Akútne ochorenia vírusového pôvodu patria k najrozšírenejším nákazlivým ochoreniam vo všetkých vyspelých krajinách sveta. Majú vysokú incidenciu a aj pravidelný každoročný sporadický i epidemický výskyt. A hoci sa epidémie aj sporadické prípady akútnych respiračných infekcií vyskytujú počas celého roka, najvyššia incidencia pripadá na chladné obdobia a maximá dosahuje práve počas zimy. Pri ochoreniach z prechladnutia dochádza k infekciám horných dýchacích ciest, ktoré sa často objavujú po pôsobení chladu. Typickými symptómami sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie.
Pôvodcami prechladnutia môže byť až dvesto druhov vírusov. Príznaky prechladnutia pozná dôverne každý z nás: upchatý nos, bolesti v hrdle, kašeľ, kýchanie, nádcha. Avšak, ako nedávno v tlačovej správe TASR uviedla predsedníčka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková, ľudia si chrípku bežne zamieňajú s nádchou, prechladnutím či kašľom. „Treba si uvedomiť, že chrípka je závažné ťažké ochorenie, ktoré sa začína náhle z plného zdravia. Nemýľme si chrípku s obyčajným prechladnutím, lebo tá zmôže každého." Chrípka teda prichádza náhle, z plného zdravia a sprevádzajú ju obvykle vysoké teploty, ktoré môžu trvať 3 - 4 dni. Príznaky chrípky sa na rozdiel od virózy alebo prechladnutia objavia okamžite a netreba zabúdať, že v prípade chrípky antibiotiká neúčinkujú, lekár ich naordinuje, ak sa pridruží bakteriálna komplikácia.
Liečiť sa začnite čo najskôr
Choroby z prechladnutia, resp. vírusové infekcie vo všeobecnosti sú akútne infekcie horných dýchacích ciest, ktoré pravdepodobne súvisia s oslabením imunitného systému (pôsobenie stresu alebo chladu) a nesmú sa zamieňať s chrípkou.
Prechladnutie má vo väčšine prípadov na svedomí vírusová infekcia. Vírusy sa šíria a prenášajú veľmi rýchlo a ľahko - kvapôčkovou infekciou a majú schopnosť prežívať dlhú dobu napríklad na kľučkách či držadlách v dopravných prostriedkoch, uterákoch, klávesniciach počítačov, držadlách nákupných vozíkov a pod. Tento druh ochorenia patrí k vysoko infekčným a nie je jednoduché sa mu vyhnúť. O to viac treba dodržiavať v kritickom období aj základne hygienické návyky a podľa možnosti sa vyhýbať miestam, kde sa zdržuje viac ľudí.
Najčastejšie príznaky prechladnutia ako nádcha, kašeľ, bolesť a škriabanie v hrdle sa neobjavujú okamžite po infekcii. Ak sa však už objavia, lekári odporúčajú čo najskôr začať s liečbou, keďže organizmus už nejaký čas s nákazou bojuje. Liečba prebieha symptomaticky, čiže je namierená len proti následným ťažkostiam, nie proti príčine ochorenia - vírusom. V rámci základných opatrení počas liečby by sme sa mali vyhýbať nadmernej fyzickej námahe, vhodná je inhalácia bylinkových, napríklad kamilkových alebo šalviových náparov, konzumácia horúceho čaju s medom a citrónom, užívanie tabliet na cmúľanie s antiseptickým účinkom, prípravkov na nádchu či kašeľ, vhodné je šetriť si hlasivky. Na liečebný proces veľmi nepriaznivo pôsobí fajčenie.
Kto je najviac ohrozený
Ako sme už spomínali, výskyt prechladnutí a iných vírusových ochorení stúpa v zimnom období, výkyvy teplôt majú na svedomí vysúšanie nosovej sliznice, čo umožňuje jednoduchšie usídľovanie vírusov. Samozrejme, o tom, či vás ochorenie potrápi, rozhodujú aj ďalšie faktory.
Ohrozenou skupinou sú predovšetkým ľudia, ktorí pracujú vo veľkom kolektíve, takisto deti, ktorých imunitný systém ešte nie je vyzretý, zvýšené riziko prechladnutia hrozí aj ľuďom vo vyššom veku kvôli chronickým ochoreniam, ako aj komukoľvek s chronickým ochorením. K rizikovým faktorom patrí aj stres, oslabený imunitný systém, návšteva podujatí, kde sa združuje väčšie množstvo ľudí, nedostatočné hygienické návyky, ale aj nedostatok pohybovej aktivity.
V rámci prevencie prechladnutia lekári odporúčajú dostatočný príjem vitamínov v ovocí a zelenine, dôležitý je dostatok fyzickej aktivity a posilňovanie imunitného systému napríklad otužovaním. Jednou z možností prevencie sú aj alternatívne prostriedky ako fytoterapia, homeopatia či akupunktúra.
Zapojte sa do súťaže
Ak chcete, môžete sa zapojiť do súťaže. Podmienkou je, aby ste správne odpovedali na súťažnú otázku. Spomedzi všetkých tých, ktorí odpovedia správne, vyžrebujeme ôsmich výhercov, ktorí získajú balíček Coldrex proti bolesti v krku. Balíček obsahuje aj trendovú šatku, digitálny teplomer a digitálne presýpacie hodiny. Ak sa chcete zapojiť do súťaže, stačí odpovedať na súťažnú otázku. Spolu s prihlasovacím formulárom ju nájdete tu.