SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Ak nestihnete zubára, budete priplácať

Kto nepôjde tento rok na preventívnu prehliadku k stomatológovi, na budúci rok si za ošetrenie zubov priplatí.

(Zdroj: Ilustračné - Stock.XCHNG)

Na preventívnu prehliadku u zubára vám zostáva už len december. Máloktorý zubár má však voľný termín. Keď žiadneho nenájdete, stratíte nárok na úhradu od poisťovne.

Najväčší nápor na preventívne prehliadky zažívajú stomatológovia tradične na konci roka. Ak by ste sa v týchto dňoch chceli na prehliadku objednať, môže sa vám stať, že váš zubár už nebude mať voľný termín.

To by znamenalo, že v budúcom roku by vás návšteva u zubára vyšla drahšie ako v roku, keď ste prehliadku stihli. Okrem akútnych ošetrení a bolestivých stavov by ste si museli všetky ostatné výkony platiť zo svojej peňaženky.

V ordináciách je už dusno

Ambulancie stomatológov trenčianskeho regiónu sú už od konca novembra preplnené. Potvrdila to prezidentka Regionálnej komory zubných lekárov Veronika Šišovská.

Disciplína pacientov v starostlivosti o svoj chrup sa síce podľa nej mierne zlepšila, no zďaleka to nie je najlepší možný stav. Aj keď pacienti o povinnosti absolvovať raz za rok prevenciu vedia, zabúdajú na ňu. „Tvrdia, že nestíhajú, ale idú sami proti sebe, veď pri zanedbanom chrupe budú musieť siahnuť hlbšie do vrecka," hovorí lekárka.

Potom nastávajú situácie, že si pacient nechá ošetriť pre peniaze len to najnutnejšie.

Šišovská hovorí, že v regióne Nového Mesta nad Váhom, kde má dve ambulancie, je dosť takých rodičov, ktorí zanedbávajú chrup svojich detí. „Bežne sa stane, že dieťa sedí v stomatologickom kresle až ako osemročné, keď je jeho chrup už zdevastovaný," povedala doktorka. Rodičov potom zaskočí skutočnosť, že pre zmeškanie preventívnych prehliadok musia za ošetrenie platiť plné sumy.

A aj keby stomatologička chcela do konca decembra vykonať preventívne prehliadky všetkým záujemcom, nestihne to. „V časovom horizonte sa nedá urobiť neobmedzený počet preventívnych prehliadok," povedala.

V Žiline aj cez sviatky

Aj zubní lekári v Žiline hlásia do konca roka plný stav. Niektorí z dôvodu zvýšeného počtu pacientov budú pracovať aj medzi vianočnými sviatkami.

Súkromníci tvrdia, že u nich sa záujem o preventívne prehliadky na konci roka nezvyšuje, pretože si pacientov objednávajú priebežne. Horšie sú na tom zmluvní zubári spolupracujúci s poisťovňami. „Od novembra až po koniec roka sa nezastavíme," hovoria pracovníci stomatologickej ambulancie Ľudmily Kavcovej.

Trochu iná situácia je v oravskej ambulancii lekárky Magdalény Šelianovej. Väčšina pacientov už má preventívnu prehliadku za sebou. Na poslednú chvíľu si ju vraj necháva len dvadsať percent pacientov. Sú aj takí, čo neprídu vôbec. Zvyčajne sú v zahraničí alebo zabudnú.

Mamičky s najmenšími si zvykajú

Stomatologickú prehliadku musia absolvovať aj deti po dovŕšení prvého roka života. Mamičky si na novinku, ktorá je v platnosti od minulého roka, zvykajú len pomaly.

Napríklad v zdravotnej poisťovni Dôvera evidujú do týchto dní len slabší záujem rodičov. „U detí do jedného roka sme za prvých deväť mesiacov uhradili iba 140 výkonov," povedala Monika Laciková z poisťovne. V absolútnych číslach to znamená, že poistencov bolo na prehliadke menej ako štyridsať, keďže pri jednej prehliadke lekár urobí viac výkonov.

Aj prezident Regionálnej komory zubných lekárov v Banskej Bystrici Tomáš Gálik povedal, že pacienti s najmenšími deťmi sa ešte len spamätávajú. „V prípade týchto detí ani tak nejde o nejaké vyšetrovanie, ako o prvý kontakt so zubárom. Lebo ak príde do ambulancie až päťročné dieťa, už je vystavené stresu, ktorý si plne uvedomuje," povedal Gálik.

Ak by ste dúfali, že stomatológ nepríde na to, že ste ho už dlhšie nenavštívili, mýlite sa. „Všetko je zaznamenané v karte aj v počítači," hovorí lekár.

Čo ešte nájdete v článku?

Zle opravené zuby sa dajú reklamovať
Ak nie ste spokojní s prácou svojho zubára a máte dojem, že pri ošetrení vášho chrupu pochybil, môžete jeho výkon reklamovať a sťažovať sa.

