
Kresba - autor
a prinúti ho skryť sa pod perinu alebo začať naháňať ho po izbe.
Keď doma nemáme elektrický odpudzovač, mal by zabrať osvedčený prostriedok. Hmyz, aj komár, letí za svetlom, ktorým ho môžeme odlákať do inej miestnosti. Ak sa nám ho nepodarí vyhnať alebo ho nezabijeme, určite sa do rána staneme jeho korisťou, lebo ho na nás, ako na každého teplokrvného živočícha, naviguje koncentrácia oxidu uhličitého vo vzduchu. Pre poštípaného človeka je slabou útechou, že na lov sa vydávajú len samičky, zatiaľ čo samčekovia poletujú z kvetu na kvet a živia sa nektárom.
Niekedy nás komár neupozorní na svoju prítomnosť ani bzukotom. Celkom nebadane, potichu, pristane na našej koži, napije sa krvi a spokojne odletí. Po jeho nežiaducej návšteve zostane červený svrbiaci kopček.
Účinné bodnutie
Komária samička sa po dosadnutí na nepokrytú časť tela napne a svojím končistým sosákom prebodne pokožku obete. Sosák pozostáva z dvoch trubičiek, dvoch lanciet a z dvoch zúbkovaných nožov, ktoré sú zahalené v šupinatej plachietke a zrastené na špičke.
Zúbkované nože a ostré lancetky doslova prebodnú a prerežú pokožku i svalovinu, až sa dostanú k miestu, odkiaľ možno cicať krv. Do ranky samička jednou trubičkou vypúšťa slinu, ktorá obsahuje látku proti zrážaniu krvi a druhou nasáva zmes. Ak pritom nie je vyrušená, dokáže sať aj celú minútu, až kým nenaplní svoj relatívne veľký žalúdok a potom odletí. Jej sliny, ktoré boli vypustené pod kožu, vyvolávajú alergické reakcie prejavujúce sa hrčkami alebo pľuzgierikmi a svrbia. Spravidla trvá niekoľko hodín až dní, kým sa reakcia vytratí.
Komárie samičky sú najagresívnejšie za teplých večerov, keď je ovzdušie presýtené vodnými parami a keď prichádza k náhlej zmene tlaku vzduchu alebo sa schyľuje k dažďu. Pri ochladení alebo keď fúka vietor, aktivita hmyzu klesá.
Vývoj vo vode
Reprodukcia komárov sa začína hneď, ako sa komárie samičky preberú zo zimného spánku. Kladú vajíčka do vlhkej pôdy pri vodných plochách, prípadne na hladinu stojatých vôd. Nemusia to byť len rybníky a močiare, stačí aj sud na zachytávanie vody v záhradách.
Z vajíčok sa liahnu larvy živiace sa rôznymi mikroorganizmami a baktériami alebo riasami. Počas zakuklenia sú pohyblivé a zdržujú sa vo vode tesne pod jej hladinou. Tam visia dole hlavou a pri domnelom nebezpečenstve sa na krátku chvíľu ponoria hlbšie. Keďže musia dýchať atmosférický kyslík, znovu sa vracajú k hladine.
Z lariev sa vyzlieka dospelý hmyz. Celá táto premena trvá podľa poveternostných podmienok 2 až 4 týždne. Keď sa z prostredia vytratí vlhkosť, vajíčka v rôznych štádiách vývoja prežijú aj niekoľko rokov a počkajú si, kým nastanú vhodné podmienky na pokračovanie ich vývoja.
Je smutnou skutočnosťou prírody, že práve nevinné, teplokrvné živočíchy, a teda aj ľudia, zabezpečujú rozmnožovanie svojich nepriateľov, lebo bez ich krvi sa v tele samičky komára nemôžu vyvíjať už oplodnené vajíčka.
Komáre a im príbuzné pakomáre patria do veľkej skupiny asi 27 000 druhov bzučiaceho a štípajúceho hmyzu, ktorý obťažuje teplokrvné živočíchy. Našťastie, najviac druhov z nich žije v trópoch, teda v oblastiach so zvýšenou vlhkosťou a teplotou. Niektoré druhy sú pre ľudí veľmi nebezpečné, lebo sú prenášačmi smrteľných vírusových ochorení ako malária a žltá zimnica.
Na Slovensku sa vyskytuje približne 40 druhov lesných a lúčnych komárov, ktoré tu žijú už takmer 50 miliónov rokov. (mm)
KRESBA - AUTOR