Zima je pre našu kožu náročným obdobím. Pôsobením mrazu, vetra a náhlych prechodov do vykúrených miestností dochádza k porušeniu jej prirodzených regulačných mechanizmov. „Trpí zvlášť citlivá, suchá pleť, na ktorej sa môžu vytvárať začervenané suché ložiská, ale aj popraskané rozšírené cievky," hovorí dermatovenerologička Alexandra Novotná, riaditeľka Súkromnej kliniky plastickej chirurgie, estetickej dermatológie a laserovej medicíny Esthetic.
Upozorňuje aj na to, že nezriedka, najmä ak podceníme vplyv slnka vo vyšších nadmorských výškach, vznikajú hyperpigmentácie. „Stav niektorých kožných chorôb sa v zime zhoršuje, trpia ľudia s atopickým ekzémom, psoriázou alebo seboroickou dermatitídou," hovorí Novotná.
Mýty a skutočnosť
Stále sa možno stretnúť s mnohými mýtmi, ktoré sa týkajú starostlivosti o pleť. Príkladom je názor, že ak ideme von do zimy a mrazu, tak by sme nemali používať hydratačný krém, lebo jemné cievky na tvári by mohli popraskať. Nie je to celkom pravda. „Platí však, že citlivá pleť by mala byť chránená mastným krémom," upozorňuje lekárka.
Jednotlivé typy pleti si vyžadujú aj špecifický prístup. Beauty terapeutka Táňa Nitková z kozmetického štúdia Payot v Bratislave vysvetľuje, že ak sa počas zimných mesiacov o pleť nestaráte dostatočne a správne, odvďačí sa vám tým, že bude suchá, napätá, budú sa na nej tvoriť šupinky, bude sa olupovať, začervená alebo zhrubne.
„A pritom stačí, ak ľahké a nemastné textúry obľúbených prípravkov počas zimy vymeníte za bohatšie, prípadne môžete siahnuť po prípravkoch určených pre suchú pleť," vysvetľuje Nitková. Výnimkou je mastná pleť, pri ktorej môže zvýšený obsah tuku viesť k iritáciám.
„V zime by sme mali obmedziť používanie pleťových vôd, ktoré nadmerne vysušujú pokožku a pleť pravidelne krémovať," radí dermatovenerologička Alexandra Novotná.
Mnohí mladí ľudia trpia akné, vyžaduje si takáto problematická pleť v zime špeciálnu starostlivosť? „Ak je akné spojené s nadmerným mastením kože, vplyvom prirodzeného vysušovania kože má tendenciu zlepšovať sa," pozitívne uzatvára lekárka.
Detská pleť je iná
Starostlivosť o pleť sa týka každého, deti a mužov nevynímajúc. Treba si však uvedomiť, že napríklad detská pokožka nie je rovnaká ako pokožka dospelého. Dieťa nie je zmenšený dospelý a jeho koža sa vyvíja a dozrieva až do zhruba osemnásteho roku života.
Aj lekárka Novotná upozorňuje, že najcitlivejšia je detská koža a, naopak, mastná a hrubšia je pleť u mužov. Ľudia s citlivou kožou by preto mali používať mastnejší, výživný krém s obsahom vitamínov napr. A, D, E alebo K.
Čo je dovolené
Pre mnohé ženy sa stala samozrejmosťou návšteva kozmetických salónov či špecializovaných kliník, ktoré ponúkajú aj dermatokozmetické zákroky a špecializované ošetrenia, ktoré môžu vykonávať iba lekári.
Je známe, že počas letných mesiacov odborníci niektoré dermatokozmetické zákroky neodporúčajú a nevykonávajú. Ako je to však v zime?
Lekárka Alexandra Novotná hovorí, že „neexistujú dermatokozmetické ošetrenia, ktoré sú v zime kontraindikované. Naopak, výlučne v zime - na neopálenej koži sa vykonáva odstraňovanie rozšírených cievok, zbrusovanie jaziev, laserové odstraňovanie nadmerného ochlpenia, pigmentácií, znamienok atď".
Mrazivé a chladné počasie, často premenlivé a nestále, však môže negatívne pôsobiť na pleť. Beauty terapeutka Táňa Nitková vysvetľuje, že mazové žľazy sú citlivé na počasie a keďže v zime pracujú na nižšie obrátky, klesá produkcia lipidov. Prirodzený ochranný plášť sa stenčuje a potrebná vlhkosť z pleti uniká.
„Správna starostlivosť a mejkap sú preto pre ňu ako dobré šaty." Samozrejme, netreba zabúdať na odlíčenie, ktoré by malo byť základným krokom každodennej starostlivosti. Nitková zdôrazňuje, že večerné odličovanie musí byť samozrejmosťou, pričom odporúča použiť jemné mlieko a na dočistenie pleti micelárnu vodu alebo jemné tonikum bez alkoholu. Na očistenú pleť odporúča naniesť výživné sérum a regeneračný nočný krém.
Čo je micelárna voda?
Je určená na kozmetické účely, obsahuje micely, molekuly, ktoré pri čistení nabaľujú na seba nečistoty a mejkap - je veľmi jemná a odporúča sa na citlivú pleť. Vďaka vysokej účinnosti čistenia už potom nie je potrebné používať vodu na dočistenie pleti. Je absolútne bezpečná a udržiava rovnováhu pokožky, nenarúša ochranný plášť - pH, nevysušuje a nedráždi ani pleť, ani oči.
Zima, mráz a líčenie?
Ženy chcú byť pekne upravené aj v extrémnych podmienkach a neodradí ich ani nepriaznivé počasie. Ako správne postupovať pri nanášaní dekoratívnej kozmetiky, aby mráz a vietor vášmu líčeniu neuškodili?
„Všetko je o správnom výbere produktov," hovorí beauty terapeutka Táňa Nitková. „Základom je čistá pleť ošetrená vhodne zvoleným denným krémom, ktorý by mal byť v zime o čosi hutnejší. Ľahké fluidy sú vhodné na leto, zima si vyžaduje krémy." Upozorňuje, že krém nemusí mať ochranný faktor, ale mejkap by ho už mal mať. Podľa nej je voľba mejkapu veľmi dôležitá - nejde len o farebnosť a zladenie s tónom pleti, ale aj o schopnosť krytia, kompaktnosť textúry s pokožkou a s účinkami, ktoré má pleti poskytnúť. Nitková vysvetľuje, že pre každý typ pleti existuje vhodný mejkap, ktorý ju chráni a zároveň rieši jej potreby. Ak je pleť mastná, potrebuje produkt, ktorý zároveň brzdí tvorbu mazu, zmatňuje a hydratuje. Ak je pleť staršia, treba jej dopriať mejkap s liftingovým účinkom. „Výbornou pomôckou sú bázy, ktoré pred aplikáciou samotného mejkapu vyrovnajú na pleti nerovnosti. No a na záver treba každý mejkap zafixovať púdrom," hovorí Táňa Nitková.
FAKTY
Ľudská koža je jedným z najväčších orgánov tela a minimálne jedna z jej úloh je životne dôležitá: ochraňuje vnútorné orgány a jemné tkanivá pred škodlivými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Tento zložitý orgán pozostáva z množstva špecializovaných buniek. Má schopnosť mimoriadne rýchlej regenerácie, vonkajšia vrstva kože sa úplne nahradí raz za mesiac a každú minútu sa z nej odlúči asi 30-tisíc odumretých buniek. Koža je aj zrkadlom celkového zdravia organizmu, takže vyvážená, pestrá strava, dostatok tekutín, spánku a zdravý životný štýl prospievajú aj kvalite pleti.