Východiskové divé formy tejto kapusty, charakteristickej zeleniny Číny a krajín Ďalekého východu, sa v prírode nenašli. Predpokladá sa, že vznikla z čínskej kapusty, ktorá tvorí voľné ružice. Možno prirodzenou mutáciou a následnou selekciou sa získala kapusta schopná tvoriť hlávky. U nás sa však na oba druhy kapusty, čínsku i pekinskú používa názov čínska. Hrubou pomôckou na rozlíšenie je, že ak tvorí hlávky, je to pekinská, ak iba otvorenú ružicu listov, čínska kapusta. V posledných rokoch sa objavuje na našom trhu nielen z dovozu, ale začína sa hojnejšie pestovať i u nás.
Zasadená zjari do jesene vybieha do kvetu a kvitne drobnými žltými kvietkami, charakteristickými pre všetky kapustoviny. Jej hlávky nie sú kompaktné ako v prípade našich kapúst, ale sú krehkejšie, jemnejšie a viac sa hodia na prípravu surových šalátov.
Je to typická rastlina dlhého dňa. V Číne kvitne pri 18-hodinovom svetelnom dni, a to do 48 dní od výsevu. Pri krátkom svetelnom dni to trvá až dvojnásobok. Túto skutočnosť treba zvážiť pri pestovaní, preto v našom klimatickom pásme je výhodné vysievať ju koncom leta, keď sa deň skracuje. Na jeseň sa potom pekinská kapusta necháva čo najdlhšie na záhone a neprekážajú jej ani nočné mrazy do -40 oC. Zo zeme sa vyberá s malým koreňovým balom a skladuje sa v pivnici alebo v hlbokom parenisku, kde vydrží až do apríla. Poskytuje tak po celú zimu chutný zdroj vitamínov.
Zaujímavé je, že hoci pochádza z Číny, všetky naše škodce kapustovín ju s veľkou chuťou napádajú.
ANASTÁZIA GINTEROVÁ