Prestávate fajčiť? Pozor na alkohol

Na následky fajčenia vo svete umiera ročne asi štyri až päť miliónov ľudí. Slovensko dáva na choroby následkom fajčenia 200 miliónov eur ročne.

(Zdroj: Ilustračné - Archív SME - Peter Žákovič)
Túžba skončiť vzniká v hlave

Ak sa pokúšate prestať fajčiť, kúpte si bicykel. To je jedna z rád psychiatra MÁRIA STRAKU z poradne na odvykanie od fajčenia v Galante.

1. Urobte si najskôr poriadok v sebe.

Zadefinujte si, čo vám fajčenie prinieslo, čo bolo na ňom pre vás príťažlivé, prínosné. Prečo sa ho vlastne chcete vzdať a za akú cenu, ak to bolo pozitívne. Je dôležité si uvedomiť, že tak, ako za vás nikto nefajčil, tak nik za vás nebude „nefajčiť“.

2. Univerzálny a zaručený postup neexistuje.

Žiadna pomôcka, tabletka ani náplasť vás nevylieči, môžu vám len sčasti pomôcť.

3. Nepripúšťajte si, že to bude ťažké.

Ale neverte, že závislosti od nikotínu sa zbavíte zo dňa na deň.

Nejdete sa zbaviť len fajčenia ako takého, ale všetkého, čo s ním súvisí.

4. Budete musieť zmeniť správanie, ktoré vás viedlo k fajčeniu.

Pri strese, ktorý ste fajčením znižovali, hľadajte jeho príčinu.

5. Počet cigariet začnite znižovať postupne.

Začnite napríklad so znížením o jednu či dve cigarety denne.

Vyhraďte si sumu financií, ktorú prefajčíte za týždeň, za mesiac a tú postupne znižujte.

6. Skúste si sľúbiť odmenu.

Je dobré nahradzovať fajčenie niečím pozitívnym či dokonca zdravým. Najextrémnejším spôsobom je kúpiť si za ušetrené peniaze za cigarety bicykel a pravidelne na ňom jazdiť.

Čo robiť v prípade abstinenčných príznakov

Ak budete pociťovať sucho v ústach, bolesť hrdla či jazyka, pite malé dúšky studenej vody alebo žujte žuvačku.

Pri bolestiach hlavy si dajte teplý kúpeľ. Naučte sa relaxačné techniky.

Ak budete cítiť hlad, jedzte nízkokalorické potraviny. Pozor na tuky.

Pri kašli pite bylinkové čaje, cmúľajte cukríky proti kašľu.

Na následky fajčenia vo svete umiera ročne asi štyri až päť miliónov ľudí. Slovensko dáva na choroby následkom fajčenia 200 miliónov eur ročne.

Jedným z novoročných predsavzatí fajčiarov býva záväzok, že s týmto zlozvykom prestanú. Mnohí to ale bez pomoci nezvládnu. Najmä tí, ktorí sú od cigariet závislí.

Odhaduje sa, že na Slovensku nefajčí 62 percent ľudí, zvyšok predstavujú pravidelní a príležitostní fajčiari. „Počet dospelých fajčiarov síce klesá, ale počet fajčiacich detí narastá,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

„Z medicínskeho hľadiska je fajčenie duševná porucha, má aj diagnózu – F 17,“ objasňuje psychiater Mário Straka, ktorý v Galante vedie poradňu na odvykanie od fajčenia.

Kedy je to závislosť

Stanoviť počet cigariet, pri ktorej vzniká závislosť, sa presne medicínsky definovať nedá.

„Podľa jednej z definícií WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) je fajčiarom človek, ktorý vyfajčí čo i len jednu cigaretu denne,“ hovorí Straka. Podľa jeho skúseností z praxe s takouto prísnou definíciou možno súhlasiť.

Čo sa deje, keď prestanete
 • Po 20 minútach: hodnoty tlaku krvi a pulzu klesnú v porovnaní s hodnotami počas fajčenia. Zlepší sa krvný obeh v rukách a nohách.
 • Po 24 hodinách: oxid uhoľnatý sa vylúči z tela. Pľúca sa začnú čistiť od hlienov.
 • Po 48 hodinách: nikotín sa v tele už nenachádza. Zlepšia sa chuťové a čuchové vnemy.
 • Po 3 až 9 mesiacoch: dýchacie problémy ako kašeľ, skrátený dych a pískanie ustúpia. Celková funkcia pľúc sa zlepší o 5 až 10 percent.
 • Po 5 rokoch nefajčenia: riziko infarktu srdcového svalu klesne asi na polovicu rizika fajčiara.
Zdroj: www.nefajci.eu

Niektoré štúdie už ale upozorňujú, že fajčenie sa stáva vo svete nemoderným, je známkou menej vzdelaných vrstiev. „Dnes už temer nie je vidieť manažéra so zapálenou cigaretou. Je akoby známkou racionality nefajčiť. Fajčenie už nie je in. I toto môže byť významnou motiváciou prestať fajčiť,“ domnieva sa lekár.

Čo so zlozvykom

Za to, že sa vám nedarí so zlozvykom skoncovať, môžu nikotínové receptory v našom mozgu, ktoré sú u niektorých ľudí väčšie, a sama vôľa odvyknúť si nestačí. „Práve týmto fajčiarom ale môže výrazne pomôcť liečba,“ vysvetľuje doktor Zbyněk Mlčoch.

Ak sa rozhodnete pre terapiu, okrem obvodného lekára môžete využiť aj sieť centier a poradní pre odvykanie od fajčenia. Košickú poradňu odvykania od fajčenia vedie doktorka Helena Semanová, ktorá však hovorí, že poradňa bojuje s nízkou návštevnosťou. „Ak prídu dvaja za mesiac, je to úspech,“ priznáva. Fajčiarov preto vyhľadávajú aktívne, napríklad v školách.

Populárne protifajčiarske náplasti či pastilky považuje Semanová len za pomocné barličky.

Nikotínový hlad

Jaroslav Bosík zo Žiliny o sebe hovorí, že je abstinujúcim fajčiarom. Má pravdu, každý fajčiar, ktorý s nikotínom prestal, už bude do konca života len abstinentom.

Jaroslav Bosík dnes na dvoch protifajčiarskych pracoviskách v Žiline a v Považskej Bystrici so svojimi spolupracovníkmi ponúka odvykacie kúry s cieľom prestať fajčiť. „Pomocou biorezonančnej terapie odstraňujeme abstinenčné príznaky. Je to základ k tomu, aby si abstinujúci fajčiar mohol naštartovať dlhodobý proces abstinencie,“ vysvetľuje Bosík.

Vo väčšine prípadov na odstránenie nikotínového hladu, nikotínových syndrómov a príznakov je postačujúca jedna terapia.

V klientele ich pracovísk mierne prevažujú ženy. „Trochu nás mrzí relatívne nízky záujem fajčiarov vo veku do 25 rokov,“ hovorí Jaroslav Bosík. Samozrejme, ako pri každej abstinencii dochádza aj u fajčiarov k recidívam. „Hlavnou príčinou je v slovenských podmienkach alkohol, ďalšou sú stresové situácie.

Ako sa dá odnaučiť

Po rokoch už vnímam aj pachy z mäsiarstva, hovorí odučená fajčiarka.

BRATISLAVA. Soňa Balážová bola dlhé roky silná fajčiarka. Po pár klasických pokusoch prestať, ktoré nevyšli, sa rozhodla pre odvykaciu kúru. Dnes už osem mesiacov nefajčí.

Dlho hľadala metódu, ktorá by nemala nejaké drastické abstinenčné príznaky. A našla ju.

„Vychádza z východných akupunktúrno-akupresúrnych metód. Princípom je stimulácia súboru 24 bodov v ušných lalokoch slabým elektrickým prúdom. Tieto body v ušnici sú nervovými zakončeniami konkrétnych orgánov a sústav a ich stimuláciou človek prestane fajčiť,“ hovorí Balážová.

Prvé dni ako nefajčiarka vraj cítila príval energie, dovtedy bývala chronicky nevyspatá a večne unavená. Ba začala intenzívnejšie vnímať aj pachy.

V obchodných centrách bez dymu
 • V prvom štvrťroku tohto roku by sa do parlamentu mala dostať právna norma ministerstva zdravotníctva, ktorá bude lepšie chrániť nefajčiarov.
 • Podľa nej sa zmení v obchodoch umiestnenie cigariet pri pokladniciach, obchodníci ich budú musieť posunúť ďalej.
 • V reštauráciách v nákupných strediskách a v areáloch kultúrnych zariadení sa už nebude dať fajčiť.
 • Pokiaľ by prevádzkovatelia porušili legislatívu, budú im hroziť nové pokuty. Tie sa zvýšia z 331 eur na 3000 eur a z 3300 na 15 000 eur.
Chystáte sa v novom roku skončiť s fajčením?

Marián Varga, hudobník:

Touto myšlienkou som sa nikdy nezaoberal. Fajčím už strašne dlho, prakticky od 18 rokov. Nepočítam koľko vyfajčím denne, dnes sú to už cigary. Začínal som s Bystricami, kupoval som si za korunu šesť kusov. Lekári mi síce zakázali fajčiť, ale nedodržujem to, hoci viem, že by som mal.

Oľga Feldeková, spisovateľka:

Budem fajčiť aj naďalej, no fajčím rozumne. Neviem si predstaviť nič príjemnejšie ako posedenie v lete na terase s priateľmi pri kávičke a s cigaretkou. Doma nefajčím. Vo fajčení som mala obrovské prestávky, a to vtedy keď som čakala niektoré z našich piatich detí.

Štefan Dvorský moderátor:

Momentálne nemám také nutkanie. Fajčiť som začal ako dvadsaťročný, dnes vyfajčím takých 17 až 18 cigariet denne. Ale nepatrím k tým fajčiarom, ktorí sú od nikotínu závislí. Už som mal takú trojročnú prestávku, keď som si zo dňa na deň povedal, že prestanem fajčiť a aj som to dodržal.

Veronika Šikulová, spisovateľka:

V rôznych intervaloch začínam a prestávam fajčiť, asi štyri roky som nefajčila, potom sme sa s mužom pohádali a už som bola v tom opäť. Keď píšem, fajčím viac, ale sú obdobia, že nefajčím vôbec. Keby som bola ale chorá, určite by som prestala. Ja aj rodine sľúbim, že prestanem, ale len za niečo, čo sa nedá uskutočniť, a tak teda fajčím ďalej.

Robert Kaliňák, poslanec:

Fajčiť budem aj v novom roku. Už párkrát som prestal a potom som do toho zase vpadol. Tak tomu bolo aj naposledy, kým som sa nestal ministrom vnútra, tak som nefajčil, potom som do toho zase vhupol a všetko bolo v háji.

Ida Želinská, riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave:

Ja som polepšený fajčiar, nemám problém sa od cigariet odstaviť. Mám fázy, že päť rokov nefajčím, a potom rok zase fajčím .Teraz som už štyri roky bez cigarety. Nie som typ závislého fajčiara. Keď som v spoločnosti a na stole leží škatuľka cigariet, tak si zapálim. Nikdy mi však nerobilo problém prestať, nepotrebovala som k tomu nejaké odvykacie kúry, jednoducho mi fajčenie prestalo chutiť.

Pomoc pri odvykaní

Biorezonančná terapia

Cieľom je odstrániť signál nikotínového hladu. Terapeutický účinok je v odstránení chuti na cigaretu pomocou nízkofrekvenčného biorezonančného vlnenia. Chuť mizne počas terapie alebo počas niekoľkých hodín po nej.

Akupunktúra a akupresúra

Stimulujú sa nervové zakončenia vnútorných orgánov, cievneho či lymfatického systému. Narúšajú sa toxické usadeniny v organizme. Pre vyplavovanie toxínov je dôležité dodržiavať pitný režim.

Náplasti, žuvačky

Voľnopredajné nikotínové náplasti sú určené na zmiernenie nepríjemných príznakov fajčiara, ktorý chce prestať fajčiť. Žuvačky slúžia najmä nárazovým fajčiarom, keď dostanú chuť na cigaretu. Pri ich žuvaní sa neodporúča jesť ani piť.

Elektronické cigarety

Ide o imitáciu cigarety, pri ktorej fajčiar prežíva hlavne pocitové zážitky fajčenia (teplo, inhaláciu) avšak neprijíma škodlivé splodiny a nikotín. Zariadenie funguje ako inhalátor. Ceny sa pohybujú od 69 eur vyššie.

