BRATISLAVA. Čaká na spravodlivosť, ktorá neprichádza. Pani Daniela Svarínová z Bratislavy podala pred štyrmi mesiacmi podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pre podozrenie, že k smrti jej otca prispeli preležaniny, ktoré dostal na bratislavských Kramároch.
Úrad dodnes vyšetrovanie medializovaného prípadu neukončil. Bráni sa, že zákon mu nijaké termíny, dokedy tak má urobiť, neukladá. Univerzitná nemocnica opakovane tvrdí, že nepochybila.
Neohlásili sa „Ja nechcem odškodné. To mi toho človeka nevráti. Ide mi o to, aby si to niekto uvedomil. Aby bol niekto za to zodpovedný,“ hovorí Svarínová. „Podnet na úrad som podávala 27. septembra minulý rok,“ hovorí. O niekoľko dní jej prišlo vyrozumenie, že podnet zaregistrovali 1. októbra. „Odvtedy sa mi nikto neozval.“
Preležaniny Štyri štádiá
1. Začervenanie pokožky vzniká už po pár hodinách, nezmizne niekoľko dní až týždňov. 2. Na pokožke sa po niekoľkých dňoch objavujú pľuzgiere. 3. Dekubit prechádza bez zmeny polohy pacienta cez kožu až k svalom. 4. Preležanina zasahuje kĺb alebo kosť.
„Úrad sa môže k prípadu vyjadriť až po ukončení vyšetrenia,“ reagovala včera na otázku, ako prebieha vyšetrovanie podnetu, hovorkyňa úradu Radoslava Miklášová.
Kedy úrad vyšetrovanie ukončí, nespresnila. „Úrad nemá zákonom stanovené termíny na ukončenie dohľadu.“ Lehota na vybavenie podaní môže byť podľa nej rôzna v závislosti od zložitosti a závažnosti prípadov.
Svarínovej nepomôže ani ministerstvo. „Ministerstvu zdravotníctva záleží na objektívnom prešetrovaní všetkých sťažností aj tejto konkrétnej,“ reagovala jeho hovorkyňa Katarína Zollerová. Úrad je však podľa nej nezávislá inštitúcia, preto „nám neprináleží komentovať ich postup práce“.
Najneskôr do 60 dní Lekár a právnik Peter Kováč hovorí, že úrad by sa v prípade, že mu lehoty nestanovuje zákon, mal riadiť všeobecnými predpismi o správnom konaní. Tie nariaďujú v jednoduchých veciach rozhodnúť bezodkladne, v ostatných prípadoch do 30 dní od začiatku konania.
„Vo zvlášť zložitých prípadoch sa má rozhodnúť najneskôr do 60 dní,“ hovorí Kováč. Ak to nestíha, mal by podľa neho upovedomiť účastníka konania. Šesťdesiat dní od zaregistrovania prípadu uplynulo 29. novembra.
Dostal preležaniny Jozefa Beladiča hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti geriatrickej kliniky na Kramároch vlani 16. septembra. Mal problémy s dýchaním.
Keď ho dcéra v navštívila, naskytol sa jej „neskutočný obraz o našej zdravotnej starostlivosti“. Otec podľa nej chrčal, bol zahlienený a podložka pod ním bola celá mokrá a krvavá. Preležaniny mal na pätách, nad konečníkom a neskôr aj na bokoch. Aby mala dôkaz, Daniela Svarínová si ich fotografovala. Lekárky vyzvala, aby fotografie založili do lekárskej správy. Nedostali sa tam, hovorí, že ani po opakovanej žiadosti o ich zaradenie.
Po dvojnásobnej hospitalizácii, na geriatrickom a neskôr na internom oddelení, pán Beladič 9. októbra zomrel v nemocnici na Kramároch. „Pacientovi bola venovaná náležitá starostlivosť a použili sa všetky možné dostupné metódy na liečbu dekubitov,“ trvala včera hovorkyňa univerzitnej nemocnice Zuzana Čižmáriková na svojom predošlom vyjadrení.