Ku kráse vám nemusí dopomôcť iba skalpel

Túžba žien po kráse je večná, rovnako, ako je večná ich nespokojnosť s vlastným vzhľadom. Ľudia odnepamäti hľadali spôsoby, ako oklamať prírodu tam, kde bola skúpa pri rozdávaní fyzickej krásy. Estetická medicína je dnes samostatným odvetvím, ktoré pomáha

Včne živá túžba po kráse privádza nejednu ženu na kliniku estetickej medicíny.(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Túžba žien po kráse je večná, rovnako, ako je večná ich nespokojnosť s vlastným vzhľadom. Ľudia odnepamäti hľadali spôsoby, ako dobehnúť prírodu tam, kde bola skúpa pri rozdávaní fyzickej krásy. Estetická medicína je dnes samostatným odvetvím, ktoré pomáha ženám i mužom vracať sebavedomie a bojovať s neúprosným časom.

Estetické kritériá a ideál krásy sa počas histórie menili, každá doba mala svoje kánony a ideály, avšak napriek tomu by sme mohli nájsť aj určité univerzálne kritériá. Vždy zohrávala dôležitú rolu proporcionalita ľudského tela a k dokonalosti ju doviedlo umenie obdobia neskorej antiky.

Túžba po fyzickej kráse a dokonalosti sprevádza ľudstvo odjakživa a súčasťou týchto snáh sú aj rôzne chirurgické zákroky. Nie sú však žiadnou vymoženosťou modernej medicíny, už starovekí liečitelia dokázali s vtedajšími, na dnešné pomery primitívnymi nástrojmi napríklad zo zlata, striebra, bronzu, obsidiánu či žraločích zubov, chirurgické divy.

Napríklad dávnovekí peruánski „chirurgovia" boli veľmi úspešní v technike trepanácie - liečili ňou fraktúry lebky, epilepsiu, rôzne infekcie či mentálne ochorenia. S primitívnymi nástrojmi dokázali robiť komplikované operácie a percento úspešnosti bolo vysoké. Podľa odborníkov vraj až 70 % pacientov prežilo tieto operácie, svedčia o tom zhojené miesta v mieste zákroku na zachovaných lebkách. Paradoxne vraj v 18. storočí bola miera úspešnosti trepanácií nulová a ešte v prvej polovici 19. storočia chirurgovia tieto operácie považovali za nezvládnuteľné.

Plastika nosa už v staroveku

Staroveké chirurgické zákroky sa však nevyužívali len na výsostne liečebné účely, ale pomáhali aj pri estetických korekciách. K najstarším historickým záznamom o rekonštrukčných operáciách patrí napríklad zmienka zo starovekej Indie o reparácii zmrzačeného nosa pomocou kože odobranej z čela pacienta. Amputácia nosa bola totiž v tých časoch trestom za cudzoložstvo. Odborníci udávajú, že táto technika sa používa dodnes a nazýva sa indická plastika.

Rozvoju chirurgie prial aj stredovek a aj neskôr boli chirurgom vodou na mlyn krvavé vojny, v dôsledku čoho nebola núdza o adeptov na tie najodvážnejšie zákroky, ale aj štúdium anatómie a rôznych mechanizmov ľudského organizmu. V tejto súvislosti je známy výrok, že „pušný prach vynašiel chirurgiu". Jednou z najvýznamnejších osobností bol Ambroise Paré - najväčší európsky chirurg v období renesancie, ktorého niektorí odborníci považujú za otca chirurgie.

Čo dokáže kyselina

Pokiaľ ide o plastickú chirurgiu v súčasnom ponímaní, jej vznik a rozvoj sa datuje na začiatok 20. storočia. Na Slovensku vznikla prvá klinika plastickej chirurgie v roku 1952. Súčasťou plastickej chirurgie je aj estetická chirurgia. Netreba zdôrazňovať, že s postupujúcim vedecko-technickým rozvojom a mnohými objavmi sa neustále rozširujú aj možnosti estetickej plastickej chirurgie a estetickej medicíny.

Notorickým nepriateľom a nočnou morou mnohých žien (v poslednom čase nie sú výnimkou ani muži) sú vrásky či ochabnutá pokožka tváre. Aj preto si ich nemálo líha pod skalpel chirurga. S vráskami sa však dá bojovať aj inými spôsobmi.

K nenahraditeľným pomocníkom a malým „zázrakom" v estetickej medicíne i medicíne vôbec, ktorá prinavracia pacientom či klientom nielen sebavedomie, ale aj zdravie, patrí kyselina hyaluronová. Často sa využíva ako alternatíva k zásahom plastického chirurga v estetickej medicíne.

Ak máte záujem poradiť sa s odborníkom v oblasti estetickej medicíny, môžete sa v našej online poradni estetická medicína obrátiť na MUDr. Alexandru Novotnú.

