Úrazy detí cez sviatky: nebezpečné sú aj sekundy

Deti nemyslia pri hrách na bezpečnosť, to musia rodičia. V predvianočnom zhone však často prehliadajú nebezpečenstvo, ktoré najmenším hrozí pri upratovaní, pečení, stavaní stromčekov alebo pri hrách na snehu.

Detských úrazov počas vianočných sviatkov pribúda.(Zdroj: ilustračné foto: FLICKR.com)Pre mnohé rodiny sa Vianoce spájajú s upratovaním, varením a pečením. Deti v domácnostiach priam vycítia zaneprázdnenosť rodičov a voľný čas využijú po svojom, často pre ne nebezpečnou zábavou.

Počas minuloročného decembra tak napríklad zdravotné poisťovne Dôvera a Union zaznamenali spolu vyše 11-tisíc úrazov detí. V Unione vo vekovej skupine od 0 do šiestich rokov to bolo 363 detí a vo vekovej kategórii od šesť do 15 rokov evidujú za rovnaké obdobie 1194 úrazov. V Dôvere sa viac úrazov stalo deťom od 6 do 19 rokov a to 7803. V kategórii od 0 do šesť rokov to bolo 1763 úrazov. V oboch poisťovniach sa úrazy viac stávajú chlapcom ako dievčatám.

„Detských úrazov v období vianočných sviatkov vždy pribúda. Mení sa aj ich charakter a situácie, pri ktorých vznikajú," hovorí Marcel Brenner, primár oddelenia urgentného príjmu Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Počas vlaňajších vianočných sviatkov v tejto nemocnici ošetrili celkom 2830 detí, z toho 256 museli hospitalizovať.

Krok pred fantáziou detí

O detskej fantázii a jej vplyve na činnosť detí hovorí aj Samuel Hruškovic, národný koordinátor prevencie úrazov u detí a dorastu. „Je nevyčerpateľná, dieťa odpozoruje, čo robí dospelý a v nestráženom okamihu to zopakuje," opisuje. Len tak sa vlani mohlo napríklad stať, že dvojročný chlapček strčil do zásuvky otcovu skúšačku na autobatériu so žiarovkou. Do nemocnice ho priviezli s popáleninami. „Bola to len chvíľa. V byte rodičia prestavovali nábytok a toto bola jediná nezabezpečená zásuvka," povedal Ján Koller, prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v bratislavskom Ružinove.

Najčastejší je úraz hlavy

Medzi najčastejšie úrazy najmenších detí patrí poranenie hlavy, popáleniny a poleptania povrchu tela, poranenia zápästia a ruky, účinky cudzieho telesa, ktoré vniklo prirodzeným otvorom, toxické účinky látok, ktoré sa používajú v domácnosti. „U tých starších treba ešte prirátať poranenie brucha, hrudníka a ďalšie," povedala Judita Smatanová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union.

Ľuba Pohorelá z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici apeluje na rodičov, aby nepodceňovali obdobie sviatkov. „Dajte pozor najmä na intoxikáciu alkoholom a na zábavnú pyrotechniku. Zdravie je nenahraditeľné," zdôrazňuje.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri úrazoch detí
Radí doktorka MONIKA ANTOŠOVÁ z ambulancie pre deti a dorast v Bratislave.


Pri páde z výšky

 • Pokiaľ si dieťa pri páde z výšky poranilo končatinu a je podozrenie na zlomeninu, treba končatinu nezaťažovať, fixovať ju dlahou a navštíviť čím skôr chirurga.

Pri úraze hlavy

 • Dieťa do jedného roku života by mal vždy pri úraze hlavy vyšetriť lekár.
 • Podobne aj u starších detí, ak je poranená koža alebo ak dieťa krváca.
 • Existujú varovné príznaky pri úraze hlavy, pri ktorých treba lekárske vyšetrenie.
 • Patrí k nim zmena nálady - únava až apatia, zvýšená dráždivosť, spavosť, iná porucha vedomia, dezorientácia až bezvedomie, vracanie alebo napínanie na vracanie, porucha zraku - dvojité videnie, nerovnomerne rozšírené zreničky.
 • Tieto príznaky neprichádzajú hneď, preto aj keď sa dieťa zdá v poriadku, treba ho sledovať. Ak sa objaví niektorý z príznakov a rodič si nie je istý, vždy je lepšie zabezpečiť vyšetrenie.

Pri krvácaní

 • Ak je poranená žila, potom je krv tmavočervená. Ak je poranená tepna, krv je svetločervená.
 • Pri krvácaní odstráňte hrubé nečistoty z okolia rany dezinfekčným roztokom alebo umytím, prekryte ju sterilnou alebo čistou gázou. Môžete zatlačiť na poranené miesto na zastavenie krvácania.
 • Nepoužívajte vatu vzhľadom na to, že jej čiastočky sa môžu dostať do rany a ťažšie sa odstraňujú. Prilepený obväz nikdy neodstraňujte násilím, vyvoláte ďalšie krvácanie.
 • Ak je poranenie hlboké, napríklad v tvárovej alebo vlasatej časti hlavy, ak je rezná rana dlhá respektíve široko otvorená, ak neprestáva krvácať, treba navštíviť chirurgickú ambulanciu.
 • Drobné rezné rany treba dobre vyčistiť, priložiť okraje k sebe a zafixovať leukoplastom tak, aby lepiaca časť leukoplastu nesiahala na ranu. Rana má byť prekrytá nelepiacou časťou leukoplastu.

Pri otrave

 • Pri otrave nepodávajte nič piť, nevyvolávajte vracanie hlavne po požití kyselín a lúhov, pretože opätovne môžete poškodiť sliznicu pažeráka.
 • Vracanie vyvolávajte len v prípade požitia pesticídov. Po vracaní je vhodné podať živočíšne uhlie a okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
 • Vždy treba lekárovi doniesť originálne balenie požitého prípravku.
 • Otrava je urgentný stav, ktorý sa rieši na lekárskej službe prvej pomoci alebo na urgentnej ambulancii.

Pri vdýchnutí drobných predmetov

 • Ak má dieťa v nošteku alebo v uchu drobný predmet, nesnažte sa ho vyťahovať. Najskôr sa vám ho tak podarí zatlačiť ešte hlbšie. Je to stav, ktorý vyžaduje okamžité riešenie v krčnej ambulancii.
 • Ak dieťa vdýchne drobný predmet či má, alebo nemá sťažené dýchanie, je potrebné urgentné vyšetrenie. Niektoré predmety nemusia vyvolávať poruchu dýchania hneď (strukoviny, burizony, arašidy). Po čase ale napučia a vyvolávajú poruchu dýchania.
 • Prehltnutie drobného, nie ostrého predmetu si zvyčajne dieťa vyrieši samo prirodzeným odchodom stolicou.

Pri popáleninách

 • Drobné popáleninysi nevyžadujú lekárske ošetrenie.
 • Ak ide o rozsiahlejšie popálenie, treba urgentne vyhľadať lekársku pomoc.
 • Dôležité je odstrániť okamžite odev, avšak časti, ktoré sú prilepené ku koži nestrhávame. Popálenú časť tela dajte pod tečúcu studenú vodu približne na desať minút. Ak sa vytvoria pľuzgiere, tie neodstraňujte. Nevtierajte do kože žiadne masti.
 • Ak je popálená tvár, oblasť genitálií, ak išlo o popálenie elektrickým prúdom, chemickými látkami, ak je rozsah veľký, ak si rodič s nie je istý, treba navštíviť lekára.
Jarmila Horáková
Alkohol dajte z dosahu
Medzi hospitalizovanými deťmi už bol aj dvojročný chlapček, ktorý vypil asi liter vína. Počas sviatkov sa deti častejšie ako inokedy stretnú s alkoholom. Kým tie menšie sa k nemu dostanú náhodne, staršie ho vyhľadávajú cielene.


BRATISLAVA. Oddelením urgentného príjmu Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave prejde mesačne od 3200 do 3700 detí. Primár Marcel Brenner hovorí, že sú medzi nimi aj deti intoxikované alkoholom.

„Napriek tomu, že nejde o dramatický nárast prípadov, okolnosti, pri ktorých k týmto prípadom prichádza, sa dajú predvídať a dá sa im preto ľahko predchádzať," zdôrazňuje primár. Rodičia by mali pri malých deťoch dať pozor, aby bol alkohol pre ne ľahko dostupný a ležal napríklad na konferenčnom stolíku pri návšteve príbuzných. „Stačí nestrážený okamih a malé dieťa do seba prevráti pohárik, lebo nerozozná jeho obsah," hovorí Brenner.

Rozruch na príjme

Aj košická nemocnica sa stretáva s deťmi priotrávenými alkoholom. Len tento rok ambulantne vyšetrili a hospitalizovali 97 detí, ktoré sa otrávili alkoholom.

Štatistiku v Košiciach sledujú od roku 2005, v tom roku počas roka ošetrili a prijali 16 detí a mladistvých. V porovnaní s rokom 2005 ich počet stúpol takmer 8-násobne," povedala vedúca lekárka Jozefína Krupová z centrálneho príjmu v Detskej fakultnejnemocnici. Čo je smutné, dievčatá nezaostávajú za chlapcami.
Hospitalizovali aj dvojročného chlapca, ktorý vypil asi liter stolového vína.

Deti nemajú odhad

Brenner hovorí, že čím mladšia osoba pije alkoholický nápoj, tým je to nebezpečnejšie.
„Deti nevedia odhadnúť ani účinok, ani dávku alkoholu a tým ani dôsledky pre ich organizmus," dodáva.

Upozorňuje aj na prípady starších detí, ktoré cielene vyhľadajú príležitosť a spoločne popíjajú alkoholické nápoje spravidla mimo domovov, napríklad na ulici.

„Nezriedka sa stane, že záchranná služba nám dovezie dieťa v bezvedomí, nájdené náhodným okoloidúcim ležiace na opustenom mieste a to aj napriek tomu, že ešte pred nejakou chvíľou bolo v spoločnosti rovesníkov," hovorí primár. Hladina alkoholu býva u týchto detí občas prekvapivo vysoká, často sú výrazne podchladené.

Jarmila Horáková
Hrozbou je spadnutý špendlík i šnúra od sviečok
Vianočné obdobie predstavuje zvýšené riziko detských úrazov. V domácnosti sa viac upratuje, varí, pečie. Zaneprázdnení rodičia majú menej času a viac stresových situácií. Práve tieto zmeny v domácnostiach môžu byť živnou pôdou pre detské úrazy. Detská lekárka Monika Antošová upozorňuje najmä na tieto:


Pád z výšky

 • Aby ste predišli pádom dieťaťa vo vašej domácnosti, je dôležité neumiestňovať stoličky k nábytku, ku kuchynskej linke či k oknu. Aj otvorená zásuvka môže dieťaťu poslúžiť ako rebrík. V každej izbe by mali byť bezpečnostné poistky na oknách, ktoré zabránia ľahkému otvoreniu okna.


Pozor na mince aj ihlu

 • Pri upratovaní treba dávať pozor aj na spadnutý špendlík, ihlu, sponku, gombík, drobnú mincu. Tieto drobnosti sa dokážu síce dobre skryť v koberci pred očami dospelých, ale nie dostatočne pred malým dieťaťom. Stačí okamih a predmet prehltnú.


Poranenie ostrými predmetmi

 • Ostré predmety majú byť v kuchyni uložené vo vyššie položených zásuvkách. Ostré rohy stolíkov a nábytku je vhodné chrániť gumovými chráničmi. Sklenené predmety, vázy, drobné veci by mali byť umiestnené v byte na vyšších miestach.

