Ak teda nedokážete odolať dennej norme čokolády alebo naďalej pomaly priberáte zo všelijakých krémových a šľahačkových zákuskov, netrpíte nedostatkom pevnej vôle, iba ste vybavení nesprávnym génmi, za čo nakoniec môžu vaši predkovia.
Vďaka týmto zisteniam však zrejme svitá na lepšie časy, pretože odborníci dúfajú, že je iba otázkou času, kým prídu na to, ako zablokovať chuťové receptory, ktoré poslušne poslúchajú tieto „sladké“ gény.
Kto by si myslel, že tabuľka čokolády mu zlepší náladu, je na omyle. Dietológovia z nemeckého inštitútu pre nutričnú medicínu a dietológiu v meste Aachen tvrdia, že vplyv na zlepšenie nálady čokoláda nemá.
Podľa nich je množstvo fenyletyamínu – chemickej látky, ktorá má mať údajne euforické účinky – príliš malé na to, aby dokázalo pôsobiť na náladu konzumentov čokolády. Výskumy však potvrdzujú, že hoci čokoláda neprispieva k zlepšeniu nálady, prispieva v každom prípade k zvyšovaniu hmotnosti. Siahanie po čokoláde teda nespôsobuje chémia, ale jednoducho jej dobrá chuť. Obľúbené historky o tom, že čokoláda má moc ovplyvniť náladu, rozširujú akurát jej predajcovia a tí, ktorí sa jej nedokážu vzdať. (tasr, r)