BRATISLAVA. Mexická alebo prasacia chrípka je už viac ľudskou chorobou ako zvieracou. Šíri sa možno aj ľahšie ako v čase vyhlásenej pandémie spred roka, no nie je už taká smrteľná, zhodujú sa virológovia a epidemiológovia.
„Vírus už nepatrí medzi prasacie kmene vírusov chrípky. Adaptovala sa na ľudí. Je to ľudský kmeň,“ vysvetľuje virologička Tatiana Betáková zo Slovenskej akadémie vied.
Nový vírus sa šíri rýchlejšie ako klasická chrípka. Je silnejší ako niektoré iné kmene. Vo výnimočných prípadoch však aj zabíja.
V aktuálne chrípkovej sezóne, ktorá sa začala na jeseň, bol vírus podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva za dvomi úmrtiami. Obaja ľudia zomreli na konci minulého roku. Spolu s bežnou chrípkou aj prasacia v týchto dňoch rastie. Zapĺňajú sa čakárne a školy vyhlasujú chrípkové prázdniny.
Najviac vyčíňala v Nitre Štatistika Chrípka za týždeň
šíri sa najmä medzi deťmi od šiestich do štrnástich rokov; chrípkové prázdniny vyhlásili na 53 materských, 79 základných a 15 stredných školách; v dvadsiatich prípadoch chrípka viedla k vážnym respiračným ochoreniam.
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva
Chrípka sa tento týždeň podľa včera zverejnených údajov Úradu verejného zdravotníctva najrýchlejšie šírila v Nitrianskom kraji. Naopak najodolnejší voči nej boli obyvatelia Bratislavy.
Laboratórne len za tento týždeň potvrdili vírus H1N v 31 prípadoch. Laboratóriá však nezachytia vírus tak často, ako to bolo v čase pandémie.
Pandemickej chrípke sa podľa Betákovej darí aj preto, že ľudia sa nedávajú očkovať. Protilátky proti prasacej chrípke sú pritom zamiešané už aj v bežnej vakcíne, ktorou od začiatku chrípkovej sezóny na jeseň minulého roka bezplatne očkujú praktickí lekári každého, kto o to požiada. Zaočkovať sa nechalo len asi dvanásť percent ľudí.
Vakcíny za milióny vyšli nazmar Štát zároveň v minulom roku počas vyhlásenej pandémie spustil očkovanie vybraných ohrozených skupín proti prasacej chrípke.
Vakcíny ministerstvo zdravotníctva vtedy kúpilo od francúzskej spoločnosti Sanofi Pasteur za 7,6 milióna eur s výrazným meškaním za väčšinou európskych krajín. K očkovaniu prilákalo len 1,2 percenta populácie Slovenska.
Hlavný hygienik Gabriel Šimko včera potvrdil, že tieto vakcíny sú už po záručnej lehote a už nimi neočkujú.
Nestačí ju vyležať, treba ísť k lekárovi
Pandemický vírus chrípky H1N1 sa stáva dominantný a vytláča bežné vírusy. Tvrdí virologička TATIANA BETÁKOVÁ.
Český epidemiológ Ján Kynčl tvrdí, že pandemická chrípka H1N1 sa stáva bežným typom chrípky. Prečo to tak je?
„Keďže je to nový kmeň, nemáme takú imunitu ako voči sezónnym kmeňom. Telo si nevie s touto chrípkou až tak dobre poradiť. Preto sa ľahko šíri a vytláča chrípkové kmene, ktoré tu boli doteraz.“
Znamená to, že sa vírus pandemickej chrípky stáva dominantný?
„Áno. Tento teraz dominuje a pomaly vytláča sezónne kmene. Môže sa stať, že o chvíľu bude cirkulovať iba tento jeden jediný kmeň.“
Je ešte stále pandemická chrípka nebezpečnejšia ako normálna, bežná?
„Ukazuje sa, že môžu cirkulovať vírusy, ktoré majú jednu alebo dve špecifické mutácie, ktoré spôsobujú, že priebeh ochorenia je ťažší. U nás zatiaľ tieto mutácie neboli potvrdené. Keďže ide o nový vírus, organizmus potrebuje viac času, aby sa s ním vyrovnal. Táto populácia sa nedala zaočkovať, nemá protilátky, môžeme očakávať, že priebeh choroby bude ťažší ako u sezónnej chrípky.“
Treba prasaciu chrípku liečiť inak ako bežnú chrípku?
„Liečenie je úplne rovnaké. Treba však rozhodne vyhľadať lekára, ak nastanú komplikácie. Väčšina komplikácií je spôsobená sekundárnou bakteriálnou infekciou.“
Je vakcína proti chrípke, ktorou sa dá teraz zaočkovať u lekára, rovnako účinná ako tá, ktorú štát kupoval od Sanofi Pasteur?
„Áno.“
(jkr)
Ako na chrípku
Imunológ Ivan Hruškovič ponúka šesť rád, ako sa vyhnúť chrípke.
1.Radšej doma
Vyhnite sa miestam, kde sa zhromažďuje veľa ľudí. Istejšie ako kino je pozrieť si film v televízii, ak sa dá vyhnúť ceste autobusom, prejdite sa radšej pešo. V uzavretých priestoroch sa šíri vírus ľahšie.
2.Športujte
Prevenciou pred chrípkou je aktívny pohyb, šport. Vhodné je plávanie či sauna. Ak už ochoriete, vyhnite sa jej. Sauna nelieči.
3.Jedzte striedmo
Ak je čas na zdravú životosprávu, tak teraz. Neprejedajte sa. Odporúča sa jesť veľa vitamínov – zeleninu a ovocie.
4.Obmedzte zlozvyky
Nefajčite a nepreháňajte to s alkoholom.
5.Držte sa v teple
Nemrznite zbytočne vonku, vyhýbajte sa podchladeniu.
6.Očkovanie
Stále sa možno dať proti chrípke zaočkovať. Vakcíny by mali dostať najmä starší ľudia a deti.
(jkr)
Tehotné a mladí sú stále v ohrození
Nezaočkovaným ľuďom z rizikových skupín môžu hroziť vážne zdravotné komplikácie, tvrdí virologička.
BRATISLAVA. Hoci Svetová zdravotnícka organizácia už pandémiu takzvanej prasacej chrípky ukončila, stále to nie je bezvýznamný vírus.
„Stále platí, že medzi rizikové skupiny patria tehotné ženy,“ upozorňuje virologička Tatiana Betáková. Okrem nich môžu byť vírusom H1N1 ohrození aj ľudia s chronickými respiračnými ochoreniami a mladí tesne nad osemnásť.
Betáková vysvetľuje, že týmto ľuďom sa vrelo odporúča, aby sa dali zaočkovať proti pandemickej chrípke, teda aj zadarmo u svojho praktického lekára.
Imunitu posilňuje aj to, ak už raz pandemickú chrípku prekonali. Ak si ňou ešte neprešli a nedali sa ani zaočkovať, riskujú podľa virologičky „silnú reakciu“ na vírus.
Nebezpečnosť pandemickej chrípky je podľa Betákovej v tom, že môže spustiť sekundárnu bakteriálnu infekciu. U človeka spôsobuje napríklad ťažký zápal pľúc.
Virologička preto odporúča nezaočkovaným ľuďom z rizikových skupín, aby sa vyhýbali miestam, kde by sa chrípkou mohli ľahko nakaziť. Napríklad pri šírení vírusu by nemali jazdiť hromadnou dopravou.
jkr