Popálenie, obarenie

 • K popáleninám či obareninám dochádza počas Vianoc často. Otvorená rúra je pre dieťa lákadlom, rovnako aj horúce plechy. Horúce jedlá by sa nemali prenášať v prítomnosti detí, lebo tie môžu kedykoľvek vbehnúť do cesty.


Elektrický prúd

 • Najmä pre malé deti, ktoré dávajú všetko do úst, môžu byť nebezpečné tenké kábliky od elektrických sviečok. Ak prehryznú káblik a zasiahne ich elektrický prúd, môžu utrpieť popáleniny.


Rizikové oriešky a hry

 • Deťom do troch rokov sa nemajú núkať búrske oriešky či burizony, ktoré môžu vdýchnuť. Rovnako by sa nemali hrať so strukovinami a s drobnými predmetmi, ktoré si môžu vopchať do nosa či ucha alebo ich vdýchnuť.

Otravy

 • Čistiace, kozmetické prostriedky a lieky by sa nemali skladovať v dosahu detí. Nevedia odlíšiť fľašu čistiaceho prostriedku napríklad od fľaše sirupu.
 • Niekedy aj malé množstvo čistiaceho prostriedku s obsahom lúhov alebo kyselín môže viesť k poleptaniu sliznice tráviacich ciest s dlhodobými následkami.
Jarmila Horáková

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€
 2. 3 pravidlá pre lepší dôchodok
 3. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 4. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 9. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 10. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky
 1. Eilat: Slnko, teplo a zábava
 2. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50%
 3. Exkurzia študentov Stavebnej fakulty STU v Bratislave
 4. Prichádza Black Friday, jazdenku môžete mať so zľavou 2000 eur
 5. 4 rady pre deti a dospelých, ako sa starať o pokožku
 6. Výstava Podoby lásky zobrazí skutočné osudy konkrétnych žien
 7. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek
 8. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky
 9. Ochráňte pred zlodejmi celé vozidlo vďaka VAM Akustik
 10. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba
 1. Vyrábajú v malom, no presadili sa. Sessler a Farmárske lupienky 17 415
 2. Eilat: Slnko, teplo a zábava 10 133
 3. 3 pravidlá pre lepší dôchodok 7 522
 4. Slovenské deti dostávajú mesačne 22€ 4 407
 5. Tohtoročné trhy pred Auparkom bude otvárať Vidiek 2 756
 6. Ako sa zbaviť chladnej podlahy 2 652
 7. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií 1 988
 8. Čerešne - miesto, kde môžete žiť podľa seba 1 734
 9. Všetky okresy svojimi pobočkami pokrývajú len tri banky 1 511
 10. Ku kuchynskej linke dostanete obývačku či vstavané skrine za 50% 1 442

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Veľkolepý nástup, výslnie a pád. Prečo veľké strany neprežijú svojich lídrov

Výmena lídra nie je kľúčom k dlhšej životnosti strany. Funguje len pri menších stranách, v Smere by mohla znamenať rýchly zánik.

KOMENTÁRE

Smer bez Fica nemá logiku

Životnosť strán ako Smer sa odvíja od popularity zakladateľa.

Neprehliadnite tiež

Aspirín nie univerzálny liek. Kedy ho užívať a pre koho nie je vhodný?

Aspirín nemožno kombinovať s alkoholom ani ho podávať deťom.

Otras mozgu a jeho následky by u detí mohol odhaliť pľuvanec

Test môže predpovedať, kedy u dieťaťa odznejú príznaky otrasu mozgu.

Päť spôsobov, ako zabrániť pískaniu a hučaniu v ušiach

Nepríjemné zvuky môže spúšťať aj vysoký krvný tlak, či problémy s chrbtom.

Viac nočných môr a najmä zvuky. Ako snívajú nevidiaci

Čo sa sníva ľuďom, ktorí nikdy nevideli okolitý svet.

Spornú štúdiu o cukre objavili po päťdesiatich rokoch

Správanie cukrovarníkov vraj pripomínalo tabakový priemysel.