
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

FOTO SME – JÁN KROŠLÁK

FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
sadli, je dnes umenie.
Nohy nás nosia celý život
Nohy sú druhým najviac namáhaným a opotrebovaným orgánom. Ktorý je ten prvý, možno polemizovať, bez debaty však platí, že nohy si zaslúžia, aby sme im venovali veľkú pozornosť.
Aj keď v mladosti málokto myslí na palicu, raz sa o ňu pravdepodobne opierať bude. Štatistiky sú neúprosné. Nielenže artróza, postupné opotrebovanie kĺbov, čaká takmer každého, ale postihne tie najdôležitejšie kĺby, chrbticu, kolená, zápästia, bedrový kĺb.
Aj keby sme čo robili a pestovali si nohy ako v bavlnke, každý druhý človek po päťdesiatke má artrotické kolená. Ani keby sme chodili po štyroch ako naši praprapredkovia, kolená by sme si neuchránili.
„Nepoznám človeka na svete, ktorý by skôr či neskôr nemal problémy s kĺbmi. Niekoho začnú bolieť v pätnástich, niekoho v päťdesiatke,“ tvrdí MUDr. Vojtech Lazar, chirurg, špecialista na kolená. Ženy si ich však programovo ničia od dospievania. Často ešte skôr.
Troj-štvorcentimetrové podpätky nosia dievčatá dokonca už v materských školách. Detské kĺbiky tak vyslovene trpia. Ortopédovia by také mamičky najradšej pokutovali, žiaden zákon však na to, samozrejme, neexistuje.
Priveľmi vysoké topánky a tenisky bývajú občas témou aj na rodičovských združeniach.
„Podľa štatistík je už na základnej škole veľa detí, ktoré majú nosením nevhodnej obuvi poškodené chodidlá. Deti majú ploché nohy, vbočené päty či palce,“ hovorí ortopéd Ivan Molnár. V rodinách, kde majú viacero detí, je zvykom, že sa topánky dedia, kým sa celkom neroztrhajú.
„Detské topánky sú naozaj veľmi drahé, ale zdravie niečo stojí a často vyhadzujeme na menej podstatné veci,“ oponuje lekár.
Odborníci tvrdia, že 80 až 90 percent poškodených nôh dospelých spôsobilo nosenie nesprávnej obuvi v mladosti.
Vysoké podpätky a artritída
Ženy, ktoré rady nosia topánky na vysokých podpätkoch, riskujú artritídu kolien. Hovorili to už naše babičky a potvrdili to aj vedci z prestížnej Harvardskej univerzity v Bostone. Lekári doteraz nevenovali pozornosť vplyvu topánok s vysokými podpätkami na nohy, ale, ako upozorňujú bostonskí vedci, osteoartritída sa u žien vyskytuje dvakrát častejšie ako u mužov. Prieskumu účinku vysokých podpätkov na nohy sa dobrovoľne zúčastnilo 20 žien, ktoré nosia topánky na minimálne päťcentimetrovom podpätku. Americkí vedci ich požiadali, aby prešli desať metrov v topánkach s takýmito podpätkami a potom rovnakú vzdialenosť bosé, pričom videokamerami snímali pohyb nôh a analyzovali ho. Zistili, že chôdza v topánkach na vysokom podpätku výrazne mení normálnu funkciu kolena.
Chodiť naboso. Áno, ale nie po rovnom
Ani tá najlepšia topánka podľa ortopédov nenahradí chôdzu naboso. Zatiaľ čo kedysi boli ploché nohy skôr výsadou bohatých, ktorí nosili topánky už odmalička, dnes má ploché nohy každý piaty človek.
Ideálne by bolo, keby sme sa mohli každé ráno prejsť naboso po orosenej tráve, ako to kedysi v 18. storočí radil pacientkam známy rakúsky lekár Kneipp.
Ak však dieťa chodí doma naboso, škodíte mu. Ani obľúbené prešľapovanie v postieľke naboso nie je pre vývoj detského chodidla to pravé.
„Vonku je síce zdravé chodiť naboso, ale nie po asfalte alebo tvrdom podklade. Cieľom je totiž masírovať pokožku, dráždiť nervové zakončenia a nútiť plochu chodidla, aby cvičila. To spĺňa piesok, lúka, poľná cesta s malými kamienkami,“ hovorí MUDr. Ivan Molnár.
Namiesto papúč doma, ale aj na prezutie v škole či zamestnaní, sú ideálne zdravotné ortopedické sandále. Najlepšie sú korkové a úplne najvhodnejšie sú tie sandále, ktoré majú vpredu len jeden pásik. Udržujú totiž v dobrej kondícii klenbu nohy, pretože ich musíme prstami neustále udržovať.
Výborné sú dreváky, hoci im takmer v každej škole vyhlásili vojnu.
Čo urobí ortopéd, ktorý si kupuje topánky
Ortopéd nekupuje hneď v prvom obchode a s topánkami sa vyslovene pohrá. Obracia ich v ruke a stláča tak dlho, až to môže byť niekomu podozrivé. Najprv sa pozrie dovnútra topánky, pretože pohodlná topánka by mala mať vnútro tvarované tak, aby bola podopretá klenba nohy.
Ak majú topánky rovné alebo hladké dno, ale mimoriadne sa mu páčia, kúpi si do nich bez váhania aspoň ortopedickú vložku. Poobzerá si podpätok. Tvrdý totiž tlačí priamo na úpon achilovky a spôsobuje chronické a ťažko liečiteľné problémy.
Nekupuje si topánky špicaté, aj keby boli práve v móde. Ortopedičky nie sú také nekompromisné. Dobrá topánka musí byť však priestranná, najmä v prednej časti a dobre tvarovaná, aby nedeformovala prsty.
Najmenej sympatické sú ortopédovi tvrdé poltopánky s koženou podošvou, pri ktorých sa každý náraz a došliapnutie prenesie na veľké kĺby dolných končatín. Výška podpätkov rozhoduje o tom, ako sa v topánkach cíti. Platí pravidlo, že čím sú vyššie, tým obuv horšie padne.
EVA HRDINOVÁ