Experti sa totiž domnievajú, že bábiky môžu v ľuďoch – predovšetkým u pacientiek opäť vyvolať materské inštinkty a zastaviť tak stratu dlhodobej pamäti a to aspoň na okamih.
„Moji pacienti už virtuálne vo svojom živote stratili všetko,“ povedala jedna z odborníčok z Denveru Gail Shirleyová. Ich pamäť sa vytráca, už si nespomínajú na veci a ľudí, ktorých predtým poznali.
V tejto beznádejnej situácii však môže byť bábika spôsobom na odstránenie stresu a strachu. „Pacienti potrebujú pomoc, ale nemajú nikoho, kto by sa o nich staral. Bábiky im vracajú tento pocit spokojnosti,“ podotýka Shirleyová.
Podľa doktora Thomasa Müllera-Thomsena z hamburskej univerzitnej nemocnice nie je materská láska hlavným dôvodom na používanie bábik v terapii. „Väčšina ľudí si zvyčajne spomenie na svoje vlastné detstvo,“ hovorí hamburský odborník.
Podľa údajov Spoločnosti zaoberajúcej sa výskumom Alzheimerovej choroby v Denveri trpia len v USA týmto závažným ochorením štyri milióny Američanov. Hovorkyňa spoločnosti uviedla, že skúsenosti s používaním bábik v rámci terapie sú sľubné a dodala, že spoločnosť víta akúkoľvek metódu, ktorá pomôže zlepšiť kvalitu života postihnutých ľudí.
Zároveň dodala, že na tom nie je nič ponižujúce, keď sa starší touto chorobou postihnutí ľudia hrajú s bábikami. V tejto súvislosti pripomenula, že k takýmto ľuďom sa musí pristupovať s rešpektom a dôstojnosťou. „Bábiková terapia nie je hrou pre deti, pretože funguje ako katalyzátor navodzujúci dobrú náladu a pamäť,“ dodala.
(tasr)