SME

Ignorovanie príznakov mozgovej príhody máva fatálne následky

Košice - Takmer polovici všetkých pacientov, ktorí navštívia Neurologickú kliniku Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice a Lekárskej fakulty (LF) Univerzity P. J. Šafárika diagnostikujú odborníci cievnu mozgovú príhodu. Žiaľ, väčšina ich prichád

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

za do nemocnice neskoro, v čase, keď sa už nedá zabrániť trvalému poškodeniu mozgu a trvalým následkom.

Cievna mozgová príhoda - mozgový infarkt, je po nádorových ochoreniach a infarkte myokardu treťou najčastejšou príčinou smrti vo svete aj u nás. Ročne postihne na Slovensku okolo 12.000 pacientov, z ktorých tretina tomuto ochoreniu okamžite podľahne. Z tých, ktorí cievnu mozgovú príhodu prežijú, zostáva až polovica trvalo invalidná. Pacienti majú poruchy hybnosti, reči, zraku, pamäti, rovnováhy a iné trvalé poškodenia a vyžadujú rôzny stupeň opatrovateľskej starostlivosti, uviedla prednostka Neurologickej kliniky UNLP Košice a LF UPJŠ a krajská odborníčka pre neurológiu Zuzana Gdovinová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cievna mozgová príhoda je podľa nej závažné a rozšírené civilizačné ochorenie. Mozgový infarkt vzniká podobne ako srdcový infarkt uzáverom tepny. Dôsledkom je, že mozgové tkanivo prestáva byť zásobené krvou a rýchlo odumiera. Každú minútu zomrú až dva milióny buniek. Poškodenie, ktoré vznikne je obvykle ťažké a často trvalé. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zomiera vo svete každých šesť sekúnd niekto na cievnu mozgovú príhodu.

Kľúčovú úlohu v záchrane pacientov s cievnou mozgovou príhodou hrá čas, pretože účinná liečba pri nedokrvení musí byť zahájená najneskôr do štyri a pol hodiny od vzniku prvých príznakov. Dôležité je príznaky včas rozpoznať a okamžite previesť pacientov do nemocnice, najlepšie na špecializované pracoviská jednotky intenzívnej starostlivosti. Bohužiaľ túto skutočnosť Slováci práve podceňujú. Realita je taká, že kým pacienti s bolesťou na hrudníku s podozrením na srdcový infarkt ihneď kontaktujú rýchlu lekársku pomoc v strachu o svoj život, pacienti s prvými príznakmi cievnej mozgovej príhody čakajú, že ťažkosti snáď spontánne ustúpia. Ak po niekoľkých hodinách neustupujú, rozhodnú sa privolať rýchlu lekársku pomoc. Vtedy je však neskoro na podanie akútnej trombolytickej liečby, zdôraznila Gdovinová.

SkryťVypnúť reklamu

Akútna liečba spočíva vo vnútrožilovom podaní preparátu rt-PA, ten môže rozpustiť krvnú zrazeninu, ktorá je príčinou uzáveru mozgovej cievy. Táto liečba však musí byť podaná najneskôr do štyri a pol hodiny po objavení sa prvých príznakov, aby sa minimalizovali možné komplikácie tejto liečby. Treba povedať, že nie pre všetkých pacientov je táto liečba vhodná, ale to už musí posúdiť lekár. To môže len u pacientov, ktorí prídu do nemocnice včas. Podľa slov odborníčky je preto úplne kľúčová rýchla reakcia či už samotného pacienta alebo jeho okolia. O záchrane a kvalite života rozhodujú doslova minúty. Dôležitý je okamžitý transport na jednotku intenzívnej starostlivosti, najlepšie neurologickú, kde je pacientovi poskytnutá vysoko odborná starostlivosť. Obozretní by mali byť aj pacienti, ktorí už cievnu mozgovú príhodu prekonali, pretože sú vystavení vysokému riziku opakovania sa ochorenia, doplnila Gdovinová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu