BRATISLAVA. Čakanie na operáciu bedrového kĺbu či sivého zákalu by už nemalo trvať mesiace až roky. Ministerstvo zdravotníctva dalo v stredu pripomienkovať novelu vyhlášky o čakacích listinách na operácie.
Nemocniciam by z nej vyplynula povinnosť so značným predstihom informovať zdravotné poisťovne o voľných operačných kapacitách a údaje aktualizovať.
Poisťovne by museli informovať pacienta o nemocniciach, kde sa môže dostať na operáciu skôr.
Rýchlejšie a pružnejšie Operácie Čakacie lehoty
bedrový a kolenný kĺb: 3 mesiace až 2 roky, krčové žily a vrodené chyby srdcových priehradiek: 4 mesiace, ateroskleróza, arteriálna embólia a trombóza: 3 až 4 mesiace, sivý zákal: 2 až 3 mesiace.
Zdroj: Univerzitná nemocnica Martin, ZP Union, Fakultná nemocnica Prešov, Národný ústav srdcovocievnych chorôb
Ak by mal pacient čakať na operáciu viac ako tri mesiace, musí mu podľa návrhu zdravotnícke zariadenie navrhnúť, že ho zaradí do zoznamu čakateľov na zákrok.
Keby sa na operáciu nedostal do pol roka, poisťovňa by mu musela ponúknuť možnosť podrobiť sa zákroku v inej nemocnici. Nezáležalo by na tom, či má s nemocnicou zmluvu, alebo či ide o zariadenie v inom štáte Európskej únie.
Aby to bolo možné, museli by podľa návrhu ministerstva nemocnice vždy do 30. septembra informovať poisťovne o operačných kapacitách na nasledujúci rok. Poisťovne by si potom s nimi do 31. októbra dohodli operácie na budúci rok. Údaje by sa museli priebežne aktualizovať.
Novela sa týka operácii očí, srdcovocievnych chorôb a niektorých chirurgických zákrokov, na ktoré sú u nás čakacie listiny.
Peťko: Bol by poriadok „Keď sa to zavedie, môže sa v zoznamoch na operácie urobiť väčší poriadok,“ hovorí Marián Peťko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska.
Dnes poisťovňa operáciu schváli a vyčlení na ňu aj peniaze a pacient napriek tomu na zákrok ešte dlho čaká, opisuje bežný jav Zuzana Horníková, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera.
Peťko ani univerzitná nemocnica v Martine a fakultná v Prešove sa neobávajú, že by neboli schopné niekoľko mesiacov dopredu nahlásiť a plánovať operácie. „Aj v súčasnosti si vedieme štatistiky počtov operačných výkonov, na základe ktorých dokážeme odhadnúť voľné kapacity,“ hovorí Renáta Koziakova, hovorkyňa prešovskej fakultnej nemocnice.
Diskusiu zrejme vyvolá povinnosť odporučiť aj zákrok v zariadení, s ktorým poisťovňa nemá zmluvu. Otázkou je, či pacientovi takúto operáciu preplatí.
Hovorkyňa ministerstva Katarína Zollerová hovorí, že to bude na dohode poisťovne a pacienta. Horníková dodáva, že vec si ešte budú musieť s ministerstvom ujasniť. Iné poisťovne sa k návrhu nateraz nechceli vyjadrovať.
Operácie v zahraničí zvyčajne poisťovne schvaľujú, len keď nie je možné urobiť zákrok u nás. V Dôvere takto vlani preplatili 116 operácií.