1. U stomatológa, prípadne v Komore zubných lekárov

V ordinácii svojho zubára podávate sťažnosti na nekvalitný materiál, nekvalitné zubné náhrady, výplne či iné materiály. Ak vám lekár reklamáciu neuzná, obráťte sa na Slovenskú komoru zubných lekárov alebo Slovenskú komoru zubných technikov.

„Komory riešia aj podania týkajúce sa etiky lekárov," povedala hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Radoslava Miklášová.

2. Na samosprávnom kraji

Pokiaľ chcete riešiť poplatky u zubárov, musíte sa obrátiť na lekára samosprávneho kraja.

3. Na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou

Úrad prešetruje, či bola správne poskytnutá zdravotná starostlivosť.

„Dohľadom u konkrétneho poskytovateľa zisťuje, či urobil všetky akceptované a odporúčané medicínske postupy," povedala Miklášová.

Úrad môže preskúmať postup a výkony na základe záznamov v zdravotnej dokumentácii. Neposudzuje stav chrupu s odstupom času, pretože naň pôsobí mnoho faktorov, ako sú napríklad ochorenie, ústna hygiena, strava. Nemá ani kompetenciu si sťažovateľa predvolať či vyšetriť jeho chrup.

Jarmila Horáková
Väčšina podaní je neopodstatnených
Najčastejší
dôvod sťažností
 • nespokojnosť s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou,
 • sťažnosti na postup pri extrakcii zubov,
 • sťažnosti na ošetrenie.
Od roku 2008 až do 23. novembra tohto roku Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou dostal 218 podaní na stomatologické služby. Z nich 137 súviselo s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Vlani na stomatologickú starostlivosť prišlo 74 podaní. Z 54 prešetrovaných podnetov bolo 11 opodstatnených a 43 neopodstatnených.

V tomto roku (k 23. novembru) evidujú 59 podnetov. Z nich sa 29 týkalo poskytovania zdravotnej starostlivosti. Z 22 ukončených bolo päť podaní opodstatnených a 17 neopodstatnených, sedem je v riešení.

Príklady opodstatnených sťažností

 • Nesprávna liečba zuba - napriek konštatovaniu chorobného stavu lekár nenaordinoval ani neurobil žiadne liečebné postupy, röntgenové vyšetrenie ani vyšetrenie na vyššom špecializovanom pracovisku. Liečbu začal až iný poskytovateľ.
 • Pri RTG vyšetrení lekár nesprávne vyhodnotil snímku, nenašiel ponechaný zvyšok zuba.
 • Na nedoliečené zuby stomatológ nasadil zubnú náhradu.

Príklad neopodstatnenej sťažnosti

 • Pacientka reklamovala vypadané implantáty, ale až šetrením sa zistilo, že klamlivo vyplnila dotazník, ktorý výkonu predchádzal. Neuviedla, že je silná fajčiarka, čo je kontraindikácia výkonu.
Jarmila Horáková
Pravidlo neobchádza ani najmenších
Na prvú preventívnu prehliadku k zubárovi treba chodiť s deťmi od jedného roka.

BRATISLAVA. Podľa minuloročného rozhodnutia ministerstva zdravotníctva prvú preventívnu stomatologickú prehliadku musia absolvovať deti po dovŕšení prvého roku života.

Následne deti ďalšie preventívne prehliadky absolvujú dva razy v kalendárnom roku až do dovŕšenia osemnásteho roku života.

Súčasťou každej preventívnej prehliadky dieťaťa je poučenie zákonného zástupcu o správnych výživových návykoch, o metóde ústnej hygieny a o význame používania zubnej pasty s obsahom fluoridov dentánou hygieničkou alebo zubným lekárom.

Cieľom prehliadok už u dojčiat je zlepšiť celkovú úroveň starostlivosti o detský chrup a predchádzať zubnému kazu. „Neošetrený zubný kaz mliečnych zubov je zdrojom infekcie pre trvalé zuby a môže spôsobiť ochorenie parodontu," povedal viceprezident Slovenskej komory zubných lekárov Jozef Fábry.

Jarmila Horáková
Prehliadku si nemýľte s ošetrením
Ktoré výkony a do akej miery uhradí poisťovňa, určuje opatrenie rezortu zdravotníctva.

BRATISLAVA. Veľa ľudí sa domnieva, že ak absolvujú preventívnu prehliadku a v rámci nej im zubár nájde kaz, nebudú musieť nič platiť. Je to častý omyl, hovorí doktorka Veronika Šišovská.

„Za ďalšie výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia si už musia priplatiť," povedala.

Ktoré výkony sú plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia, určuje opatrenie ministerstva zdravotníctva.