Roztok do filtra

Metóda využíva špeciálny prírodný roztok z kukuričného sirupu. Zachytáva až 99 percent nikotínu a tiež dechtu, ktorý spôsobuje rakovinu a emfyzém. Roztok sa dáva priamo do filtra cigarety. Výhodou je, že nevznikajú abstinenčné príznaky.

Lieky

Len pod dohľadom lekára. Lieky potláčajú chuť na cigaretu i abstinenčné príznaky. U niekoho môžu vyvolať aj nežiaduce účinky. Liečba stojí okolo 250 eur, niektorým pacientom na ňu čiastočne prispieva poisťovňa Dôvera.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. NBS od leta opäť sprísňuje hypotéky. Viete čo vás čaká?
 2. Za palivo Shell BMW domov
 3. V špeciálnom kole sú pre kotly a čerpadlá vyčlenené 4 milióny €
 4. Adlerova - dobré miesto pre rodinu na Furči sa už stavia
 5. Aj staršie životné poistenie môže mať nové výhody
 6. 7 miest, kde ešte stále môžete zažiť cisárske Rakúsko
 7. Nukleárna magnetická rezonančná liečba znova v Košiciach
 8. Reportáž: Ako sa robia balené bagety? Zisťovali sme vo fabrike
 9. Nový rekord SME.sk: Za 2 roky takmer 2-krát viac predplatiteľov
 10. Ružička Csekes je už po šiesty krát Právnickou firmou roka
 1. Plynové kondenzačné kotly IMMERGAS „šité na mieru“
 2. V špeciálnom kole sú pre kotly a čerpadlá vyčlenené 4 milióny €
 3. NBS od leta opäť sprísňuje hypotéky. Viete čo vás čaká?
 4. Adlerova - dobré miesto pre rodinu na Furči sa už stavia
 5. Naše finančné družstvo zveľaďuje svoje aktíva
 6. Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si piatykrát odnáša Martinus
 7. Za palivo Shell BMW domov
 8. Shell ponúkne najrýchlejšie dobíjanie elektromobilov v Európe
 9. Za tankovanie môžete platiť mobilom
 10. Shell zásadne inovoval celý sortiment palív
 1. Reportáž: Ako sa robia balené bagety? Zisťovali sme vo fabrike 20 305
 2. Plánujete zmeniť lekára? Na toto sa potrebujete pripraviť 17 315
 3. Firmy, pri ktorých sa nemusíte obávať dvojakej kvality potravín 15 683
 4. Desať obľúbených multistop zájazdov do celého sveta 14 063
 5. Aká je skutočná pravda o Partners Group Sk? 11 609
 6. 7 miest, kde ešte stále môžete zažiť cisárske Rakúsko 5 535
 7. Tieto dizajnové hrnčeky a poháre na kávu ocení každý 5 356
 8. Nový rekord SME.sk: Za 2 roky takmer 2-krát viac predplatiteľov 5 069
 9. V Trenčíne vzniká nová komunita, susedia tu budú priateľmi 4 141
 10. Tri pravidlá, na ktoré inovatívne firmy nikdy nezabúdajú 3 479

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Z budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Dobré ráno: Ráno sa zobudíte a máte zarobené, nemusíte pohnuť prstom

Stačilo by 200 eur, aby sme boli šťastní?

KOMENTÁRE

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

ŠPORT

Bayern doplatil na veľkú chybu. Doma podľahol Realu Madrid

Domáci Bayern vyhrával nad Realom.

Neprehliadnite tiež

Ráno, alebo večer? Veda zisťovala, kedy má šport najväčší efekt

Vedci zisťovali či sa oplatí cvičiť na lačno, či pred spaním.

Nový antioxidant by mohol omladzovať cievy o desiatky rokov

Látka môže brániť vzniku ochorení srdca.

Zapíjate predmenštruačný syndróm? Zrejme robíte chybu

Jeden z desiatich prípadov PMS môže súvisieť s alkoholom.

Násilník, vrah a pedofil. Zranenie mozgu môže zmeniť osobnosť

Príbehy, kedy poranenie mozgu dokázalo zmeniť povahu človeka.

Vojak dostal penis od darcu. Transplantácia je prvá v histórii

Zákrok podstúpil vojnový veterán z Afganistanu.