Prestávate fajčiť? Pozor na alkohol

Na následky fajčenia vo svete umiera ročne asi štyri až päť miliónov ľudí. Slovensko dáva na choroby následkom fajčenia 200 miliónov eur ročne.

(Zdroj: Ilustračné - Archív SME - Peter Žákovič)
Túžba skončiť vzniká v hlave

Ak sa pokúšate prestať fajčiť, kúpte si bicykel. To je jedna z rád psychiatra MÁRIA STRAKU z poradne na odvykanie od fajčenia v Galante.

1. Urobte si najskôr poriadok v sebe.

Zadefinujte si, čo vám fajčenie prinieslo, čo bolo na ňom pre vás príťažlivé, prínosné. Prečo sa ho vlastne chcete vzdať a za akú cenu, ak to bolo pozitívne. Je dôležité si uvedomiť, že tak, ako za vás nikto nefajčil, tak nik za vás nebude „nefajčiť“.

2. Univerzálny a zaručený postup neexistuje.

Žiadna pomôcka, tabletka ani náplasť vás nevylieči, môžu vám len sčasti pomôcť.

3. Nepripúšťajte si, že to bude ťažké.

Ale neverte, že závislosti od nikotínu sa zbavíte zo dňa na deň.

Nejdete sa zbaviť len fajčenia ako takého, ale všetkého, čo s ním súvisí.

4. Budete musieť zmeniť správanie, ktoré vás viedlo k fajčeniu.

Pri strese, ktorý ste fajčením znižovali, hľadajte jeho príčinu.

5. Počet cigariet začnite znižovať postupne.

Začnite napríklad so znížením o jednu či dve cigarety denne.

Vyhraďte si sumu financií, ktorú prefajčíte za týždeň, za mesiac a tú postupne znižujte.

6. Skúste si sľúbiť odmenu.

Je dobré nahradzovať fajčenie niečím pozitívnym či dokonca zdravým. Najextrémnejším spôsobom je kúpiť si za ušetrené peniaze za cigarety bicykel a pravidelne na ňom jazdiť.

Čo robiť v prípade abstinenčných príznakov

Ak budete pociťovať sucho v ústach, bolesť hrdla či jazyka, pite malé dúšky studenej vody alebo žujte žuvačku.

Pri bolestiach hlavy si dajte teplý kúpeľ. Naučte sa relaxačné techniky.

Ak budete cítiť hlad, jedzte nízkokalorické potraviny. Pozor na tuky.

Pri kašli pite bylinkové čaje, cmúľajte cukríky proti kašľu.

Na následky fajčenia vo svete umiera ročne asi štyri až päť miliónov ľudí. Slovensko dáva na choroby následkom fajčenia 200 miliónov eur ročne.

Jedným z novoročných predsavzatí fajčiarov býva záväzok, že s týmto zlozvykom prestanú. Mnohí to ale bez pomoci nezvládnu. Najmä tí, ktorí sú od cigariet závislí.

Odhaduje sa, že na Slovensku nefajčí 62 percent ľudí, zvyšok predstavujú pravidelní a príležitostní fajčiari. „Počet dospelých fajčiarov síce klesá, ale počet fajčiacich detí narastá,“ povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

„Z medicínskeho hľadiska je fajčenie duševná porucha, má aj diagnózu – F 17,“ objasňuje psychiater Mário Straka, ktorý v Galante vedie poradňu na odvykanie od fajčenia.

Kedy je to závislosť

Stanoviť počet cigariet, pri ktorej vzniká závislosť, sa presne medicínsky definovať nedá.

„Podľa jednej z definícií WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) je fajčiarom človek, ktorý vyfajčí čo i len jednu cigaretu denne,“ hovorí Straka. Podľa jeho skúseností z praxe s takouto prísnou definíciou možno súhlasiť.

Čo sa deje, keď prestanete
 • Po 20 minútach: hodnoty tlaku krvi a pulzu klesnú v porovnaní s hodnotami počas fajčenia. Zlepší sa krvný obeh v rukách a nohách.
 • Po 24 hodinách: oxid uhoľnatý sa vylúči z tela. Pľúca sa začnú čistiť od hlienov.
 • Po 48 hodinách: nikotín sa v tele už nenachádza. Zlepšia sa chuťové a čuchové vnemy.
 • Po 3 až 9 mesiacoch: dýchacie problémy ako kašeľ, skrátený dych a pískanie ustúpia. Celková funkcia pľúc sa zlepší o 5 až 10 percent.
 • Po 5 rokoch nefajčenia: riziko infarktu srdcového svalu klesne asi na polovicu rizika fajčiara.
Zdroj: www.nefajci.eu

Niektoré štúdie už ale upozorňujú, že fajčenie sa stáva vo svete nemoderným, je známkou menej vzdelaných vrstiev. „Dnes už temer nie je vidieť manažéra so zapálenou cigaretou. Je akoby známkou racionality nefajčiť. Fajčenie už nie je in. I toto môže byť významnou motiváciou prestať fajčiť,“ domnieva sa lekár.

Čo so zlozvykom

Za to, že sa vám nedarí so zlozvykom skoncovať, môžu nikotínové receptory v našom mozgu, ktoré sú u niektorých ľudí väčšie, a sama vôľa odvyknúť si nestačí. „Práve týmto fajčiarom ale môže výrazne pomôcť liečba,“ vysvetľuje doktor Zbyněk Mlčoch.

Ak sa rozhodnete pre terapiu, okrem obvodného lekára môžete využiť aj sieť centier a poradní pre odvykanie od fajčenia. Košickú poradňu odvykania od fajčenia vedie doktorka Helena Semanová, ktorá však hovorí, že poradňa bojuje s nízkou návštevnosťou. „Ak prídu dvaja za mesiac, je to úspech,“ priznáva. Fajčiarov preto vyhľadávajú aktívne, napríklad v školách.

Populárne protifajčiarske náplasti či pastilky považuje Semanová len za pomocné barličky.

Nikotínový hlad

Jaroslav Bosík zo Žiliny o sebe hovorí, že je abstinujúcim fajčiarom. Má pravdu, každý fajčiar, ktorý s nikotínom prestal, už bude do konca života len abstinentom.

Jaroslav Bosík dnes na dvoch protifajčiarskych pracoviskách v Žiline a v Považskej Bystrici so svojimi spolupracovníkmi ponúka odvykacie kúry s cieľom prestať fajčiť. „Pomocou biorezonančnej terapie odstraňujeme abstinenčné príznaky. Je to základ k tomu, aby si abstinujúci fajčiar mohol naštartovať dlhodobý proces abstinencie,“ vysvetľuje Bosík.

Vo väčšine prípadov na odstránenie nikotínového hladu, nikotínových syndrómov a príznakov je postačujúca jedna terapia.

V klientele ich pracovísk mierne prevažujú ženy. „Trochu nás mrzí relatívne nízky záujem fajčiarov vo veku do 25 rokov,“ hovorí Jaroslav Bosík. Samozrejme, ako pri každej abstinencii dochádza aj u fajčiarov k recidívam. „Hlavnou príčinou je v slovenských podmienkach alkohol, ďalšou sú stresové situácie.

Ako sa dá odnaučiť

Po rokoch už vnímam aj pachy z mäsiarstva, hovorí odučená fajčiarka.

BRATISLAVA. Soňa Balážová bola dlhé roky silná fajčiarka. Po pár klasických pokusoch prestať, ktoré nevyšli, sa rozhodla pre odvykaciu kúru. Dnes už osem mesiacov nefajčí.

Dlho hľadala metódu, ktorá by nemala nejaké drastické abstinenčné príznaky. A našla ju.

„Vychádza z východných akupunktúrno-akupresúrnych metód. Princípom je stimulácia súboru 24 bodov v ušných lalokoch slabým elektrickým prúdom. Tieto body v ušnici sú nervovými zakončeniami konkrétnych orgánov a sústav a ich stimuláciou človek prestane fajčiť,“ hovorí Balážová.

Prvé dni ako nefajčiarka vraj cítila príval energie, dovtedy bývala chronicky nevyspatá a večne unavená. Ba začala intenzívnejšie vnímať aj pachy.

V obchodných centrách bez dymu
 • V prvom štvrťroku tohto roku by sa do parlamentu mala dostať právna norma ministerstva zdravotníctva, ktorá bude lepšie chrániť nefajčiarov.
 • Podľa nej sa zmení v obchodoch umiestnenie cigariet pri pokladniciach, obchodníci ich budú musieť posunúť ďalej.
 • V reštauráciách v nákupných strediskách a v areáloch kultúrnych zariadení sa už nebude dať fajčiť.
 • Pokiaľ by prevádzkovatelia porušili legislatívu, budú im hroziť nové pokuty. Tie sa zvýšia z 331 eur na 3000 eur a z 3300 na 15 000 eur.
Chystáte sa v novom roku skončiť s fajčením?

Marián Varga, hudobník:

Touto myšlienkou som sa nikdy nezaoberal. Fajčím už strašne dlho, prakticky od 18 rokov. Nepočítam koľko vyfajčím denne, dnes sú to už cigary. Začínal som s Bystricami, kupoval som si za korunu šesť kusov. Lekári mi síce zakázali fajčiť, ale nedodržujem to, hoci viem, že by som mal.

Oľga Feldeková, spisovateľka:

Budem fajčiť aj naďalej, no fajčím rozumne. Neviem si predstaviť nič príjemnejšie ako posedenie v lete na terase s priateľmi pri kávičke a s cigaretkou. Doma nefajčím. Vo fajčení som mala obrovské prestávky, a to vtedy keď som čakala niektoré z našich piatich detí.

Štefan Dvorský moderátor:

Momentálne nemám také nutkanie. Fajčiť som začal ako dvadsaťročný, dnes vyfajčím takých 17 až 18 cigariet denne. Ale nepatrím k tým fajčiarom, ktorí sú od nikotínu závislí. Už som mal takú trojročnú prestávku, keď som si zo dňa na deň povedal, že prestanem fajčiť a aj som to dodržal.

Veronika Šikulová, spisovateľka:

V rôznych intervaloch začínam a prestávam fajčiť, asi štyri roky som nefajčila, potom sme sa s mužom pohádali a už som bola v tom opäť. Keď píšem, fajčím viac, ale sú obdobia, že nefajčím vôbec. Keby som bola ale chorá, určite by som prestala. Ja aj rodine sľúbim, že prestanem, ale len za niečo, čo sa nedá uskutočniť, a tak teda fajčím ďalej.

Robert Kaliňák, poslanec:

Fajčiť budem aj v novom roku. Už párkrát som prestal a potom som do toho zase vpadol. Tak tomu bolo aj naposledy, kým som sa nestal ministrom vnútra, tak som nefajčil, potom som do toho zase vhupol a všetko bolo v háji.

Ida Želinská, riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave:

Ja som polepšený fajčiar, nemám problém sa od cigariet odstaviť. Mám fázy, že päť rokov nefajčím, a potom rok zase fajčím .Teraz som už štyri roky bez cigarety. Nie som typ závislého fajčiara. Keď som v spoločnosti a na stole leží škatuľka cigariet, tak si zapálim. Nikdy mi však nerobilo problém prestať, nepotrebovala som k tomu nejaké odvykacie kúry, jednoducho mi fajčenie prestalo chutiť.

Pomoc pri odvykaní

Biorezonančná terapia

Cieľom je odstrániť signál nikotínového hladu. Terapeutický účinok je v odstránení chuti na cigaretu pomocou nízkofrekvenčného biorezonančného vlnenia. Chuť mizne počas terapie alebo počas niekoľkých hodín po nej.

Akupunktúra a akupresúra

Stimulujú sa nervové zakončenia vnútorných orgánov, cievneho či lymfatického systému. Narúšajú sa toxické usadeniny v organizme. Pre vyplavovanie toxínov je dôležité dodržiavať pitný režim.

Náplasti, žuvačky

Voľnopredajné nikotínové náplasti sú určené na zmiernenie nepríjemných príznakov fajčiara, ktorý chce prestať fajčiť. Žuvačky slúžia najmä nárazovým fajčiarom, keď dostanú chuť na cigaretu. Pri ich žuvaní sa neodporúča jesť ani piť.

Elektronické cigarety

Ide o imitáciu cigarety, pri ktorej fajčiar prežíva hlavne pocitové zážitky fajčenia (teplo, inhaláciu) avšak neprijíma škodlivé splodiny a nikotín. Zariadenie funguje ako inhalátor. Ceny sa pohybujú od 69 eur vyššie.

Roztok do filtra

Metóda využíva špeciálny prírodný roztok z kukuričného sirupu. Zachytáva až 99 percent nikotínu a tiež dechtu, ktorý spôsobuje rakovinu a emfyzém. Roztok sa dáva priamo do filtra cigarety. Výhodou je, že nevznikajú abstinenčné príznaky.

Lieky

Len pod dohľadom lekára. Lieky potláčajú chuť na cigaretu i abstinenčné príznaky. U niekoho môžu vyvolať aj nežiaduce účinky. Liečba stojí okolo 250 eur, niektorým pacientom na ňu čiastočne prispieva poisťovňa Dôvera.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 2. Talent - vzdelanie - úspech
 3. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 4. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 5. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 6. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom
 7. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 8. Slovanet spustil LTE internet aj na juhu Tokaja
 9. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk
 10. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME
 1. Depresia. Kedy ju treba liečiť?
 2. Bratislavčania môžu žiadať príspevok na polopodzemné kontajnery
 3. Mototechna predala za päť rokov už 40 tisíc áut
 4. HubHub spája sily s Neulogy
 5. Na SPU v Nitre vznikla Konfuciova trieda
 6. Byt alebo dom? V Novom Ružinove vyriešili dilemu za vás
 7. Ak Vás nikdy nič nebolelo, nestrácajte čas čítaním tohto článku!
 8. Uvažujete nad solárnymi kolektormi? Získajte príspevok až 1750 €
 9. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 10. Príbeh tradičného družstva - príbeh Antonína Kvapila
 1. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom 28 811
 2. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s? 21 042
 3. Mio MiVue 733 WiFi - snadno přeneste záznam autokamery do mobilu 11 141
 4. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať? 7 194
 5. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno? 7 044
 6. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME 6 401
 7. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 4 417
 8. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu 3 975
 9. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove 3 122
 10. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 2 424

Hlavné správy zo Sme.sk

SPIŠ KORZÁR

Auto narazilo na Spiši do skupiny detí, zranených je dvanásť školákov

Nehoda sa stala pri Spišskom Bystrom v okrese Poprad.

DOMOV

O čom je spor o Istanbulskom dohovore (otázky a odpovede)

Dohovor má predchádzať domácemu násiliu na ženách.

ŠPORT

Murínová: Poliaková podala taký výkon, až mi tiekli slzy

Fialková vnútorne s tým stále bojovala, priznáva jej trénerka.

KOMENTÁRE

Fico ustúpil tvrdošínskej pästi

Ficovo vyhýbanie sa akémukoľvek konfliktu so stredovým voličom je esenciálnou príčinou stagnácie.

Neprehliadnite tiež

Špinavé hneď po umytí. Sušenie rúk nemusí byť hygienické

Sušič môže na ruky naniesť kolónie baktérií.

Môžu byť použité aj toxické. Sexuálne hračky si treba vedieť vybrať

Ako a kde si vybrať bezpečné sexuálne hračky pre dospelých.

Prečo sa pri chrípke cítime otrasne? Ako prebieha boj tela s vírusom

Čo sa deje v ľudskom tele, keď ho napadne vírus chrípky.

Mŕtvicu majú aj bábätká. Dokážu sa s ňou však vyrovnať

Jazyk sa v detskom mozgu presídli do inej časti.