„Z verejného zdravotného poistenia je plne hradená len samotná prehliadka. Ak poistenec počas jedného roka vynechal preventívnu prehliadku u stomatológa, dopláca za ošetrenie, nie za prehliadku," spresnila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová.

Jarmila Horáková
Disciplína pacientov stále pokrivkáva
Medzi najčastejšie výkony u stomatológov patria preventívne prehliadky, odstránenie zubného povlaku a kameňa, dvojplôšková výplň zuba a injekčná anestéza.

BRATISLAVA. V poisťovni Dôvera za prvých deväť mesiacov absolvovalo preventívnu prehliadku u zubára asi 418 840 poistencov, vlani to bolo vyše 706 500. Či sa disciplína medziročne zlepšila, to poisťovňa zatiaľ nechce vyhodnocovať, keďže najväčší nápor ešte len očakávajú. Vo všeobecnosti však podľa Moniky Lacikovej z poisťovne záujem o preventívne prehliadky stúpa.

V Dôvere tento rok za stomatologické výkony zaplatili 21 miliónov eur. Najčastejším výkonom zubára bolo odstránenie zubného kameňa alebo povlaku, preventívna stomatologická prehliadka a dvojplôšková výplň zuba.

Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni absolvovalo stomatologické prehliadky za prvý polrok tohto roku takmer 671-tisíc poistencov, za celý minulý rok to bolo 1,65 milióna. „Vlani sme uhradili za stomatologické výkony pre svojich poistencov spolu 52,8 milióna eur. Medzi najčastejšie výkony patrili preventívne prehliadky, odstránenie zubného povlaku a kameňa, dvojplôšková výplň zuba a injekčná anestéza," povedala hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.

V zdravotnej poisťovni Union za obdobie január až september tohto roku návštevnosť preventívnej prehliadky u zubára mierne stúpla na takmer 27 percent, kým v minulom roku bola v tom istom období 25-percentná. Pri deťoch vo veku od 1 do 3 rokov návštevnosť stúpla takmer na 11 percent, čo predstavuje medziročný nárast o 45 percent.

„Zubára pre prevenciu navštevujú viac ženy ako muži, najviac vo veku od 31 do 40 rokov - takmer 30 percent a ženy od 19 do 30 rokov - takmer 28 percent, muži v týchto vekových kategóriách iba na 19 percent," povedala hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová.

Najviac zanedbávajú prevenciu u zubára poistenci - muži aj ženy - nad 60 rokov, návštevnosť dosahuje úroveň len okolo 16 percent.

Preventívnu prehliadku u zubára využíva len 21 percent do 18 rokov.

„Pritom všetci poistenci si môžu bezplatne aktivovať službu Preventívna pripomienka, aby vedeli, ktoré preventívne prehliadky by mali v tomto roku absolvovať," povedala Smatanová.

Údaje o počte poistencov, ktorí v predchádzajúcom roku neabsolvovali preventívnu prehliadku u zubára, štatisticky poisťovne nevyhodnocujú.

Jarmila Horáková
Kto má nárok na preventívnu prehliadku
Zo zákona má každý občan Slovenskej republiky právo na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára, respektíve pediatra, stomatológa, gynekológa a urológa.

Prečo na ňu treba chodiť

 • Lebo pomáha zachovať zdravé zuby, zabraňuje zdravotným problémom.

Ako často je potrebná

 • Preventívnu prehliadku u zubára majú absolvovať deti a mladiství do 18. roku života dvakrát ročne.
 • Dospelí jedenkrát ročne.
 • Tehotné ženy dvakrát počas tehotenstva - raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva.

Čo prehliadka zahŕňa

 • Vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny.
 • Kontrolu zubných náhrad.
 • Kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI (určujú mieru orálneho zdravia).
 • V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz.

V akom termíne ju treba absolvovať

 • Každoročne, vždy do konca kalendárneho roka.

Z akého dôvodu

 • Ak poistenec počas jedného roka vynechá preventívnu prehliadku u stomatológa, v nasledujúcom mu poisťovňa nič neuhradí.
Jarmila Horáková
Dobrá rada: Kedy ísť na pohotovosť
 • Stomatologickú pohotovosť navštívte pri opuchu a pri neutíšiteľnej bolesti, ak vám nezabrali tabletky.
 • Ak utrpíte úraz, odlomíte si zo zuba alebo si ho vyrazíte. Zub vložte do nádobky s čistou vodou a prineste ho so sebou.
 • V prípade, že si dieťa pri hre zlomí trvalý zub, vložte ho do vlhkej vreckovky, pri rýchlej pomoci je možné tento kúsok prilepiť späť.
 • Pri vážnejšom úraze tváre navštívte centrálny príjem najbližšej nemocnice.
Jarmila Horáková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 571
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 14 911
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 712
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 118
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 151
 6. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 4 276
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 248
 8. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem 2 998
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu