Či už je to sychravé a nevľúdne počasie v meste alebo slnečný deň na horách, pokožku treba chrániť. Časté zmeny teplôt a prechod z mrazivého a chladného počasia do vykúrených miestností spôsobuje poškodenie hydrolipidového filmu na pokožke, ktorá tak stráca prirodzenú obranyschopnosť a je citlivejšia na podráždenie.
Mnohé ženy zvykne trápiť začervenanie pokožky, a tak v prípade, že máte sklony k tvorbe červených škvŕn s poruchou mikrocirkulácie, mali by ste používať špeciálne prípravky určené na lokalizované začervenanie a rozšírené žilky na tvári.
V pozadí tohto problému môžu byť aj genetické predispozície a pokiaľ ide o vonkajšie vplyvy, mali by ste sa vyhýbať horúcim jedlám a nápojom, naparovaniu tváre, takisto sa neodporúča pobyt v saune a nadmerné slnenie, či už priamo na slnku alebo v soláriu. Taká pokožka je totiž citlivejšia a reaguje oveľa výraznejšie na prudké zahriatie. Problémy môže spôsobovať napríklad aj dlhodobé používanie hormonálnych mastí v oblasti tváre.
Takisto je vhodné vyhýbať sa náhlym prechodom z príliš chladného prostredia do vykúrených miestností - prudké teplotné zmeny citlivej pokožke nerobia dobre. Zradným spoločníkom je aj alkohol. V zime treba pleti doprať aj mastnejšie krémy, pričom netreba zabúdať zvlášť ošetriť citlivú pokožku očného okolia a pier. K tvorbe rozšírených cievok na nohách prispieva aj nedostatok pohybu, obezita a napríklad aj dlhodobé sedenie alebo státie.
Viacero možností
Ak sa vám rozšírené cievky vytvoria na tvári, jedným z možných riešení je kozmetická lymfodrenáž, takúto procedúru však môže vykonávať len profesionálna kozmetička. Z „babských" receptov možno vyskúšať napríklad pleťovú masku pripravenú zo smotany a roztlačeného avokáda, ktoré na pleť priaznivo pôsobí a pomáha vraj zamedziť aj praskaniu drobných cievok.
Citlivú pleť si môžete ošetrovať aj pomocou špeciálnych kozmetických prípravkov. Vhodná je napríklad biotechnologická emulzia, určená na minimalizovanie lokalizovaného začervenania u normálnej a silne reaktívnej pokožky. Má aj preventívne účinky a súčasne zmierňuje už jestvujúce zmeny na pokožke a vďaka obsahu prírodných extraktov podporuje aj metabolizmus kožných buniek.
Rozšírené cievky nielen na tvári, ale aj na tele a nohách možno odstrániť viacerými spôsobmi, napríklad elektrokoaguláciou, ktorá sa však využíva v čoraz menšej miere kvôli riziku komplikácií a bolestivosti. Pri tejto metóde sa pôsobením elektrickej ihly cielene ničí tkanivo cievky, ktorá sa následne uzavrie.
K najmodernejším metódam patrí odstraňovanie rozšírených cievok pomocou lasera, pričom sa bolestivosť znižuje na minimum. Tento zákrok si nevyžaduje práceneschopnosť a hojenie trvá zhruba dva týždne. Laserový lúč preniká kožou bez toho, aby ju poškodil a vychytáva sa v červenom krvnom farbive, pričom vzniknuté teplo zničí cievku, ktorá sa následne vstrebe.