SME

Starostlivosťou o obličky možno predchádzať infarktu či mŕtvici

Mnohým úmrtiam na infarkt či mozgovú mŕtvicu by sa podľa odborníkov zabránilo, keby sa ľudia starali o svoje obličky.

BRATISLAVA. Na súvis medzi ich chorobami a srdcovocievnymi ochoreniami upozorní aj nadchádzajúci Svetový deň obličiek 2011, ktorý si verejnosť pripomenie 10. marca. "Rôzny stupeň chronického ochorenia obličiek postihuje asi každého desiateho z nás," uviedla Prezidentka Slovenskej nefrologickej spoločnosti Viera Spustová. Poukázala, že informácie o tejto problematike sú strohé, preto ju má Svetový deň dostať do povedomia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pod vznik chronického ochorenia obličiek sa najčastejšie podpisuje hypertenzia, diabetes a vlastné ochorenia obličiek, ako napríklad ich zápalové ochorenia či chronické infekty močových ciest. "Takmer 50 percent pacientov v dialyzačnom programe má buď hypertenznú alebo diabetickú nefropatiu," priblížila Spustová. Poukázala, že vzhľadom na to, že ochorenie prebieha bez akýchkoľvek príznakov, prichádza väčšina pacientov neskoro, kedy sú už niektoré procesy nezvratné. Funkciu obličiek je pritom možné jednoducho odhaliť vyšetrením moču a krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Chronické ochorenie obličiek a zníženie ich funkcie vplýva na celý organizmus a zasahuje aj na pohľad nesúvisiace orgány. Je častou príčinou srdcovocievnych chorôb, zvyšuje krvný tlak, spôsobuje anémiu, infekcie, ochorenie kostí, zvyšuje hladinu cholesterolu a spôsobuje aj ďalšie zdravotné problémy. "Pacienti viac ako v 50-tich percentách zomierajú na kardiovaskulárne komplikácie, ktoré sa v priebehu ochorenia zvýrazňujú," doplnila Spustová. Štúdie preukázali, že aj mierne zníženie obličkovej funkcie významne zvyšuje riziko srdcovocievnych príhod.

"Prvé poznania o tom, že vznikajú nejaké vzťahy medzi srdcom a obličkami a o tom, že obličky ovplyvňujú srdce boli popísané v rokoch 2004/2005 a ukázalo sa, že je to veľmi vážny rizikový faktor," povedal hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre nefrológiu Martin Demeš. Poznamenal, že dovtedy sa hovorilo iba o tom, že srdce ochorie pre fajčenie, vysoký tlak krvi či cholesterol.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa podarí diagnostikovať chronické ochorenie obličiek včas, dá sa úspešne liečiť, zastaviť postup ochorenia a predchádzať tak komplikáciám. Pri príležitosti Svetového dňa obličiek 2011 sa na Slovensku uskutoční niekoľko sprievodných podujatí. Široká verejnosť môže 10. marca využiť Deň otvorených dverí vo vybraných dialyzačných strediskách na celom Slovensku a odborní lekári sa budú problematike venovať na seminároch, ktoré sa budú konať vo všetkých krajských mestách SR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 82 732
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 486
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 220
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 665
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 291
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 215
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu