BRATISLAVA. Slovensku podľa zubných lekárov chýbajú špecializované stomatologické ambulancie určené pre pacientov s HIV. Prezident Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) Ján Gašič si myslí, že takéto ambulancie by mali fungovať predovšetkým v centrách, kde sa pacienti s HIV liečia.
"Z rozhovorov s pacientmi vyplýva, že oni by takúto ambulanciu privítali, avšak zopár lekárov už podobné služby na Slovensku aj poskytuje, hoci nejde o špecializované ambulancie," uviedla v tejto súvislosti Danica Staneková, z Národného referenčného centra (NRC) pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.
Podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej v súčasnosti existuje len jedna špecializovaná stomatologická ambulancia v Košiciach, kde ošetrujú aj HIV pozitívnych pacientov.
Záleží na lekárovi
"Vo všeobecnosti je to najmä o ochote zubného lekára, či ošetrí, alebo neošetrí pacienta s HIV," podotkla.
Ako ďalej uviedla, uvažuje sa o zriadení aspoň troch stomatologických ambulancií určených pre pacientov s HIV a hepatitídou. Tie by boli v troch slovenských mestách, a to v Bratislave, Košiciach a Martine.
"Tieto ambulancie by však z hľadiska prevádzky boli finančne oveľa náročnejšie. V tejto chvíli nie je jasný termín realizácie tohto zámeru," dodala Zollerová.
Podľa Gašiča by umiestnenie takýchto ambulancií práve v centrách na liečbu HIV/AIDS prinieslo niekoľko výhod. "My by sme chceli, aby nebol takýto pacient ošetrovaný v prostredí, kde žije, aby sa to o ňom nerozširovalo," skonštatoval.
Podstatné je, podľa jeho slov, to, že v prostredí, kde sa pacient lieči na HIV, sa nehanbí o svojom ochorení hovoriť. Argumentuje aj tým, že pri ošetrovaní HIV pozitívnych pacientov je potrebný úplne iný hygienický režim.
"Pri invazívnych zákrokoch pacientov s krvou prenosnými infekciami, ako je HIV ale aj HBV či HCV, vzniká pri zubnom ošetrení aerosól, ktorý predstavuje pre lekára vyššie potenciálne nebezpečenstvo nákazy v porovnaní s inými lekárskymi profesiami," vysvetlila Staneková.
Pacient by mal informovať
Z toho, podľa jej slov, vyplýva opodstatnenosť takéhoto pracoviska, alebo aspoň povinnosť pacienta oznámiť svoju diagnózu lekárovi, aby sa viac chránil.
Na druhej strane však upozorňuje, že každý zdravotný pracovník by mal pristupovať k pacientovi ako k potenciálne infikovanému, pretože mnohí o svojej diagnóze ani nevedia. Infekcia sa navyše dlhodobo klinicky neprejavuje.
"Takýto pacient sa preto môže ocitnúť v ktorejkoľvek ambulancii zubára bez toho, že by si to on či lekár uvedomovali, a preto by mala byť každá ambulancia na ošetrenie pacienta vždy pripravená," podotkla.
Ak však pacient o svojom ochorení vie, nemal by ho pred lekárom zatajiť. "Podľa v súčasnosti platnej legislatívy v SR pacient má povinnosť oboznámiť lekára so svojou diagnózou, inak sa dopúšťa trestného činu ohrozenia či prenosu infekčného ochorenia," vysvetlila Staneková.
Špecializované stomatologické ambulancie nie sú podľa jej slov samozrejmosťou ani v zahraničí. "Podobne ako na Slovensku, je stomatologická starostlivosť pre HIV-infikovaných pacientov aj vo svete často problémom," dodala.