Najlepším kompromisom ceny, nenáročného opracovania a trvanlivosti je ihličnaté drevo, podľa možnosti s väčším množstvom živice. Taká je borovica, červený smrek, céder. Po vymeraní a narezaní klátiky, hranoly či dosky impregnujeme, prípadne primoríme a nalakujeme. Až potom by mala nasledovať montáž.
Samozrejmosťou by malo byť, že použijeme vysušené drevo. Preto nekupujeme čerstvé rezivo či polotovary, tie by sa aj zmontované mohli krútiť. Nedokonale vysušené drevo radšej necháme zmontované rok-dva doschnúť, keď si nemôžeme dovoliť dosušiť ho prekladané na tienistom vzdušnom mieste.
Chodníky a schody
Chodníky, ale aj schodiská vo svahovitom teréne môžeme urobiť z impregnovaných hranolov alebo guľatiny. Narezané na približne 30-centimetrovú dĺžku ich kladieme ako dlažobné kocky tesne vedľa seba, najlepšie do priepustného podložia. Krajnice na stupňoch schodov budú dlhšie a najlepšie zaliate v betónovom lôžku.
Na schody, krajnice chodníkov, ale aj voľnú plochu sú vhodné aj vyradené železničné podvaly. Musí s nimi síce pracovať viac ľudí, vydržia však niekoľko desiatok rokov.
Terasy z dosák
Ich montáž je pomerne jednoduchá, zvládne ju aj jeden šikovný človek so základným vybavením. Hotové terasy pôsobia ľahko a vzdušne, chôdza po nich bosou nohou je zážitkom. Drevený materiál spája tehly, kameň, keramické obklady, trávnik a inú zeleň, a nechá ich vyniknúť.
Podľa výšky terasy ju môžeme postaviť na pylóny upevnené na zvislých zabetónovaných pätkách. Na pylóny upevníme nosnú konštrukciu z hranolov hrubých okolo 10 centimetrov. Nižšie terasy postavíme iba na hranolovú konštrukciu, ktorá bude spočívať na betónových štvorcoch.
Odvodnenie vo vlhkých obdobiach zabezpečí drenážna 20-centimetrová vrstva hrubšieho štrku zrnitosti 0/32. Vrstvu štrku nasypeme namiesto vrstvy odstránenej pôdy. Keďže na hranolovú konštrukciu kladieme dosky hrubé približne 4,5 centimetra s medzerami 4-5 milimetrov, dažďová voda stečie do štrku v podloží a drevo vydrží dlhšie.
Na spájanie konštrukcie a povrchových častí používame pozinkované uholníky, krútené klince, prípadne pomosadzené skrutky. Voľné okraje pod terasou vo svahovitom teréne prekryjeme pletivom, aby si tam nenašli úkryt domáce či aj divé zvieratká.
Dláždenie z menších dielov
Na dláždenie terasy môžeme zužitkovať aj kratšie kusy dosiek, ktoré nám ostali z debnenia strechy či inej časti domu, daruje nám ich známy alebo ich prievezieme z píly.
Doštičky narezané na rovnakú dĺžku rozložíme vedľa seba aj s potrebnými medzerami a spojíme ich z rubovej strany. Pritom v závislosti od dĺžky doštičiek si môžeme pripraviť a použiť aj panel potrebnej veľkosti zložený z menších kúskov. Hotové diely upevníme rovnakým spôsobom ako dosky na základnú rámovú konštrukciu.
ĽUBOMÍR ŠIMNA
KRESBY A FOTO: z kníh Nový záhradkár a Vonkajšie úpravy /IKAR/