
Kolektory využívajú na bytových domoch,…
Slnečnú energiu využíva civilizácia niekoľko desaťročí. Z viacerých odskúšaných možností sa ukázali slnečné kolektory ako najvýhodnejšie aj na individuálne využívanie pri výrobe tepla na vykurovanie a ohrievanie vody. Jednoduchšie zariadenia si vyrobili aj mnohí záhradkári na vykurovanie skleníkov. Princíp zvinutej, najlepšie čiernej, rúrky v plochej škatuli zakrytej pred únikom tepla sklenou tabuľou vyskúšali mnohí amatérski konštruktéri.
V lokalitách, kde majú aspoň priemerný slnečný svit počas roka, je cena za takto získanú energiu iba cenou za nadobudnutie zariadenia. Od jeho kúpy a nainštalovania sa ušetrené náklady za výrobu tepla odrátavajú z predajnej ceny. Aj v chladnejších oblastiach pomôžu kolektory znížiť cenu tepla v prechodných obdobiach a počas slnečných dní aj v tuhej zime. Čiastočným nedostatkom bola v minulosti potreba objemného akumulačného zásobníka ohriatej vody. Systém Vitosol 100 v spojení s bivalentným zásobníkovým ohrievačom teplej úžitkovej vody Vitocell B100 tento problém vyriešil.
Profesionálne kvalitné kolektory boli donedávna pomerne cenovo neprístupné na inštalovanie v rodinných domoch. Súčasná technológia vychádza v ústrety rastúcemu dopytu, ktorý rastie až 30-percentným prírastkom ročne. Tým, že výroba na minimum zjednodušila nároky na inštaláciu a montáž zariadení priamo na streche, unifikáciou prvkov, minimálnou hmotnosťou, prevádzkovou spoľahlivosťou, ako aj odolnosťou proti extrémom počasia, sa stali prístupnejšími na využívanie najčistejšej a nevyčerpateľnej energie, ktorú máme k dispozícii. Poskladaním viacerých kolektorov (násobky 1,7 alebo 2,5 m2) získame potrebnú plochu na vykurovanie a ohrev vody v domácnosti. (ľš)
FOTO – ARCHÍV VIESSMAN