zvom nikotinizmus a medicínskym označením F 17.
Závislosť od tabaku je chronické, recidivujúce ochorenie, ktoré skracuje život. Fajčenie sa začína ako psychická závislosť, ktorá u väčšiny fajčiarov (asi 85 %) prerastá do somatickej - fyzickej závislosti.
Samozrejme, ak k problému tejto závislosti heroínového typu, (alebo opiátovej závislosti) ako odborníci nikotinizmus označujú, pristúpime bez sarkazmu a irónie, v prípade väčšiny fajčiarov nie je jednoduché s ňou skoncovať. Koľkí by vedeli rozprávať o svojich pokusoch prestať fajčiť, ktoré sa obvykle skončili neúspechom.
Nikotín je prírodný alkaloid a spĺňa štandardné kritériá definície drogy: podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je drogou akákoľvek látka, ktorá je vpravená do živého organizmu a môže pozmeniť jednu alebo viac jeho funkcií.
Odborníci vysvetľujú mechanizmus účinku nikotínu tak, že pri fajčení sa nikotín už do desiatich sekúnd dostáva do mozgu, kde sa viaže na tzv. acetylcholínové receptory. To stimuluje uvoľňovanie dopamínu s dôsledkom vyššej sekrécie katecholamínov, serotonínu, pituitárnych hormónov, kortikosteroidov a endorfínov. Podľa odborníkov „nikotín zvyšuje hladinu dopamínu aj inhibíciou enzýmu monoaminooxidázy B (MAO-B). Táto rýchlosť zvyšuje vznik závislosti."
Určite niet pochýb, že fajčením si ešte nik nevyliečil rakovinu, žalúdočné vredy, skôrnatené cievy či ischemickú chorobu srdca, ani nepredišiel infarktu, mozgovej mŕtvici či napríklad v kombinácii s užívaním hormonálnej antikoncepcie embólii a pod.. Naopak, dôsledkom akútneho účinku nikotínu na srdcovo-cievny systém je napríklad zvýšenie tlaku krvi, srdcovej frekvencie a periférnej vazokonstrikcie.
Nebezpečné pasívne fajčenie
Okrem aktívnych fajčiarov nesmieme zabúdať na tých pasívnych (bohužiaľ, neraz bezmocné malé deti, ktorých rodičia bezohľadne fajčia priamo v domácnosti). Niet pochýb o tom, že pasívne fajčenie je takisto nebezpečné a zdravie ohrozujúce. Podľa odborníkov nedobrovoľné inhalovanie tabakového dymu zvyšuje riziko karcinómu pľúc až o 20 %!
Ako uvádza TASR v tlačovej správe z 26. novembra, podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) ročne umrie vo svete na následky pasívneho fajčenia viac ako 600 000 ľudí. Skoro tretina obetí sú deti, vystavené tabakovému dymu priamo vo svojich domovoch. Ide o údaje, ktoré vyplynuli z prvej globálnej štúdie, ktorá skúmala vplyv pasívneho fajčenia a ktorú zverejnila WHO. Autori štúdie analyzovali údaje zo 192 krajín, ktoré získali v roku 2004 a dospeli k záveru, že až dve tretiny z odhadovaného počtu obetí pochádza z Afriky a južnej Ázie.
Podľa výsledkov, ku ktorým sa autori štúdie dopracovali matematickými metódami, v dôsledku pasívneho vdychovania tabakového dymu umiera ročne 379 000 ľudí na srdcové choroby, 165 000 na ochorenia dolných dýchacích ciest, 36 900 na astmu a 21 400 na rakovinu pľúc. Celkovo ide o 603 000 obetí, z čoho 165 000 sú deti a číslo 603 000 ročne predstavuje jedno percento všetkých úmrtí vo svete. „Tento počet sa musí prirátať k 5,1 miliónu ľudí, ktorý každý rok zomrú na následky aktívneho fajčenia," uvádza sa v tlačovej správe TASR (zdroj: Reuters, AP).
Zákaz ako účinná zbraň
Ak sa pristavíme pri legislatívnych otázkach ohľadne zákazu fajčenia na verejných priestranstvách, je zaujímavé pripomenúť skúsenosti z iných krajín, ktoré ukazujú, že takéto postupy sa ukázali ako jedny z najúčinnejších.
Napríklad výsledok prieskumu britských vedcov pred pár rokmi ukázal, že po nadobudnutí účinnosti zákona klesol v priebehu deviatich mesiacov počet fajčiarov o rekordných 5,5 %. „Nikdy som neočakával taký dramatický účinok," uviedol vtedy profesor Robert West z výskumného centra zdravia University College London. Britské štatistiky okrem iného uvádzali, že v období pred platnosťou zákona klesol počet fajčiarov o 1,6 %, po zákaze to bolo o spomínaných 5,5 %. Táto štúdia bola prvou podrobnou štúdiou o možných účinkoch zákazu fajčenia bez vplyvu ďalších protifajčiarskych opatrení, ako sú napríklad vyššie dane.
„In" je nefajčiť
V súčasnosti, aj vplyvom čoraz intenzívnejších tendencií preferovania zdravého životného štýlu, sa fajčenie v čoraz väčšej miere stáva spoločenským hendikepom a spája sa najmä s chudobnejšou a menej vzdelanou vrstvou obyvateľstva.
Podľa výsledkov prieskumov vraj až 80 % fajčiarov žije v krajinách s nízkym a stredným stupňom ekonomického rozvoja. Podľa prieskumov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) fajčí každý tretí dospelý človek na svete, čo je viac ako miliarda ľudí.
Rady fajčiarov sa nezmenšujú, podľa WHO vraj do roku 2025 vzrastie počet fajčiarov až na 1,6 miliardy. Na Slovensku vraj každoročne umiera na následky fajčenia viac ako 20 000 ľudí.
- Cigaretový dym obsahuje viac ako 4 000 chemických zlúčenín a vyše 60 rakovinotvorných látok.
- Nikotín je psychotropná látka pôsobiaca na receptory v našom mozgu veľmi rýchlo - 7 až 10 sekúnd po vdýchnutí.
- Ľudské pľúca zachytia až 96 % vdýchnutých toxínov.
- Rakovina nie je jediným závažným ochorením, ktoré prenasleduje fajčiarov. Časté sú problémy s astmou, chronická obštrukčná choroba pľúc, rakovina úst, hltana, pažeráka, obličiek, močového mechúra, pankreasu či krčka maternice.
- Ohrozené sú aj deti fajčiarok, často majú nízku pôrodnú hmotnosť, ohrozujú ich aj rôzne alergie, astma.
- U nás umiera na rakovinu viac mužov ako žien a v rebríčku úmrtí na ochorenia vedie rakovina, pričom veľmi častou príčinou vzniku nádorov je práve fajčenie.
Genetický faktor
Podľa vedcov vraj intenzitu závislosti ovplyvňujú dva faktory - jedným je dedičná dispozícia, nikotín sa totiž v mozgu viaže na určitú bielkovinu. A gén pre túto bielkovinu vraj môžeme zdediť v troch rôznych formách, pričom jedna z nich môže dokonca pred závislosťou chrániť.
Druhým faktorom, ktorý má vplyv na intenzitu závislosti je vek. Čím mladší fajčiar, tým vyššie riziko závislosti. Oba faktory spolu súvisia, fajčiar, ktorý má dedičné vlohy a navyše začal fajčiť v nízkom veku, vystavuje sa niekoľkonásobne vyššiemu riziku, že sa u neho vytvorí ťažká závislosť na nikotíne.
Skoncovať so závislosťou na nikotíne nie je ľahké, už sme spomínali, že lekári v prípade nikotinizmu hovoria o závislosti heroínového typu. V prvom rade človek naozaj musí chcieť, by vnútorne presvedčený a rozhodnutý prestať fajčiť, potom môžu prísť na rad rôzne spôsoby, ako s fajčením „seknúť". Niekomu stačí vlastné rozhodnutie, iní potrebujú pomoc v podobe nefarmakologických alebo farmakologických spôsobov odvykania od fajčenia.
Chcem prestať, čo s tým?
Farmakologická liečba liekmi bez obsahu nikotínu musí, samozrejme, prebiehať pod dohľadom lekára a trvá 7 až 9 týždňov. Lieky účinkujú na centrálnu nervovú sústavu a potláčajú nielen chuť na cigaretu, ale aj abstinenčné príznaky. Pred podávaním takýchto liekov je potrebné, aby lekár venoval dostatočnú pozornosť anamnéze a vyšetreniu pacienta aj vzhľadom na možné nežiaduce účinky takejto liečby.
K nefarmakologickým spôsobom odvykania patria rôzne psychoterapeutické postupy (psychoterapia, akupunktúra, hypnóza), liečba nikotínovými náhradami, ako sú napríklad špeciálne náplasti či žuvačky, elektronická cigareta a pod.. Pred časom boli na trhu napríklad aj špeciálne cigarety zo zmesi liečivých bylín - podbeľu, marinky vonnej, mäty piepornej a jahody lesnej, samozrejme, bez obsahu nikotínu.
K nefarmakologickým spôsobom patrí napríklad aj metóda, ktorú vyvinuli talianski lekári a ktorá využíva poznatky východnej medicíny a vychádza z akupunktúrno-akupresúrnych metód.
Autori metódy uvádzajú, že pôsobením slabým elektrickým prúdom série konkrétnych bodov v ušných lalokoch sa stimulujú nervové zakončenia vnútorných orgánov, ako aj cievneho či lymfatického systému. Dochádza aj k narúšaniu toxických usadenín v organizme, ktoré spôsobilo dlhodobé fajčenie, a telo fajčiara sa môže po relatívne krátkej dobe očistiť. Dôležité je dodržiavať pitný režim, kvôli vyplavovaniu toxínov.
Ako novinku v oblasti nefarmakologických spôsobov odvykania od fajčenia môžeme spomenúť revolučnú metódu, ktorá fajčiarovi pomôže s nikotinizmom skoncovať do 6 týždňov. K benefitom tejto metódy patrí napríklad aj absencia abstinenčných príznakov a je bezpečná hoci aj pre tehotné či dojčiace ženy, diabetikov (bohužiaľ aj medzi nimi sa nájdu fajčiari) a pod.
Táto metóda využíva100-percentne prírodný farebný roztok, ktorý sa aplikuje do filtra cigarety (nie orálne!) a takto počas 6 týždňov pomáha postupne znižovať príjem nikotínu do organizmu a eliminovať fyzickú aj psychickú závislosť. Telo sa tak môže postupne prispôsobovať fyzickým zmenám, takže sa nemusíte obávať nepríjemných abstinenčných príznakov.
Alarmujúce čísla
● Na Slovensku fajčí 42 % mužov a 36 % žien.
● Na Slovensku umrie ročne viac ako 20 000 ľudí na následky fajčenia.
● Na Slovensku sa nádorové ochorenia podieľajú na úmrtnosti obyvateľstva až v 41 %, kardiovaskulárne ochorenia v 31 % prípadov.
● Na vzniku zhruba tretiny nádorových ochorení sa podieľa fajčenie.
● Fajčenie sa podieľa na rakovine pľúc u mužov v 90 % prípadov a v 70 % prípadov u žien.
● 40 až 60 % prípadov chronickej obštrukčnej choroby pľúc spôsobuje fajčenie.
● Cigaretový dym obsahuje viac ako 4 000 rôznych chemických zlúčenín a viac ako 60 karcinogénnych látok.
● Pľúca fajčiara zachytia až 96 % škodlivín z cigaretového dymu.
● Cigarety skracujú život o 5 až 20 rokov.
● Pasívne fajčenie zvyšuje riziko karcinómu pľúc až o 20 %.
Zapojte sa do súťaže
Ak máte chuť, môžete sa zapojiť do súťaže. Stačí, ak správne odpoviete na súťažnú otázku a zaradíme vás do žrebovania. Štyria výhercovia získajú novinku na odvykanie od fajčenia - NicoBloc so stopercentne prírodným roztokom. V balíčku nájdete aj CD v slovenskom jazyku, ktoré obsahuje návod na použitie a kazuistiky. Ak chcete súťažiť, stačí odpovedať na súťažnú otázku, ktorú spolu s prihlasovacím formulárom nájdete tu.