SME

S Mickey Mousom vo svete nábytku

Ikea sa stala fenoménom už dávno predtým, ako sa objavila u nás. Jej premyslená marketingová stratégia pracuje s podvedomím konzumenta rovnako dokonale ako iné mamutie spoločnosti. Výsledkom pôsobenia je okrem iného aj zdanie, že nepotrebuje vlastne ...


foto EVA ANDREJČÁKOVÁ



Najnovšie hity nemajú ďaleko od recesie. Prečo by ste mali mať v kuchyni alebo v pracovni skriňu? Postačí vám predsa opak: kuchyňa a pracovňa v skrini ešte len dorazia na náš trh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou



Vývojové pracovisko, sklady, distribučné centrum či priestory Catalogue Services pripomínajú ten „náš“ obchodný dom rovnako ako každý iný na svete. Akurát všetko je párkrát väčšie.



Vývojové pracovisko, sklady, distribučné centrum či priestory Catalogue Services pripomínajú ten „náš“ obchodný dom rovnako ako každý iný na svete. Akurát všetko je párkrát väčšie.

SkryťVypnúť reklamu


Vývojové pracovisko, sklady, distribučné centrum či priestory Catalogue Services pripomínajú ten „náš“ obchodný dom rovnako ako každý iný na svete. Akurát všetko je párkrát väčšie.



Vývojové pracovisko, sklady, distribučné centrum či priestory Catalogue Services pripomínajú ten „náš“ obchodný dom rovnako ako každý iný na svete. Akurát všetko je párkrát väčšie.


Ikea sa stala fenoménom už dávno predtým, ako sa objavila u nás. Jej premyslená marketingová stratégia pracuje s podvedomím konzumenta rovnako dokonale ako iné mamutie spoločnosti. Výsledkom pôsobenia je okrem iného aj zdanie, že nepotrebuje vlastne žiadnu reklamu. V Älmhulte - kolíske firmy - vás o tom bude presviedčať každý. A vám neostane nič iné, ako uveriť, že je to naozaj.

SkryťVypnúť reklamu

Harmonické vystupovanie a nespochybniteľná vyrovnanosť sú zrejme súčasťou švédskeho naturelu. Sprevádzajú aj jednotnú filozofiu firmy, ktorej sila stále rastie. Už vyše 50 rokov sa s ňou stotožňujú ľudia na celom svete.

Jej základom je jednoduchosť, šetrnosť, zmysel pre zodpovednosť, nadšenie a pružnosť. Zdôrazňuje potrebu stierania bariér medzi manažérmi a bežnými spolupracovníkmi a ubezpečuje, že zákazníci určite neplatia päťhviezdičkové hotely a luxusné autá predstavenstvu firmy. Nedá sa tomu neveriť. Prvým a najväčším dôkazom toho je totiž sám šéf firmy - Ingvar Kamprad.

Šéf s Mickey Mousom

Ingvar Kamprad má 76 rokov a podľa jeho spolupracovníkov je doposiaľ neuveriteľne svieži a čulý. Týždeň čo týždeň navštevuje výrobné jednotky, vývojové, distribučné centrá i samotné obchodné domy. Napriek početným námatkovým kontrolám vzbudzuje u všetkých maximálnu úctu. „Bojujem s ním každý deň. Fascinuje ma. Je to ten najtvrdohlavejší človek, ktorého poznám. Vrátane mojej ženy,“ hovorí jeho asistent Jesper Brodin.

SkryťVypnúť reklamu

Nesnaží sa byť vraj veľkým šéfom a ani sa nechce odlišovať. Odjakživa jazdí na bicykli, s plátenou taškou na pleci, nosí hodinky s Mickey Mausom staré dvadsať rokov a napriek tomu, že je dnes miliardárom, nelieta biznis triedou. Tvrdia o ňom, že je veľký optimista a má vynikajúci nos na dobrú investíciu. Vie o všetkom, čo sa vo firme šuchne, no nezneužíva to. Má výborné postrehy a doteraz ich ponúka písané rukou, lebo nepracuje s počítačom. „Sľúbil nám všetkým, že tu bude až do 100 rokov,“ vraví s úsmevom Jesper Brodin.

Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd

Kultúra firmy má svoje korene v Smälande, historicky najchudobnejšej oblasti Švédska, kde si drsný život vyžadoval hospodárnosť, vynaliezavosť a veľmi ťažkú prácu. Práve tu, v mestečkách Elmtaryd a Agunnaryd žil „pán Ikea“. Už ako dieťa robil premyslené výmenné obchody. Pôvodne začal podnikať s firmou na výrobu zápaliek a až potom, v roku 1943, zaregistroval spoločnosť s názvom Ikea. Vtedy ešte nebol jeho cieľom mamutí koncern, ale podnik založený na zásielkovej službe zákazníkom.

SkryťVypnúť reklamu

Bolo to však náročné, preto sa nedalo robiť nič iné, iba zdokonaliť prepravný a predajný systém. Jeho predstavy zapadali do vtedajšieho ideálu takmer celého Švédska: vláda chcela zo zeme vybudovať domov pre všetkých a Ingvar Kamprad ich zase hodlal vybaviť vlastným nábytkom. Preto ho začal aj sám navrhovať a vyrábať.

V Rusku sa dobre darí

V roku 1951 distribuuje spoločnosť svoj prvý katalóg a v roku 1955 začína navrhovať vlastný nábytok. V roku 1963 sa otvára prvý obchodný dom mimo Švédska - v Nórsku. Odvtedy ich vyrástlo po svete 142. V tomto roku to bol už druhý obchodný dom v Moskve. Ingvar Kamprad, ktorý pri jeho otváraní od radosti podával osobne každému návštevníkovi ruku, to považuje za veľký úspech. V Rusku, krajine veľkého bohatstva a veľkej chudoby, sa firme napriek rozkolísanej mene výnimočne dobre darí.

SkryťVypnúť reklamu

Znižovať ceny, zvyšovať kvalitu

Prvé kontakty mala Ikea s bývalým Československom ešte v 50-tych rokoch, keď tu začala nakupovať tovar od dodávateľov. Od roku 1989 postavila v Česku tri obchodné domy a na Slovensku jeden - s momentálne čerstvou rozlohou 21 500 m2.

Okrem toho vlastní spoločnosť Ikea Group obchodné domy v ďalších 36 krajinách sveta. Firma nakupuje od viac ako 2000 dodávateľov z 55 krajín a má 40 obchodných a servisných organizácií v 33 krajinách. „V ďalších rokoch sa nebudeme sústreďovať na expandovanie, ale skôr na už existujúcu sieť, na znižovanie cien a zároveň zvyšovanie kvality,“ tvrdí Jesper Brodin. „Momentálne je pre nás závažným problémom environmentálna politika,“ dodáva.

Domáca kritika je ostrá

V severskej tlači podlieha Ikea ostrej kritike, že údajne zneužíva detskú prácu v chudobných oblastiach sveta, napríklad v Indii, lebo si tak chce v bohatých oblastiach udržiavať svoju konkurencieschopnosť a nízke ceny. Okrem toho vraj malým závislým dodávateľom diktuje tvrdo vlastné podmienky. Ingvar Kamprad to tvrdo odmieta, ide mu údajne všade o dlhodobú a zmysluplnú spoluprácu. No informácie o pracujúcich deťoch nemôže vyvrátiť ani on sám.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí sa aj, že majetok svojim trom synom šéf firmy rozdeliť nemieni a keďže nechce majetok rozdrobiť, nedávno založil Nadáciu Ikea.

Uctievaný aj zatratený

Vo svojej knihe, ktorá vyšla tento rok, Ingvar Kamprad otvorene hovorí o svojej fašistickej minulosti. S ultrapravicovou nacistickou stranou sa kontaktoval ešte ako 17-ročný študent, ovplyvnený hnutím, ktoré sa šírilo na göteborských stredných školách. Odvtedy sa od politiky dištancuje a tvrdí, že na jeho ďalší vývoj nemalo toto obdobie žiadny vplyv.

Pozadie jeho minulosti je zložité - jeho stará mama z otcovej strany vraj bola sudetskou Nemkou, šťastnou, keď jej domovský kraj obsadil Adolf Hitler. Jeho otca to tak ovplyvnilo, že sa ujal malého židovského dieťaťa. Ingvara Kamprada mrzí len jediné - čiernobiele videnie ľudí, ktorí jeho dielo na jednej strane zatracujú, na druhej božsky uctievajú. Jeho slová dopĺňa Jesper Brodin: „Na našej filozofii nie je nič magického. Má sociálne poslanie a pomáha ľuďom lepšie bývať. Jej jedinečnosť spočíva iba v tom, že ju používame len na to, aby sme vyrábali nábytok.“

SkryťVypnúť reklamu

(Ne)tradičné myslenie

Nemožno prehliadnuť, že podstatou „švédsko-ikeáckeho“ myslenia je vlastne rovnostárstvo. Práve to v kombinácii s kapitalistickým, a hlavne postkomunistickým myslením akoby vytváralo akýsi ideálny model demokratického žitia. „Áno, je veľmi ťažké povedať, že to tak nie je. Naším najsilnejším konkurentom nie je ten, kto sa snaží nám podobať, ale ten, kto je jedinečný a originálny,“ tvrdí Jesper Brodin. Samozrejme, týka sa to krajín, do ktorých Ikea má možnosť expandovať a v ktorých sa jej filozofia ujme. A to je takmer na celom svete.

Slovenskou realitou ostáva, že Ikea okrem prevádzkovania obchodného domu investovala do dvoch výrobných podnikov a sprevádzkovala dva závody, čím vytvorila na Slovensku vyše 1500 pracovných možností.

SkryťVypnúť reklamu

Text a foto EVA ANDREJČÁKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu