinkoch až 600 rastlín sa zachovali napríklad v spise Pedaniusa Diosciridesa - armádneho chirurga, ktorý žil za vlády cisárov Claudia a Nera v 1. storočí n. l.. Históriou herbálnej medicíny by sme mohli putovať všetkými storočiami. Mnohé rastliny a byliny majú podnes svoje stále a nenahraditeľné miesto v liečbe i prevencii ochorení pohybovej či tráviacej sústavy, kože, ženských ochorení, srdcovo-cievnych chorôb, či ochorení dýchacích ciest, častých práve v jesennom a zimnom období.

PharmDr. Silvia Fialová, PhD. upresňuje, že „liečivé rastliny môžeme rozdeliť na základe rôznych kritérií. Jedným z nich je rozdelenie podľa farmakologických účinkov, alebo systémové, podľa ochorení. Ako príklad možno uviesť aktuálnu tému na zimné obdobie, a to liečivé rastliny s účinkom na dýchacie cesty.

Vybrané liečivé rastliny podľa odporúčania farmaceutky Silvie Fialovej:

Pri zápaloch ústnej dutiny a hrdla

Salviae folium (list šalvie lekárskej): 2 čajové lyžičky na 200 ml vriacej vody, 10 minút lúhovať, kloktať 3 - 5 x denne.

Calendulae flos (kvet nechtíka): 2 čajové lyžičky na 200 ml vriacej vody, 10 minút lúhovať, užívať 3 x denne.

Pri nádche a zápaloch prínosových dutín

Thymi herba (vňať dúšky tymiánovej): 2 čajové lyžičky na 200 ml viacej vody, 10 minút lúhovať, užíva sa 3 x denne.

Matricariae flos (rumančekový kvet): na inhaláciu 2 polievkové lyžice na 1 l vriacej vody, inhalovať 10 minút,

Lini semen (ľanové semeno) zábal: 5 polievkových lyžíc a 500 ml vody, uvariť do mäkka, horúce dať do vrecúška, priložiť na čelo, líca, nos.

Eucalypti aetheroleum (eukalyptová silica): vo forme masti lokálne potierať.

Na podporu vykašliavania

Primulae radix (prvosienkový koreň): 0,5 g práškovaného koreňa, 5 minút lúhovať (200 ml vriacej vody), užíva sa 2 - 3 x denne.

Menthae piperitae folium (list mäty): 2 čajové lyžičky na 250 ml vriacej vody 10 - 15 minút lúhovať.

Liquiritiae radix (koreň sladkovky): 1 polievková lyžica, 250 ml vriacej vody, 15 - 20 minút lúhovať, užíva sa 3 - 5 x denne.

Foeniculi fructus (plod feniklu)/Anisi fructus (plod anízu): 1 čajová lyžička na 250 ml vriacej vody, 10 minút lúhovať, vhodné sú tiež sirupy, kvapky, pastilky.

Proti suchému kašľu

Lichen islandicus (lišajník islandský): 2 g macerovať v 250 ml studenej vody 30 minút, pastilky, tinktúra.

Althaeae folium/radix (ibišový list/koreň): 1čajová lyžička v studenej vode (200 ml) macerovať 1 - 2 hod, užívať 3 - 4 x denne.

Plantaginis folium (skorocelový list): 2 čajové lyžičky v studenej vode (200 ml) macerovať 1 - 2 hod, užívať 3 - 4 x denne.

Farfarae folium/flos (podbeľový list/kvet): 2 čajové lyžičky 10 minút lúhovať v horúcej vode, užívať 3 - 4 x denne.

Ako treba s liečivými rastlinami narábať?

Dá sa povedať, že popularita liečivých rastlín stúpa. Okrem toho, že ich dostaneme kúpiť v lekárni alebo špecializovanej predajni, môžeme si ich aj sami nazbierať alebo pestovať v záhradke či v kvetináči na obloku. Ako však s nimi správne narábať, aby bol účinok čo najlepší? Farmaceutka Silvia Fialová hovorí, že to závisí od toho, či si rastliny sami nazbierame, alebo používame čajovinu, ktorú sme si kúpili v lekárni, vtedy treba postupovať podľa návodu. Ak si však rastliny chcete zbierať sami, Silvia Fialová upozorňuje, že „najdôležitejšia je správna identifikácia rastliny, aby nedošlo k zámene, ktorá by mohla mať v určitých prípadoch aj fatálne následky. Po nazbieraní rastliny je dôležitý proces sušenia, pri ktorom treba dbať na to, aby sa zabránilo kontaminácii nazbieraného rastlinného materiálu mikroorganizmami."

Rastliny možno konzervovať rôznymi spôsobmi, najbežnejším je však sušenie, pri ktorom sa rastlina zbavuje prebytočnej vody. Tento spôsob môže dokonca umocňovať liečivý účinok niektorých rastlín - príkladom je tymián. Ako však upozorňuje Silvia Fialová, dôležité je rastliny usušiť správne, aby si zachovali prevažnú časť obsiahnutých látok a pôvodný vzhľad. Doba sušenia sa rôzni v závislosti od toho, o akú časť rastlinky ide. Napríklad kvety potrebujú na usušenie 3 - 8 dní, listy 3 - 6 dní, ak rastliny obsahujú sliz, tak sa čas sušenia predĺži aj o 2 - 5 dní a pod.

Odborníčka radí:

Ako správne sušiť a uskladňovať

PharmDr. Silvia Fialová, PhD. upozorňuje, že sušenie závisí od teploty a vzdušnej vlhkosti, rozloženia materiálu a cirkulácie vzduchu. Rozhodne neodporúča sušiť rastliny na priamom slnku, vhodné je sušenie v tieni v dobre vetranej miestnosti. Usušiť rastlinky správne je jedna vec, druhá však je, ako ich správne skladovať, aby sa sila ich účinku neznižovala. Farmaceutka zdôrazňuje, že „nasušené rastliny sa uskladňujú pri izbovej teplote, nízkej vzdušnej vlhkosti, v uzavretých obaloch, chránené pred svetlom a škodcami."

Usušené rastliny treba uskladniť opatrne, aby ste ich nepolámali alebo nepodrvili, pretože na každom zlomenom mieste sa účinné látky strácajú. Na uskladnenie je vhodná tmavá sklenená alebo porcelánová nádoba, drevená skrinka, vhodné je aj ľanové vrecúško alebo povoskované papierové vrecko.

lbylinykvetinace1.jpg

Bylinky môžeme pestovať v záhrade alebo hoci na okne či balkóne v kvetináči - tak budú vždy poruke.

Nie je čaj ako čaj

Aby bol čaj z liečivých bylín naozaj účinný, dôležitá je správna príprava. V niektorých knihách o liečivých rastlinách sa uvádza, že účinná čajová zmes obsahuje 3 - 5 rôznych drog, ktorých účinky sa vzájomne dopĺňajú, podporujú a aj chuťovo spolu ladia. Silvia Fialová upozorňuje na správny význam slova droga vo farmakognózii (veda o liečivách prírodného pôvodu). „Rastlinné drogy sú zväčša celé, nalámané alebo narezané rastliny, časti rastlín, riasy, huby alebo lišajníky v nespracovanom stave, zvyčajne usušené alebo niekedy aj čerstvé. Medzi rastlinné drogy patria aj niektoré výlučky." Ďalej vysvetľuje, že pokiaľ ide o účinnosť, tak aj monokomponentná čajovina, čiže taká, ktorá obsahuje iba jednu rastlinnú drogu, je účinná. Existujú však kombinácie dvoch, troch, ale aj piatich či desiatich rastlinných drog. „V kombinovanej čajovine má každá rastlina svoj účinok, pričom jednotlivé látky obsiahnuté v rastlinách sa môžu v účinkoch vzájomne potencovať, niektoré rastliny v čajovine korigujú chute a vône," hovorí Silvia Fialová.

Pozor na správne dávkovanie

Treba zdôrazniť, že liečivé rastliny - respektíve rastlinné drogy, treba užívať v správnych dávkach, najmä v prípade, že obsahujú silne účinné látky, ako sú alkaloidy, kardioglykozidy, saponíny a pod. Silvia Fialová však upozorňuje, že takéto liečivé rastliny sa využívajú skôr na izoláciu jednotlivých látok. Ak sa zameriame na bežne používané liečivé rastliny, tak ako mierka na dávkovanie sa využíva čajová alebo polievková lyžica. „Ak nie je predpísané inak, z čajovín obsahujúcich prevažne listy, vňate alebo kvety sa berie jedna polievková lyžica (asi 3 g), z tých, ktoré obsahujú prevažne korene, podzemky, kôry alebo plody sa berie jedna čajová lyžička (asi 1,5 g) na pohár vody (asi 200 ml)," upresňuje farmaceutka Silvia Fialová.

Ľudia sú často presvedčení, že liečivé rastliny nemôžu uškodiť, zaťažiť organizmus alebo nemajú nežiaduce účinky. Aj Silvia Fialová potvrdzuje, že je to mylná predstava, lebo liečivé rastliny obsahujú zmes biologicky účinných látok, kvôli ktorým sa využívajú v prevencii alebo terapii rôznych ochorení. „V prípade liečivých rastlín s obsahom alkaloidov, či kardioglykozidov môže mať prekročenie dávky fatálne následky. Ale aj u bežne používaných čajovín pri prekračovaní dennej dávky, alebo pri dlhodobom užívaní môže dochádzať ku kumulácii látok v organizme, ktoré môžu pôsobiť toxicky, zaťažiť pečeň a obličky," varuje odborníčka.

Aj pri bežne dostupných liečivých rastlinách je preto dôležité dbať na upozornenia spojené s užívaním. Silvia Fialová ako príklad uvádza ľubovník bodkovaný, z ktorého extrakt môže ovplyvniť funkciu viacerých pečeňových enzýmov, ktoré sú zapojené do metabolizmu niektorých liekov, ako sú napríklad antidepresíva, hormóny, kardiotoniká, antikoagulanciá a pod.. Ľubovník má navyše aj fototoxický účinok, preto je pri jeho užívaní dôležité vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu, inak hrozí riziko vzniku alergie.

„Ďalšou používanou rastlinou so špeciálnym upozornením je kostihoj lekársky (Symphytum officinale). Odporúča sa vo forme masti, gélu, tinktúry alebo odvaru aplikovať lokálne, zvonka na postihnuté miesta, napríklad boľavé kĺby, zlomeniny, opuchy, nikdy však nie vnútorne, pre obsah pyrolizidínových alkaloidov, ktoré by vo vyšších dávkach mohli výrazne poškodiť pečeň," varuje Silvia Fialová.

Domáca lekárnička

Chcete si pripraviť vlastnú domácu zelenú lekárničku? Máte viacero možností, liečivé rastliny môžete využiť na prípravu mastí, tinktúr, olejov, prísad do kúpeľa, obkladov a zábalov, liečivých vín a pod. Čo by ste však mali dodržiavať a čoho sa vyvarovať, aby bolo liečivo účinné, prípadne aby ste si neuškodili? Farmaceutka Silvia Fialová radí, že pri príprave mastí, olejov, tinktúr a pod. je dobré vychádzať z osvedčených receptúr a najmä dodržiavať presné množstvá rastlinného materiálu a ostatných surovín. Dôležité je hotový produkt zabezpečiť tak, aby nedošlo k mikrobiálnej kontaminácii. Najčastejšie sa z liečivých rastlín pripravujú tinktúry, a to maceráciou za studena - rastlina sa nechá vylúhovať v alkohole (postačuje 40-percentný etanol). Výhodou je časová nenáročnosť a alkohol navyše pôsobí ako konzervant.

Okrem tinktúr si možno doma pripraviť aj rôzne liečivé masti či oleje. Tu je podľa odborníčky kvôli stabilite vhodné pridávať napr. antioxidačne pôsobiace látky ako je kyselina askorbová, tokoferol a pod..

„Trojlístok" pre zdravie

K najčastejšie používaným liečivým rastlinám patrí podľa odborníčky Mäta pieporná, Repík lekársky a Materina dúška. Prečo ich nájdeme naozaj takmer v každej domácnosti?

Mäta pieporná (Mentha piperita)

mata1.jpgSpektrum jej použitia je veľmi široké. Je to typické silicová rastlina, bohatá na obsah priemyselne významného mentolu. Okrem množstva účinkov má veľmi príjemnú chuť a je vhodná pre všetky vekové kategórie. Mäty sú liečivé rastliny s dlhou tradíciou. Najčastejšie sa zbierajú listy, pretože obsahujú najviac účinných látok, na užívanie však možno použiť celú vňať. Najbežnejšie sa užíva pri tráviacich ťažkostiach, má antibakteriálny a protizápalový účinok. Extrakty z mäty majú stimulačný účinok na vylučovanie tráviacich štiav a podporujú trávenie. Vhodná je pri infekciách dýchacích ciest a podporuje vykašliavanie. Čaj z mäty piepornej sa zvyčajne pije trikrát denne, nie dlhšie ako mesiac.

Repík lekársky (Agrimonia eupatoria)

repi1.jpgJe asi najuniverzálnejšou a na Slovensku aj najobľúbenejšou a najpredávanejšou liečivou rastlinou. Na liečebné účely sa používa vňať. Má mierne diuretické (močopudné) a adstringentné (sťahujúce) pôsobenie, protizápalový a antimikrobiálny účinok a podporuje hojenie rán. Účinný je aj pri hemoroidoch a zápaloch močových ciest. Na rôzne kožné ochorenia ako sú hnisavé kožné vyrážky, chronické ekzémy, rany, popáleniny sa používa vo forme obkladov, mastí alebo ako liečivý kúpeľ. Používa sa vnútorne i zvonka. Vhodný je pri hnačke, zápaloch tráviaceho traktu a dýchacích ciest. V kombinácii s nechtíkom lekárskym, dúškou tymiánovou a šalviou tvorí ideálnu zmes na prípravu kloktadla pri bolestiach hrdla. Na vonkajšie použitie je vhodná najmä kombinácia s kostihojom lekárskym. Užíva sa zvyčajne trikrát denne po dobu dvoch až troch týždňov.

Dúška materina (Thymus serphyllum)

thyme1.jpgTáto rastlina má široké spektrum účinkov, uľahčuje vykašliavanie, podporuje chuť do jedla, má sťahujúce, protizápalové a antiseptické účinky. Na terapeutické účely sa využíva celá vňať. Antisepticky a dezinfekčne pôsobí pri priamom kontakte ako aj pri vnútornom užití, keď pri vylučovaní cez pľúcne alveoly dezinfikuje sliznice dýchacích ciest. Indikuje sa aj pri poruchách trávenia s nadmernou plynatosťou a kolikami, ktoré vznikajú nedostatočným vylučovaním žalúdočnej šťavy. Účinkuje aj proti črevným parazitom a niektorým hubám, či prvokom. V terapeutických dávkach a krátkodobo je vhodná aj pre deti, starších ľudí a tehotné a dojčiace ženy. Materina dúška sa využíva mnohostranne, či už vo forme liečivého záparu, odvaru, tinktúry alebo ako sirup, kloktadlo či kúpeľ. Používa sa samostatne, alebo v kombinácii s ďalšími prírodnými liečivami.

Babičkine recepty a názor odborníka

Mnohé ľudové recepty našich starých mám preberáme z generácie na generáciu a často sa nimi riadime. Sú však spoľahlivé a možno bezvýhradne veriť ich účinkom?

Na niektoré recepty z „babičkinej lekárne" sme sa opýtali odborníčky, farmaceutky Silvie Fialovej.

Migréna

Babičkina rada: Zázvor - pri prvých známkach migrény zjedzte 1 - 2 gramy mletého alebo 1 cm čerstvého koreňa zázvoru.

Názor odborníka: Správny slovenský názov je ďumbier lekársky (Zingiber officinale), aj keď zázvor je známejší pojem. Skôr sa používa pri miernej bolesti hlavy a pri nevoľnosti. Má tiež výborný protizápalový účinok.

Babičkina rada: Rozmarín alebo mučenka - uvarte si čaj z 20 g kvetov a listov rozmarínu alebo z 20 g kvetov mučenky. Stačí zaliať litrom vody a nechať 15 minút lúhovať. Vypite 250 ml a ľahnite si v zatemnenej izbe.

Názor odborníka: Mučenka pleťová (Passiflora incarnata) je rastlina s obsahom indolových alkaloidov, preto je veľmi dôležité dodržiavať presné dávkovanie. Odporúčala by som už hotové extrakty v podobe tabliet, alebo kvapiek. Treba však počítať s výrazným sedatívnym účinkom mučenky.

Migréna je veľmi špecifické a ťažšie zvládnuteľné ochorenie. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá rastlina je na migrénu najvhodnejšia. Väčšina uvedených rastlín len zmierňuje prejavy. Známou liečivou rastlinou používanou na zmiernenie migrenóznych stavov je deväťsil lekársky (Petasites officinalis).

Senná nádcha

Babičkina rada: Žihľava - pôsobí ako prírodné antihistaminikum, najvhodnejšie sú kapsule z lekárne.

Názor odborníka: Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica) je výborná čerstvá i sušená, najvhodnejšie obdobie na zber je jar. V prípade alergie je funkcia preventívna.

Atopický ekzém

Babičkina rada: Praslička roľná - plastovú nádobu naplňte prasličkou roľnou, zalejte vodou a nechajte 24 hodín lúhovať. Nálev nalejte do vane, doplňte vodou tak, aby bol kúpeľ vlažný a 20 minút v ňom relaxujte.

Názor odborníka: Na prípravu extraktov sú najvhodnejšie sklenené nádoby. Pri tomto ochorení sa odporúča aj vnútorné užívanie, pretože prasličková vňať je bohatá okrem iného aj na minerálne látky.

Búšenie srdca

Babičkina rada: Medovka lekárska - upokojuje a tak lieči príčinu búšenia srdca. 2 lyžičky sušenej byliny prelejte 250 ml horúcej vody a nechajte lúhovať 10 minút. Pite trikrát denne.

Názor odborníka: Používa sa najmä vtedy, ak je príčinou búšenia srdca podráždenie nervového systému (rozrušenie, stres...). Možno použiť aj iné sedatívne pôsobiace rastliny (chmeľ, mučenka, valeriana).

Žalúdočné vredy

Babičkina rada: Harmanček (správne po slovensky rumanček kamilkový) - pite čaj pravidelne ráno pol hodiny pred raňajkami nalačno.

Babičkina rada: Mäta pieporná - čaj prináša úľavu od bolesti a napomáha hojeniu. Nikdy ho však nepite pri pálení záhy.

Názor odborníka: Paradoxne niektorým ľudom mätový čaj pri pálení záhy pomáha.

Pri tráviacich ťažkostiach sa odporúča kombinácia rumančeka s mätou piepornou.

Popáleniny

Babičkina rada: Nechtík lekársky - urýchľuje hojenie. Použiť možno masť alebo obklad. Na obklad si uvarte silný odvar z lyžice byliny, ktorú zalejte 250 ml horúcej vody. Nechajte 10 minút lúhovať.

Babičkina rada: Trezalka - obsahuje látky urýchľujúce hojenie. Pripravte si odvar - 2 lyžičky byliny zalejte 250 ml horúcej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Prikladajte na popáleniny ako obklad.

Názor odborníka: Trezalka je český názov. Správny názov v slovenčine je ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum). Na popáleniny je taktiež vhodný ľubovníkový olej, pripravený extrakciou ľubovníkovej vňate v jedlom oleji.

Farmaceutka Silvia Fialová upozorňuje

Väčšina pôvodných receptúr je stále aktuálna. Stáva sa, že v nich nájdeme rastliny, ktoré sa nepoužívajú, alebo bola u nich zistená toxicita, prípadne vnútorné užívanie sa neodporúča (napríklad kostihoj lekársky). Niekedy nie je úplne spresnené dávkovanie, alebo nie je uvedená doba užívania, prípadne nie je uvedený správny názov rastliny. Aj pri liečivých rastlinách platí pravidlo „všetko s mierou". Väčšina čajovín sa na dlhodobé užívanie (dlhšie ako 3 - 4 týždne) neodporúča. Neplatí to pre ovocné čaje.

Autor: ilustračné snímky Flickr.com

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  2. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  3. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  4. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  5. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  6. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete
  8. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 344
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 10 341
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 6 745
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 742
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 203
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 574
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 588
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 2 715
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu