SME

Máte bercové vredy? Skúste biolampu alebo larvy

Ochorenia žilového systému sprevádzajú ľudstvo odnepamäti. Najzávažnejším dôsledkom týchto ochorení sú vredy predkolenia – tzv. bercové vredy. Sú klinicky najťažším stupňom a z hľadiska prognózy aj najzávažnejším prejavom žilových ochorení. Ako sa dajú li

Ochorenia žilového systému môžu viesť nielen k vzniku varixov - kŕčových žíl, ale aj vredov predkolenia.Ochorenia žilového systému môžu viesť nielen k vzniku varixov - kŕčových žíl, ale aj vredov predkolenia. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Ochorenia žilového systému sprevádzajú ľudstvo odnepamäti. Najzávažnejším dôsledkom týchto ochorení sú vredy predkolenia – tzv. bercové vredy. Sú klinicky najťažším stupňom a z hľadiska prognózy aj najzávažnejším prejavom žilových ochorení. Ako sa dajú liečiť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počet pacientov s vredmi predkolenia narastá s pribúdajúcim vekom a trápia až trikrát viac žien ako mužov. Ochorenia žilového systému, ktoré stoja za vznikom týchto vredov, zahŕňajú pomerne širokú skupinu klinických prejavov spôsobených zvýšeným tlakom v žilovom systéme dolných končatín.

SkryťVypnúť reklamu

Výskyt chronického žilového ochorenia sa predpokladá zhruba u 2 – 5 % populácie, viac postihnuté bývajú ženy vo veku 40 – 49 rokov a muži vo veku 70 – 79 rokov.

Najčastejšie príznaky chronického žilového ochorenia:

  • pocit ťažkých, unavených nôh, najmä na sklonku dňa,
  • bolesti v nohách, pocit napätia,
  • intenzívne kŕče počas noci,
  • svrbenie nôh najmä v oblasti lýtok a chodidiel,
  • zmeny na pokožke (strata ochlpenia, zvýšená pigmentácia, farebné zmeny, ekzém, pri ťažkom postihnutí aj vredy),
  • opuchy v oblasti členka v dôsledku hromadenia tekutiny.

Najznámejšie rizikové faktory:

  • vek,
  • obezita,
  • nesprávne stravovanie,
  • rodinný výskyt žilových ochorení a vredov predkolenia,
  • dedičné predispozície,
  • prekonaný zápal v hlbokom žilovom systéme,
  • užívanie hormonálnej antikoncepcie, riziko sa zvyšuje v kombinácii s fajčením,
  • tehotenstvo,
  • sedavé zamestnanie, dlhé státie,
  • nepohodlná obuv s vysokými opätkami.

Prevencia

Podľa slov lekára je súčasťou prevencie všetko, čo sa dá zmeniť. Znamená to, že by sme sa mali usilovať eliminovať všetky rizikové faktory, na ktoré máme dosah. Nemali by sme zabúdať na každodenný dostatok pohybu, dôležitou súčasťou prevencie je racionálne stravovanie, pozor by sme si mali dávať na svoju hmotnosť. Obezita je jedným zo závažných rizikových faktorov aj chronického žilového ochorenia, a tak aj možného vzniku vredov predkolenia. Pri známkach chronickej žilovej nedostatočnosti treba dodržiavať medikamentóznu terapiu, ako aj nosenie kompresívnych pančúch.

SkryťVypnúť reklamu

U vredov predkolenia je dôležité dodržiavať starostlivosť o kožu aj po zahojení vredu a takisto aj starostlivosť o podkladové ochorenia, lebo aj malý podnet zvýši riziko vzniku rany. Na jej zahojenie potom treba vynaložiť oveľa viac ako iba na čistú prevenciu.

Dva žilové systémy

V dolných končatinách existujú dva žilové systémy – hlboký a povrchový. Krv z povrchového systému prúdi do hlbokého a odtiaľ do dolnej dutej žily a do srdca. Pôsobí tu veľký tlak, ale aj gravitácia (najmä gravitačný tlak, tlakový gradient od srdca je tu už nízky). Dôležitú rolu zohrávajú jednosmerné chlopne v žilách hlbokého systému, ktoré majú dôležitú úlohu. Bránia spätnému toku krvi. Pri pohybe – napríklad pri chôdzi, napomáhajú chlopniam aj sťahy svalov v okolí žíl.

SkryťVypnúť reklamu

Ak dochádza k poruchám spätného toku krvi, v žilovom riečisku môže vznikať pretlak, žily sa rozširujú a dôsledkom bývajú kŕčové žily – varixy.

Chirurg MUDr. Martin Huťan z II. chirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava vysvetľuje, že porucha tohto systému sa označuje ako chronická žilová nedostatočnosť. Keďže chlopne nefungujú, venózna krv preteká pomaly a „stojí“ v najdrobnejších cievkach – kapilárach.

Lekár upresňuje, že tak dochádza k ich poškodzovaniu a následnému priťahovaniu bielych krviniek do okolia, tie vylučujú enzýmy a voľné kyslíkové radikály, ktoré následne poškodzujú vnútornú vrstvu kapilár. V dôsledku tohto poškodenia uniká plazma mimo obehového systému - do okolia kapilár. V plazme sa nachádzajú proteíny, ktoré vytvoria okolo kapiláry lem.

Keďže cez tenučké steny kapilár dochádza k odovzdávaniu kyslíka okolitým tkanivám, funkcia okysličovania je v takom prípade ohrozená. Prejaví sa to opuchom, zápalom, vysychaním a niekedy aj olupovaním kože a, samozrejme, aj poškodením kože a podkožných tkanív.

Výsledkom je vznik vredu predkolenia, ktorý je chronickým defektom kože a charakterizuje ho rozpad tkaniva a následná nekrotizácia, čiže odumieranie tkaniva.

MUDr. Huťan zdôrazňuje, že hojenie takejto rany je komplikované. Chýba tu totiž jeden zo základných predpokladov účinného hojenia - dostatočné zásobenie kyslíkom. Priebeh ochorenia sa líši v závislosti od príčiny vredu predkolenia. Nezriedka je ich súčasne prítomných viacero – vtedy hovoríme o zmiešaných vredoch predkolenia.

Príčiny sú rôzne

Príčiny vzniku vredov sa delia na primárne a sekundárne. MUDr. Huťan vysvetľuje, že „primárne sú tie, ktoré nevznikli ako následok nejakého ochorenia, hlboký žilový systém je intaktný, dochádza k degeneratívnym zmenám chlopní. Momentálne nepoznáme príčinu primárnej insuficiencie, predpokladá sa genetický podklad. Sekundárna príčina je taká, ktorá vzniká následkom iného stavu, napríklad hlbokej žilovej trombózy. Pri tomto stave dôjde ku vzniku zrazeniny v žilovom systéme, ktorá po rozpustení poškodí chlopňu a táto začne prepúšťať krv späť.“

Vznik vredov predkolenia môže mať žilový lebo tepnový pôvod, ale vredy môžu vzniknúť napríklad aj pri chorobách krvi a na podklade nádorov.

Vredy predkolenia žilového pôvodu vznikajú v dôsledku hromadenia žilovej krvi v nohách pri poruchách spätného toku krvi. Žily sa rozširujú a objavujú sa kŕčové žily.

V prípade, že ide o tepnový pôvod vzniku, hovoríme o arteriálnych vredoch a na ich pozadí stojí ochorenie tepnového systému dolných končatín. Vznik vredov predkolenia často ohrozuje napríklad aj pacientov s hypertenziou. Tepnové vredy sa často objavujú na päte a prstoch chodidiel alebo v oblasti vonkajšieho členku. Obvykle bývajú hlboké a majú zhrubnuté okraje.

Pančuchy alebo larvy?

Liečba vredov predkolenia predpokladá ako základ liečbu chronického žilového ochorenia. Ako lekár upresňuje, využívajú sa najmä kompresívne pančuchy (resp. bandáže) v kombinácii s medikamentóznou liečbou. Následne je to lokálna terapia, čo znamená, že treba liečiť aj priamo ranu. Tu sa využíva vlhká terapia, rôzne preparáty. Nezriedka je potrebné odstránenie nekrotického tkaniva, a to buď chirurgicky, alebo sa na odstránenie odumretého tkaniva využívajú špeciálne larvy.

Na prekrytie rany možno použiť aj kožný transplantát. Podľa lekára býva častým problémom, že sa vredy nehoja, respektíve po ich zhojení môže veľmi ľahko dôjsť k obnoveniu vredu. „Z chirurgických riešení existujú taktiež rekonštrukčné operácie na venóznych chlopniach, ktroré do určitej mierny obnovia ich funkciu,“ dopĺňa Martin Huťan.

Posvieťte si na ranu

Okrem celej kategórie špeciálnych produktov určených na hojenie rán majú niektorí pacienti skúsenosti napríklad s liečbou pomocou tzv. biolampy. Podľa MUDr. Huťana spočíva mechanizmus tohto typu liečby v tom, že „biolampy používajú polarizované svetlo, ktoré preniká do hĺbky až okolo 4 cm, pričom má analgetické (tlmenie bolesti) a antiflamačné (protizápalové) pôsobenie.

Zápal nemusí byť vyvolaný iba baktériami, môže ísť aj o endogénny (vnútorný) zápal spôsobený napríklad poškodením cievnej steny. Jeho následkom je práve zmienené hromadenie bielych krviniek, ktoré poškodzujú okolité tkanivo ešte viac. Predpokladá sa aj určitá „biostimulácia“, ktorá je málo vysvetlená, v klinickej praxi však funguje na viaceré typy rán. Ja by som túto terapiu používal,“ hovorí lekár.

Jednou z možností liečby je aj využitie koloidného striebra, ktoré využíva najmä alternatívna medicína, ale pri liečbe rán a niektorých kožných ochorení sa zvykne využívať aj v tzv. klasickej medicíne. Martin Huťan upresňuje, že „koloidné striebro", je súčasťou vlhkej preväzovej techniky rán. Jeho účinkom je antimikrobiálne pôsobenie a baktérie si naň nedokážu vytvoriť rezistenciu.

Pridavaním do rozličných prípravkov, napríklad alginátov alebo polyuretánových pien, sa zabezpečí zníženie bakteriálnej nálože rany, a tým vzniknú lepšie podmienky pre zhojenie. Pri výbere preväzovej techniky je mimoriadne dôležité používanie vlhkej ranovej terapie spolu s kompresívnou terapiou, časy gázových štvorcov sú už dávno prežité. Podľa štúdií nie je veľký rozdiel medzi prostriedkami vlhkých preväzov, je však rozdiel medzi klasickou (gázovou – tzv. dry alebo wet to dry) a vlhkou (tzv. wet alebo moist wound) terapiou rán.“

Aj „múdra huba“ či pijavice

Okrem spomínaných spôsobov liečby vredov predkolenia sa v rámci terapie zvykne využívať aj zv. „múdra huba“. MUDr. Huťan upresňuje, že de o Pythium oligandrum. Zvláštnosťou tejto huby je to, že parazituje na iných hubách, ktoré samozrejme zhoršujú lokálny stav rany, nemá však priamy vplyv na diagnózu ako takú. „Tak ako množstvo iných faktorov, aj „múdra huba“ môže byť nejakým posunom k zlepšeniu stavu, avšak nie je možné oćakávať, že iba čistým pôsobením tejto huby sa rany zázračne uzavrú a vyhoja,“ dodáva lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu