SME

Ak máte osteoporózu, nemusí to znamenať koniec aktívneho života

Tichá epidémia alebo „zlodej kostí“, ako zvyknú osteoporózu nazývať, trápi ženy i mužov na celom svete. Jej výskyt narastá v závislosti od pribúdajúceho veku a patrí k prioritným zdravotným problémom v kategórii neinfekčných ochorení.

Odborníci ako súčasť prevencie osteoporózy odporúčajú dostatok poybu. Vo vyššom veku je veľmi vhodnou pohybovou aktivitou napríklad nordic walking.Odborníci ako súčasť prevencie osteoporózy odporúčajú dostatok poybu. Vo vyššom veku je veľmi vhodnou pohybovou aktivitou napríklad nordic walking. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Odborníci osteoporózu považujú za najzávažnejšie ochorenie pohybového ústrojenstva. Štatistiky uvádzajú, že len v Európe trpí týmto ochorením asi 20 % mužov vo veku nad 50 rokov a 30 % žien po menopauze, pričom viac ako 40 % z týchto žien aspoň raz v živote utrpelo osteoporotickú zlomeninu. Všetky nepriaznivé dôsledky znepríjemňujú pacientom život a znižujú jeho kvalitu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najmä zlomeniny krčka stehennej kosti môžu mať dokonca fatálny následok – až 24 % žien a 33 % mužov v dôsledku zlomeniny bedrového kĺbu do jedného roka po úraze umiera! Takisto zlomeniny stavcov nepriaznivo zasahujú kvalitu života bolestivosťou a obmedzením pohyblivosti pacienta. Podľa odhadov odborníkov je na Slovensku asi 300 000 pacientov, ktorí trpia osteoporózou.

SkryťVypnúť reklamu

Kosť – hoci to na prvý pohľad nemusí tak vyzerať, je metabolicky veľmi aktívne tkanivo a k novotvorbe a odbúravaniu kostnej hmoty dochádza počas celého života. V dôsledku osteoporózy sa však tento prirodzený životný cyklus kostí narúša, dochádza k úbytku kostnej hmoty – rednutiu kostí. Následkom je prítomnosť rizika osteoporotických zlomenín, ktoré, ako sme už spomenuli, môžu v niektorých prípadoch viesť až k úmrtiu pacienta.

Pritom vhodne zvolená liečba osteoporózy a jej dôsledné dodržiavanie môže priniesť závažnú zmenu v zdravotnom stave a následne aj štýle života pacienta.

Dôležitá je dôslednosť

Vhodnou životosprávou, dostatkom pohybu a dodržiavaním predpísanej liečby možno spomaliť úbytok kostnej hmoty a následne znížiť aj riziko nebezpečných zlomenín. Jednou z nových možností liečby osteoporózy je inovatívny liek, ktorý je zaujímavý nielen z hľadiska účinku; „jeho výhodou je aj výborný bezpečnostný profil pri krátkodobej aj dlhodobej liečbe,“ uvádza prof. MUDr. Juraj Payer, CSc., prezident Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí.

SkryťVypnúť reklamu

Uvádza, že výhoda lieku spočíva v imitácii prirodzeného životného cyklu kostí, čím táto liečba umožňuje eliminovať riziko všetkých typov osteoporotických zlomenín, a to v krátkom čase od zahájenia liečby. Veľkou výhodou je aj komfortné dávkovanie lieku – podáva sa injekčnou formou raz za pol roka. Tým sa odbúravajú rôzne prekážky spojené s dlhodobou liečbu a zvyšuje sa tak aj efektivita liečebného procesu.

Podľa vyjadrení lekárov práve vedľajšie účinky ale aj nekomfortnosť liečby boli dôvodmi, pre ktoré mnohí pacienti buď s liečbou skončili, alebo boli v liečbe nedôslední, čo sa prejavilo na jej efektivite. Odborníci odhadujú, že menej ako polovica pacientov s osteoporózou dodržiava liečebný režim dlhšie ako jeden rok. V dôsledku toho sú mnohí z nich nedostatočne chránení proti úbytku kostnej hmoty.

SkryťVypnúť reklamu

Doc. MUDr. Zdenko Killinger, PhD. z bratislavského osteocentra potvrdzuje, že k najčastejším dôvodom prerušenia doteraz využívanej liečby patria napríklad obavy z dlhej doby terapie, ale aj rôzne obmedzenia, ktoré sprevádzajú užívanie liekov vrátane nežiaducich účinkov. Lekári upozorňujú aj na nedostatočnú diagnostiku a na to, že veľká časť pacientov, dokonca aj s osteoporotickými zlomeninami liečbu neabsolvuje, niektorí pacienti liečbu neakceptujú. Zlepšiť by sa mala aj vlastná komunikácia medzi lekárom a pacientom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 697
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 527
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 495
  4. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 11 023
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 683
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 988
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 658
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu