
V takejto ideálnej forme vás zrejme neudrží žiaden hormón mladosti. foto - archív
Ako ich však upozorňujú seriózni vedci, prípravky, ktoré mladosť sľubujú, sú podvodom. „Elixíry mladosti“, ktoré sa ponúkajú napríklad na internete dôverčivým zákazníkom, sú podľa nemeckých odborníkov nielen predražené, ale aj celkom neúčinné. Uznávaní endokrinológovia z univerzitnej kliniky v Mníchove Christian Strasburger a Marin Bidlingmaier skúšali šesť zo zhruba stovky preparátov, ktoré v dátovej sieti dostať bez receptu.
„Prípravky sa tvária, ako by šlo o objav kameňa mudrcov, ale všetko je vyslovený humbug,“ tvrdí Bidlingmaier v časopise Focus.
Hodnota preparátov podľa skúšok vychádza v priemere na 3,21 eura (asi 140 Sk), hoci v skutočnosti stojí mnohonásobne viac.
Starnúcich zákazníkov ženú k lekárom, ktorí môžu odporučiť trebárs injekcie až za 800 eur mesačne alebo lacnejšie a šetrnejšie ústne spreje za dve stovky. Za to sa sľubuje dokonca „omladnutie o desať rokov za desať týždňov“.
Zatiaľ čo spreje nespôsobia podľa endokrinológov veľké škody, s injekciami je to iné. Strasburger i ďalší odborníci varujú pred rizikom rakoviny alebo cukrovky.
Ani ospevovaný hormón DHEA (dehydroepiandrosteron), ktorému sa hovorí „hormón mladosti“, zrejme žiadne zázračné účinky nemá. Podľa francúzskeho lekárskeho časopisu Prescrire nie je rozruch okolo neho nič iné, ako veľa kriku pre nič.
Hormónu DHEA, ktorý bol objavený v 30. rokoch minulého storočia, sa prisudzujú až tajomné výsledky pri spomaľovaní starnutia. Podľa výrobcov pôsobí blahodarne aj proti nádorom, predchádza kardiovaskulárnym ťažkostiam, obmedzuje vypadávanie vlasov, udržuje optimálnu telesnú hmotnosť, znižuje cholesterol a povzbudzuje sexuálny apetít.
Časopis Prescrire však uvádza, že žiadna zo 113 štúdií zasvätených DHEA tieto účinky nepotvrdila. Dlhodobé užívanie DHEA môže podľa Prescrire naopak zvýšiť riziko rakoviny. Jediným viditeľným prejavom omladnutia ľudí po jeho užívaní bol výskyt akné a väčší rast ochlpenia, poznamenávajú autori štúdie.
Vedci zdôrazňujú, že prípravky obsahujúce DHEA zatiaľ neboli zaregistrované ako liečivá ani v Európskej únii, ani v Spojených štátoch, kde veľa ľudí tento hormón užíva bez lekárskeho predpisu ako potravinový doplnok. DHEA sa navyše nachádza aj na dopingovom zozname. (čtk, r)