BRATISLAVA. Kde, ako a za koľko. Budúce matky majú mať tento rok portál, ktorý im pomôže vybrať si pôrodnicu podľa ich predstáv. Myšlienku Transparency International si osvojila zdravotná poisťovňa Dôvera. Do projektu, ktorý zatiaľ nemá názov, sa zapojila väčšina pôrodníc. „Žiadali sme sťažnosti podľa infozákona, ale odmietli nám to poskytnúť, lebo vraj to majú v obrovskej databáze a museli by to hľadať a nanovo spracovať.“ Informácie sa snažili získať opakovane, až trikrát. Neúspešne.
„Neexistuje centrálny portál, kde by ste si vyhľadali nemocnice, ktoré poskytujú určitú službu,“ hovorí šéf Transparency Gabriel Šípoš. Desaťtisíce tehotných žien sú preto odkázané len na internetové fóra či známych. „V zdravotníctve veľmi zle funguje možnosť výberu zdravotníckeho zariadenia pacientom,“ dodáva Šípoš.
Čo bude na sieti
počet pôrodov v zariadení,
počet rodičiek z iného regiónu,
vybavenosť, nadštandard,
prieskumy spokojnosti,
komentáre rodičiek.
Z 55 pôrodníc sa do projektu zapojilo 48. Na portáli, ktorý má vzniknúť v prvom polroku, budú štatistické informácie o pôrodniciach, ich vybavenosť. Obsahovať bude aj prieskumy spokojnosti mamičiek so zariadeniami.
„My pôrodníci projekt podporujeme, pomôže to rodičkám, aby si mohli vybrať pôrodnicu, ktorá im vyhovuje,“ hovorí Miroslav Borovský, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo.
Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55-tisíc detí, čo je téma pre približne stotisíc zväčša mladých ľudí. Téma nedôvery k pôrodniciam sa odrazila aj v pôrodnej turistike našich žien, zväčša chodili rodiť na Moravu.
Šanca porovnávať
Ak bude mať prvorodička skúsenosť s neochotným personálom, má možnosť podeliť sa so skúsenosťou v štandardizovanom formulári - čosi podobné sa využíva napríklad v hoteloch, keď ich zákazníci popisujú svoje skúsenosti.
Budúce matky budú mať okrem možnosti vymieňať si, hodnotiť a pridávať osobné skúsenosti, aj získavať informácie o pôrodniciach, oficiálnych sťažnostiach.
„Ide o to, aby ľudia mohli pôrodnice porovnávať, vyjadriť spokojnosť a zároveň aby videli ceny, ktoré si pôrodnice pýtajú,“ približuje význam portálu Zuzana Horníková, hovorkyňa Dôvery.
Na portáli nájdu štatistiky o počte pôrodov, koľko odrodilo žien mimo spádového územia pôrodnice, jej vybavenie, počet personálu, nadštandard, služby a cenník.
Chýbať nemá prieskum spokojnosti matiek s konkrétnou pôrodnicou a postupne aj zoznam pôrodníkov. Portál poisťovňa spustí v priebehu prvého polroka.
Nezapojili sa všetci
Šípoš chcel zverejňovať aj sťažnosti a podnety na pôrodnice, ale Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ich neposkytol. Odmietavý bol aj postoj niektorých pôrodníc, ktoré sa do projektu nezapojili.
Katarína z Bratislavy je v piatom mesiaci tehotenstva a potvrdzuje, že niektoré konkrétne informácie o pôrodnici nie je možné získať.
„Nový portál určite privítam,“ hovorí. Ak by vznikol v pre ňu dohľadnom čase, iste by ho navštívila. „Som za to, aby transparentnosť bola jednoznačná, aby mamičky vedeli, kde idú,“ reaguje na vznik portálu Ján Danko, prezident Slovenskej gynekologickopôrodníckej spoločnosti.
Danko je prednostom martinskej gynekologickopôrodníckej kliniky, ktorá sa do projektu zapojila. Má len výhradu, že dôležitejšie ako informácia, či je v izbe televízor, alebo mikrovlnka, je technické vybavenie zariadenia, jeho schopnosť riešiť prípadné komplikácie či úmrtnosť detí pri pôrode.
Nie je dôvod tajiť výsledky
Poslanec Mosta-Híd a pôrodník TIBOR BASTRNÁK novú službu víta.
Má takýto projekt význam?
„Je dobré, ak matkám umožníme dozvedieť sa informácie, na základe ktorých sa budú vedieť rozhodnúť, kde chcú porodiť dieťa.“
Prečo sa niektoré pôrodnice nechcú zapojiť?
„Prekvapuje ma to. Pôrodnice, ktoré majú kvalitné výsledky a dobrý prístup, nemajú čo tajiť a skôr by sa mali pýšiť, akú poskytujú starostlivosť. Aj vzhľadom na nízku pôrodnosť na Slovensku by malo byť aj záujmom pôrodníc, aby prezentovali dobré výsledky a aj takto o mamičky zabojovali.“
Neuškodí im kritika?
„Môže sa to stať, ale aj z toho sa dá poučiť. Niekedy aj nie celkom férová kritika, rovnako ako u nás politikov, pomôže v práci, hoci sa nám nemusí páčiť.“
Okreše projekt úplatky v pôrodniciach?
„Bolo by to dobre. Ale nemyslím si, že to je najväčší problém. Počas mojej kariéry som sa nestretol s tým, že by to bolo veľmi rozšírené.“
(mp)
Pôrodnica je mimo, chceli osobnú pozvánku
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou neposlal údaje, lebo by to bola nadpráca, na ktorú nemajú kapacitu.
BRATISLAVA. Získať informácie o sťažnostiach na pôrodnice je problém. Je to tak aj vtedy, ak ich má poskytnúť úrad, ktorý ich eviduje.
Presvedčil sa o tom šéf Transparency International Gabriel Šípoš, keď pripravoval portál venovaný pôrodniciam.
Na čo sa sťažujú
nespokojnosť s priebehom pôrodu, ak sú komplikácie,
poškodenie zdravia dieťaťa pri pôrode,
úmrtie rodičky či dieťaťa počas či krátko po pôrode,
správanie sa zdravotníkov.
Zdroj: Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
„Úrad nemohol informácie poskytnúť, pretože informáciami v požadovanej štruktúre nedisponuje,“ vysvetľuje Radoslava Miklášová, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Úrad neeviduje podnety podľa jednotlivých špecializácií a z organizačného a kapacitného hľadiska ho označili za „nerealizovateľný“, pretože by „museli ísť do spisov všetkých dohľadov v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti od roku 2005“.
Pochopenie pre projekt nemali ani všetky pôrodnice. Informácie neposkytli napríklad pôrodnice v Galante, Svidníku, Komárne a Košiciach–Šaci.
„Nikto za nami nebol, nikto nás aktívne neoslovil,“ reagoval prednosta z Košíc, Dušan Frič. Komunikáciu emailom považuje za nedostatočnú.
„V dnešnom svete vôbec nie je nenáležitá emailová komunikácia, ale odmietanie poskytnúť údaje o sebe komukoľvek, kto má o služby nemocnice záujem,“ reagoval Šípoš.
(jkr)
Anketa: Mali by sa pôrodnice zapojiť do informačného projektu?
Iveta Radičová, premiérka, SDKÚ
Projekty, ktoré zvyšujú informovanosť občanov a pomáhajú im rozhodovať sa, považujem za prospešné. A to nielen v rámci verejného, ale aj súkromného či neziskového sektora.
Darina Gabániová, členka zdravotníckehovýboru, Smer
Nemyslím si, že by sa zdravotnícke zariadenia mali do takéhoto projektu zapájať. Môže tam byť uverejnené čokoľvek, čo môže nemocnicu neprávom poškodiť, môže to byť zneužívané na marketingové ťahy alebo na konkurenčný boj. Príliš to zaváňa komerciou. Napriek dobrému úmyslu by zdravotníctvo nemalo ísť smerom, aby sme z pacienta robili klienta.
Viliam Novotný, predseda zdravotníckehovýboru,SDKÚ
Miera informovanosti na strane lekára a pacienta u nás nie je vyrovnaná. Pacient sa často dáva do rúk nemocnice bez toho, aby mal dostatok informácií o kvalite zariadenia a skúsenosti iných pacientov. Takže čím viac informácií dostane pacient o zdravotníckom zariadení, tým lepšie. Kvalitná pôrodnica sa predsa nesmie báť súťaže.
Jana Žitňanská, poslankyňa KDH
Dobrá pôrodnica by nemala mať problém zapojiť sa. Je veľmi dôležité, aby sa o otázkach ako vytvoriť príjemnejšie prostredie pre pôrod, alebo či si lekári nájdu čas venovať sa mamičke, začalo viac hovoriť. Ak sa o tom bude hovoriť, bude to aj tlak na zvyšovanie kvality.
Natália Blahová, poslankyňa SaS
Strach pred kritikou je prirodzený, väčšinou sa ohlasujú ľudia, ktorí majú niečo na srdci. Ale iba kritika môže posunúť veci vpred. Už teraz máme kopu stránok pre mamičky a vidieť, že o tieto informácie je veľký záujem a že ich majú nedostatok. Keď sa nemocnice stretnú aj s kritikou, budú aspoň vedieť reagovať a nebude to už len šuškanda.