dovali morálne cítenie oboch až na úroveň masových vrahov.
Jedno je však isté: epileptici tvrdia - s našou chorobou sa dá žiť aj pracovať.
Epilepsiou, v minulosti považovanou za posadnutie človeka diablom, trpí na Slovensku asi 50-tisíc ľudí, vo svete až 45 miliónov. Týmto ochorením mozgu, ktorého príčiny vo väčšine prípadov nie sú celkom známe, trpia muži aj ženy bez rozdielu. Najviac epileptikov je medzi deťmi do deväť rokov.
Nepozornosť v škole
alebo epilepsia?
Stane sa, že rodičia prídu na to, že ich dieťa má epilepsiu, celkom náhodou.
Keď si mama sedemročnej Pavlínky prezerala jej písanky a videla v nej zvláštne škrtance cez niekoľko riadkov, pomyslela si, že jej dcérka si počas písania len tak z nudy čarbe. „Keď ma pani učiteľka upozornila, že Pavlínka nedáva pozor, že sa z času na čas zahľadí do diaľky a nič nevníma, trošku ma to vytočilo. Hrešila som ju,“ spomína jej mama, ktorá až po roku prišla spolu s lekármi na to, že príčinou dcérinej „nepozornosti“ boli epileptické záchvaty. Práve počas záchvatu vznikali v jej zošite tie záhadné čiary.
„Absencia je druh generalizovaného záchvatu, ktorý sa prejavuje krátkodobou poruchou vedomia, pričom tento výpadok môže byť taký krátky, že môže ostať nepovšimnutý. Sprievodným znakom je charakteristický uprený pohľad,“ hovorí MUDr. Pavol Sýkora z neurologického oddelenia Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave.
Podľa jeho slov až 70 percent epilepsií sa začína práve v detskom veku a je veľmi dôležité skoro túto chorobu diagnostikovať a začať liečiť: „V teréne nezrelého rozvíjajúceho sa mozgu môže totiž po opakovaných záchvatoch dôjsť k jeho poškodeniu.“
Pavlínka v súčasnosti chodí na prehliadky do detskej neurologickej ambulancie, berie lieky a lekárka jej matku ubezpečila, že jej epilepsia život veľmi neskomplikuje.
S epilepsiou sa dá žiť
Táto nepríjemná choroba, ktorou trpeli aj cár Peter Veľký, cisár Napoleon, maliar Vincent van Gogh, Petrarca či cisár Nero, spôsobuje dnes pacientom nielen zdravotné, ale aj sociálne ťažkosti. „Náhla zmena správania pri epileptickom záchvate, celkovej motoriky, je pre okolie šokujúcim zážitkom. Najmä keď ide o tzv. veľký záchvat a okolie vidí blízkeho človeka zmietať sa v kŕčoch,“ hovorí MUDr. Vladimír Donáth, prezident Slovenskej ligy proti epilepsii. Epileptikov podľa neho spoločnosť ešte stále segreguje. Ako prví napríklad strácajú zamestnanie.
O tom by dlho mohol hovoriť aj epileptik Jozef Vrátil, ktorý založil združenie Aura. Snaží sa o integráciu ľudí s epiletickými záchvatmi do spoločnosti. Hovorí: „Chceme pracovať, dovoľte nám to.“ Je to vraj možné. Najnovšie lieky - epileptiká tretej generácie - to už umožňujú. MUDr. Donáth zo svojej praxe pozná aj špičkových športovcov, ktorí trpeli touto chorobou.
Ženy-epileptičky
môžu mať aj deti
Na svete trpí epilepsiou približne 25 miliónov žien. Žena s epilepsiou si vyžaduje špeciálny prístup v terapii. V minulosti ženy epileptičky odrádzali od materstva. Povedomie verejnosti o epilepsii sa však v priebehu času značne zmenilo a lekárska obec má dostatok podkladov, ktoré môže poskytnúť žene s epilepsiou uvažujúcej o dieťati. Viac ako 90 percent žien s epilepsiou, ktoré sa rozhodli otehotnieť, porodilo zdravé deti.
Je veľmi dôležité, aby sa na výbere najvhodnejšej protiepiletickej liečby počas tehotenstva podieľal neurológ aj gynekológ-pôrodník. Bez konzultácie s nimi by žena nikdy nemala liečbu vysadiť alebo ju akokoľvek sama meniť.
Aj žena epileptička môže svoje dieťa pokojne dojčiť. Ak má časté záchvaty a bojí sa pádu, mala by podľa rád lekárov počas dojčenia dieťatko držať v pohodlnom kresle alebo na posteli s bezpečnou a pohodlnou opierkou, prípadne na deke na podlahe.