Čo je a kde sa berie

Ako upresňuje riaditeľka súkromnej kliniky plastickej chirurgie a estetickej medicíny Esthetic v Bratislave MUDr. Alexandra Novotná, z hľadiska chemického určenia je kyselina hyaluronová polysacharid, glykosaminoglykán, ktorý tvoria opakujúce sa jednotky N-acetylglukozamínu a kyseliny glukurónovej (glukuronátu). V jednej molekule môže byť od 50 až do 15 000 takýchto disacharidických podjednotiek.

„Kyselina hyaluronová je doležitým komponentom extracelulárneho matrixu. Nachádza sa v celom organizme, telo človeka obsahuje asi 15 g. Koža obsahuje asi polovicu celkového množstva, ale nájdeme ju aj vo vnútrokĺbovom priestore, v sklovci oka či v pupočnej šnúre," hovorí MUDr. Novotná. Dodáva, že pre medicínske použitie sa vyrába biosynteticky, niektoré baktérie totiž dokážu tvoriť hyaluronan, ktorý má pre ne ochranný význam, pretože vytvára kapsulu okolo celej baktérie.

Nielen krása, ale aj zdravie

Kyselina hyaluronová sa teda prirodzene nachádza v našom organizme, kde pomáha stmeľovať vrstvy spojivového tkaniva a zabraňuje látkam a baktériám, aby prenikali cez tkanivo. Lekárka podčiarkuje aj inú vlastnosť tejto kyseliny - je to silne hygroskopická látka, ktorá dokáže pohltiť až stonásobné množstvo kvapaliny. A to je jedna z jej vlastností, ktorú dokáže oceniť napríklad odborník v estetickej a korektívnej medicíne.

MUDr. Novotná vysvetľuje, že kyselina hyaluronová sa nevyužíva len v korektívnej a estetickej medicíne, ale našla mnoho aplikácií v medicíne vôbec, napríklad pri operáciách oka, liečbe osteoartritídy a obsahujú ju aj prípravky na hojenie zložitých a chronických rán. „V povedomí ľudí je však najznámejšie injekovanie modifikovaného hyaluronanu do kože a podkožia, čím sa dosahuje vyhladzovanie vrások," hovorí lekárka.

pred.jpg

Pred a po aplikácii botulotoxínu a kyseliny hyaluronovej.

po.jpg

Ako sa získava

MUDr. Novotná hovorí, že v zásade existujú dva hlavné spôsoby výroby hyaluronanu. Prvý a starší spočíva v extrakcii z kohútích hrebienkov. Novšia biotechnológia je založená na fermentačnom procese pomocou nepatogénneho kmeňa baktérie Streptococcus species. Keďže sa vyrába biosynteticky a nie je ľudského pôvodu, riziko alergie je znížené na minimum.

Ako sme už spomínali, kyselina hyaluronová sa využíva v rôznych oblastiach medicíny. Výrazné uplatnenie však našla zvlášť v estetickej dermatológii, kde sa využíva na vyhladenie hlbších vrások - najčastejšie medzi nosom a ústami, medzi obočím a nad hornou perou. MUDr. Novotná dopĺňa, že sa pomocou nej krásne dajú zdvihnúť aj kútiky úst.

„Asi rok sa venujeme injekčnej aplikácii kanylou, ktorá je tupá a slepá a dokážeme pomocou nej kontúrovať tvár. Princípom je pridanie objemu v miestach, kde sa stratil - zvlášť v strednej tretine tváre, čím sa nadvihne koža tváre bez nutnosti operácie. Ide o minimálne traumatizujúcu procedúru, po ktorej môže ísť pacient domov, bez potreby PN. Kanyla je totiž ohybná a nepoškodzuje cievy, takže riziko krvácania a hematómu je znížené," hovorí Alexandra Novotná. Dodáva, že pomocou kanýl možno jemne ošetriť aj vrásky v dekoltáži.

Botox alebo kyselina?

Pokiaľ ide o redukciu vrások, možno je v súvislosti s nimi známa skôr aplikácia botulotoxínu - botoxu. Na základe čoho sa odborník rozhoduje, či zvolí botox alebo kyselinu hyaluronovú? MUDr. Novotná vysvetľuje, že „každý problém na tvári má niekoľko možností riešenia. Umením lekára, ktorý vykonáva estetickú medicínu, je určiť ten najvhodnejší, najbezpečnejší a najmenej zaťažujúci pre pacienta. Efekt má byť prirodzený, okolie nemá zaznamenať zmenu. Botulotoxín dokáže pichnúť takmer každý. Nie každý ho však vie pichnúť dobre."

Ako dlho vydrží

Určite vás bude zaujímať, ako dlho trvá účinok aplikácie kyseliny hyaluronovej. MUDr. Alexandra Novotná hovorí, že firmy vyrábajúce kyselinu hyaluronovú udávajú priemerne 9 mesiacov. „Podľa mojich skúseností je vhodné pracovať s najkvalitnejšími preparátmi, ktoré majú vlastné klinické výskumy, aby bolo riziko budúcich komplikácií znížené na minimum. Na trhu je množstvo preparátov - okolo 80, ich účinok a jeho dĺžka však značne kolíše. Podľa mojich osobných skúseností pri použití kvalitného prípravku nie je zriedkavosťou, že efekt vydrží aj niekoľko rokov. Šetriť sa neoplatí, niektoré preparáty nemajú trvanlivosť ani tri mesiace," vysvetľuje Novotná.

Na čo pozor

Ak sa rozhodnete pre takýto zákrok na základe odporúčania odborníka, treba si uvedomiť základnú vec: Zákrok sa musí vykonávať v sterilnom prostredí. Lekárka varuje, že domáce seansy aplikácie botulotoxínu alebo kyseliny hyaluronovej prinášajú obrovské riziko. „Takýto výkon patrí iba do rúk skúseného dermatológa, ktorý pozná vlastnosti kože. Každý zákrok prináša so sebou riziká a odbornosť sa prejaví pri ich liečbe. Preto je aplikácia nelekárom vysoko riziková."

Nové techniky aplikácie vedú k vyššej bezpečnosti, neustále vzdelávanie a navštevovanie odborných podujatí je preto nevyhnutné. Skúsený lekár by mal poznať všetky techniky aplikácie, nielen jednoduchú injekciu do kože. Niekde je vhodné použiť blanching techniku - jemné, mnohopočetné vpichy do najvrchnejšej vrstvy kože, niekde zas kanylu. Je to na odbornom rozhodnutí lekára.

MUDr. Novotná zdôrazňuje nutnosť čo najvyššej profesionality odborníkov v estetickej medicíne a sama je školiteľkou aplikácie Restylanu - prípravku, ktorý má celosvetovo 11 miliónov bezpečných ošetrení a má európsky aj americký certifikát (FDA).

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 2. Talent - vzdelanie - úspech
 3. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 4. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 5. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 6. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom
 7. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 8. Slovanet spustil LTE internet aj na juhu Tokaja
 9. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk
 10. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME
 1. Depresia. Kedy ju treba liečiť?
 2. Bratislavčania môžu žiadať príspevok na polopodzemné kontajnery
 3. Mototechna predala za päť rokov už 40 tisíc áut
 4. HubHub spája sily s Neulogy
 5. Na SPU v Nitre vznikla Konfuciova trieda
 6. Byt alebo dom? V Novom Ružinove vyriešili dilemu za vás
 7. Ak Vás nikdy nič nebolelo, nestrácajte čas čítaním tohto článku!
 8. Uvažujete nad solárnymi kolektormi? Získajte príspevok až 1750 €
 9. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 10. Príbeh tradičného družstva - príbeh Antonína Kvapila
 1. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom 28 811
 2. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s? 21 042
 3. Mio MiVue 733 WiFi - snadno přeneste záznam autokamery do mobilu 11 141
 4. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať? 7 194
 5. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno? 7 044
 6. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME 6 401
 7. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 4 417
 8. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu 3 975
 9. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove 3 122
 10. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 2 424

Hlavné správy zo Sme.sk

SPIŠ KORZÁR

Auto narazilo na Spiši do skupiny detí, zranených je dvanásť školákov

Nehoda sa stala pri Spišskom Bystrom v okrese Poprad.

DOMOV

O čom je spor o Istanbulskom dohovore (otázky a odpovede)

Dohovor má predchádzať domácemu násiliu na ženách.

ŠPORT

Murínová: Poliaková podala taký výkon, až mi tiekli slzy

Fialková vnútorne s tým stále bojovala, priznáva jej trénerka.

KOMENTÁRE

Fico ustúpil tvrdošínskej pästi

Ficovo vyhýbanie sa akémukoľvek konfliktu so stredovým voličom je esenciálnou príčinou stagnácie.

Neprehliadnite tiež

Špinavé hneď po umytí. Sušenie rúk nemusí byť hygienické

Sušič môže na ruky naniesť kolónie baktérií.

Môžu byť použité aj toxické. Sexuálne hračky si treba vedieť vybrať

Ako a kde si vybrať bezpečné sexuálne hračky pre dospelých.

Prečo sa pri chrípke cítime otrasne? Ako prebieha boj tela s vírusom

Čo sa deje v ľudskom tele, keď ho napadne vírus chrípky.

Mŕtvicu majú aj bábätká. Dokážu sa s ňou však vyrovnať

Jazyk sa v detskom mozgu presídli do inej časti.