Počas 5,5-hodinovej operácie lekári deväťročnej pacientke nahradili protézou celú stehnovú kosť, bedrový a kolenný kĺb. Protéza bude rásť spolu s dieťaťom.
BRATISLAVA. Odborníci z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) na bratislavských Kramároch urobili unikátnu operáciu. Deväťročnej pacientke stehnovú kosť postihnutú zhubným nádorom nahradili "rastúcou protézou".
Ešte pred niekoľkými rokmi bola pritom amputácia u pacientov s nádorom postihnutou končatinou nevyhnutná. Dnes však vedia lekári zachrániť aj takýchto pacientov. "Od septembra 2008 sme spravili 21 operácií, pri ktorých sme časť kostí alebo kĺbu nahradili individuálnou protézou," skonštatoval dnes na tlačovej konferencii prednosta Detskej ortopedickej kliniky LFUK a DFNsP Milan Kokavec.
Počas 5,5-hodinovej operácie lekári deväťročnej pacientke nahradili individuálnou protézou zhotovenou na mieru celú stehnovú kosť, bedrový a kolenný kĺb. Cena protézy bola podľa Kokavca dosť vysoká, stála približne 28.000 eur, no treba podľa jeho slov prihliadnuť na to, že bola zhotovená na mieru. Protéza bude rásť spolu s dieťaťom, behom niekoľkých rokov ju lekári dokážu predĺžiť o 6,5 cm. Vo vnútri protézy sa totiž nachádza závitnica, ktorá umožňuje jednoduchým spôsobom končatinu predĺžiť.
V súčasnosti sa má malá pacientka podľa Kokavca dobre. "Rana je zahojená, žiadne známky infekcie nie sú. Pomaly ju staviame na nemecké barly, robíme všetko preto, aby čo najskôr začala chodiť," skonštatoval s tým, že najdôležitejšie teraz je, aby sa vyliečila z onkologického ochorenia.
Lekári u dievčatka diagnostikovali tzv. Ewingov sarkóm, ktorý postihoval celú kosť. "Išlo o obrovský nádor. Jedinou šancou, ako zachrániť končatinu, bola práve implantácia protézy," skonštatoval Kokavec.
Ewingov sarkóm predstavuje približne päť percent všetkých primárnych malígnych kostných nádorov. Najčastejšie je diagnostikovaný vo veku päť až 20 rokov a je lokalizovaný do dlhých kostí alebo panvy. Ewingov sarkóm je nádor kostnej drene, nachádza sa preto v strede kostí.