Chrípkové obdobie sa zďaleka neskončilo, naopak, zaznamenávame výskyt stále nových prípadov chrípkových ochorení. Prispievajú k tomu viaceré faktory, svoju rolu zohráva aj ľahostajnosť a často aj nezodpovednosť tých, ktorí sa včas neliečia a nakazení virózou chodia medzi ľudí a rozširujú nákazu.
Takisto v oblasti prevencie sú mnohí z nás stále pozadu, potvrdzuje to aj pediatrička MUDr. Katarína Šimovičová. „V detskom veku je prevencia ako tak zabezpečená, ale iba preto, že pediatri pozývajú rodičov písomne na preventívne prehliadku, čo nie je ich povinnosťou.
Prevencia dospelých je ešte slabšia, prevažne po osemnástom – dvadsiatom roku života nie je preventívna medicína takpovediac v móde a ubúda záujem o preventívne prehliadky.“ Tento fakt lekárka pripisuje očkovaniu v detstve, ktoré vykryje mnohé problémy. Účinok očkovania však po dvadsiatich – tridsiatich rokoch pominie a zanedbávané zdravotné problémy sa prihlásia o slovo.
Ak sa dá, vyhnite sa antibiotikám
O význame podpory imunity a prevencii pred prechladnutím,vírusovými a bakteriálnymi infekciami sa hovorí a píše často, avšak mnohí, ak sa u nich prejavia príznaky takýchto ochorení, neraz liečbu zanedbávajú, alebo ju podcenia a začnú s ňou neskoro.
Nezriedka potom skonči pri užívaní antibiotík. Tie by však aj podľa odborníkov mali byť až poslednou možnosťou, príliš časté užívanie antibiotík spôsobuje rezistenciu, takže postupne strácajú účinok. Aj MUDr. Šimovičová upozorňuje, že patríme ku krajinám s príliš vysokou spotrebou antibiotík.
„Je to veľmi škodlivá prax, pretože antibiotiká majú vedľajšie účinky a musia sa vstrebať cez pečeň a obličky, čo je u detí zvlášť významné, keďže orgány sú vo vývine a dieťa je oveľa zraniteľnejšie. Okrem toho pri častom užívaní stúpa rezistencia na antibiotiká, t. j. nemusia byť účinné, keď ich budeme skutočne potrebovať, a to je na celý život, čo je potom pre populáciu veľmi zlé.“
Čím skôr, tým lepšie
Veľmi dôležité je začať s liečbou čo najskôr a nechodiť chorí medzi ľudí. Prvou voľbou by mali byť šetrné rastlinné preparáty. Vhodné sú napríklad prírodné prípravky s výťažkami z liečivých rastlín, napríklad s extraktom z juhoafrickej pelargónie, ktorý má výraznú schopnosť ničiť mikroorganizmy. Také prípravky účinne pomáhajú už v počiatočnom štádiu ochorenia, a pritom nezaťažujú organizmus tak ako antibiotiká.
Ak sa už predsa len užívaniu antibiotík nevyhnete, nezabudnite užívať aj probiotiká, či už v prirodzenej forme (kyslomliečne potraviny, kyslá kapusta), alebo v podobe kapsúl. Tieto priateľské baktérie majú priaznivé účinky na váš tráviaci trakt a pomôžu vám dostať do rovnováhy črevnú mikroflóru narušenú pôsobením antibiotík.
Ideálne je probiotiká užívať v kombinácii s prebiotikami (vláknina - napríklad inulín), tie sú „potravou“ priateľských probiotických baktérií a napomáhajú ich množeniu. Ako zdôrazňuje aj lekárka, netreba zabúdať na prevenciu a posilňovanie imunitného systému, pretože ak prirodzene funguje, je schopný poradiť si s nastupujúcou vírusovou či bakteriálnou infekciou.