"Existuje riešenie, ktoré je bezpečné pre zdravie pacientov a zároveň šetrné k financiám. Stačí užívať lieky s rovnakou účinnou látkou, no s nižšou cenou. Volajú sa generiká," konštatovala.
Nižšia cena podľa Horníkovej neznamená nižšiu kvalitu. "Generikum aj originál majú rovnaké účinné látky, sú rovnako bezpečné aj kvalitné. Platia pre ne prísne pravidlá na kontrolu kvality a účinnosti, prechádzajú tiež zložitým procesom testovania a schvaľovania." Vysvetlila, že malé rozdiely sú najčastejšie v pomocných látkach, ktoré nemajú vplyv na účinnosť. "Môže sa výnimočne stať, že pacientovi nevyhovuje konkrétny generický liek a môže užívať len iné generikum, prípadne iba originálny liek," doplnila.
"Na možnosti užívať generiká sa pýtajte v prvom rade svojho ošetrujúceho lekára," radí Horníková. Ak generikum lekár odporúča, predpíše ho na lekársky predpis a pacient si ho môžete vybrať v lekárni. Ak lekár neodporúča nahradiť liek iným liekom, napíše to na druhú stranu receptu. "V prípade, že tak neurobí, môžete sa na možnosť užívať generikum opýtať v lekárni," ozrejmila.
Pri výbere konkrétneho generika poradí aj lekárnik, ktorý je odborníkom na lieky. "Lekárnik je povinný informovať vás o výške doplatku za liek, ktorý vám pôvodne predpísal lekár. Zároveň, ak ho o to požiadate, je povinný informovať vás aj o výške doplatku všetkých dostupných a lacnejších generických liekov," uviedla Horníková. Lekárnik nemôže zameniť lieky bez vedomia pacienta.
Lepšej orientácii občanov v tejto problematike má prispieť aj lieková kalkulačka, ktorú možno nájsť na webovej stránke ministerstva zdravotníctva. Po zadaní názvu lieku do kalkulačky sa na obrazovke objavia všetky lieky, ktoré obsahujú rovnakú účinnú látku, ale sú od rôznych výrobcov. Pacienti tak majú možnosť zistiť, ktorý liek je najlacnejší. S podobným projektom prichádza aj Dôvera. Na webovej stránke www.vyhodnelieky.sk je možné napísať názov lieku z receptu a zistiť, či k nemu existuje na Slovensku dostupné generikum, ako sa volá a koľko stojí.
Generikum je liek, ktorý vyrába tzv. generická firma po tom, ako originál stratil patentovú ochranu. Lacnejšie náhrady možno nájsť napríklad v skupine antibiotík, liekov na srdce, na tlak, na cholesterol, u liekov pôsobiacich na tráviaci systém či pri antidepresívach. Naopak, generickú substitúciu nemožno vykonávať pri takých účinných látkach, kde nie je možné zaistiť ich kopírovateľnosť ako napríklad inzulíny, monoklonálne protilátky alebo iné liečivá, zväčša bielkovinového charakteru.
ala sop