Vysoké Tatry 14. januára (TASR)
Za posledné roky nemáme prípady záškrtu, detskej obrny, za posledné dva až tri roky ani prípady osýpok, vďaka očkovaniu sa tieto ochorenia u nás nevyskytli, zdôraznil hlavný hygienik SR Gabriel Šimko.
Dodal, že keby sme v očkovaní poľavili a neočkovali deti, vznikla by populácia, ktorá by bola neimúnna. Takáto populácia je náchylná k zánosu týchto infekčných ochorení z krajín, kde sa ešte nachádzajú, objasnil. Uviedol prípad záškrtu v Rusku z roku 1995 či epidémiu osýpok v Rakúsku z roku 2008. Len v minulom roku ochorelo na osýpky v Bulharsku vyše 21.000 ľudí, z toho 24 zomrelo, doplnil Šimko.
Na Slovensku je v súčasnosti vysoká zaočkovanosť, čo má veľký význam aj pri tzv. kolektívnej imunite. Povinné zaočkovanie sa pohybuje okolo 97 percent. Iné je to v oblasti odporúčaného očkovania. V roku 2009 bola zaočkovanosť našej populácie proti chrípke takmer 12,9-percentná, v tomto období je to okolo 8 percent. Bohužiaľ, mediálna kampaň, ktorá bola rozpútaná v súvislosti s pandémiou, neprospela ani tomuto sezónnemu očkovaniu proti chrípke, konštatovala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Henrieta Hudečková.
Očkovanie proti chrípke má podľa nej veľký význam a je potrebné každý rok sa dať preočkovať vzhľadom na zmenu vírusu a kmeňa. Ide o prevenciu ochorení, prevenciu hospitalizácie a prevenciu smrti. Respiračných vírusov je viac, ale najzávažnejší, na ktorý sa zomiera, je chrípka, upozornila Hudečková. Verejnosť považuje chrípku za bežné banálne ochorenie. Ale nie je to tak, najmä u rizikových skupín. U ľudí, ktorí majú závažnú diagnózu, malých detí, občanov starších ako 65 rokov chrípka môže končiť smrťou, a to si treba uvedomiť, doplnil Šimko.
Odporúčané očkovanie rozdelil do troch skupín. Na tie, ktoré sa týkajú diagnózy, na očkovanie v rámci profesie a na odporúčané očkovanie cestovateľov. Je to o tom, ako lekár presvedčí konkrétneho pacienta, ak je v riziku nákazy, aby sa dal zaočkovať, ako zamestnávatelia chránia svojich zamestnancov proti týmto chorobám, zdôraznil Šimko.
Práve vzdelávaniu lekárov v tejto oblasti sa venuje 2. Slovenský vakcinologický kongres, ktorý sa koná v týchto dňoch na Štrbskom Plese. Účastníci sa na ňom oboznámia s aktuálnymi témami očkovania, budú sa venovať otázkam týkajúcim sa očkovania proti besnote či invazívnym ochoreniam, rozvoju očkovania a očkovania dospelých. Samostatnou sekciou je očkovanie cestovateľov, ktoré súvisí so zvýšenou cestovateľskou aktivitou občanov, pri ktorej sa môžu stretnúť s exotickými chorobami.