New York 23. júna (TASR) - Nevedomosť o príčinách a následkoch choroby AIDS je v rozvojových krajinách stále veľmi vysoká, hoci za 20 rokov od začiatku tejto epidémie zomrelo na následky choroby 24 miliónov ľudí, varuje dnes zverejnená štúdia OSN.
Podľa tejto štúdie v niektorých krajinách až štvrtina opýtaných si myslí, že syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) je len zriedkavo smrteľný a až tretina žien vôbec nevie, ako sa môže pred týmto vírusom chrániť. Prieskum, na základe ktorého bola vypracovaná táto štúdia, prebiehal v 39 krajinách Ázie, Afriky, Latinskej Ameriky a na Karibských ostrovoch.
"V niektorých rozvojových krajinách môže epidémiu zastaviť len radikálna zmena sexuálneho správania", hovorí štúdia OSN. Hoci veľká väčšina opýtaných tvrdí, že svoje sexuálne správanie zmenila, v skutočnosti len malé percento je ochotné používať prezervatív.
Zreteľné sú veľké rozdiely medzi mestami a vidiekom, najmä v krajinách ako je Bangladéš alebo Nepál, kde viac ako dve tretiny vydatých žien nikdy o tejto chorobe nepočuli. Navyše prakticky vo všetkých skúmaných krajinách dve tretiny žien a štyri pätiny mužov sa domnievajú, že sú vystavení slabému alebo žiadnemu riziku.
"Veľká pozornosť sa venovala najmä propagácii používania prezervatívov," ale podľa štúdie prezervatív používajú muži najmä pri mimomanželských vzťahoch, čo u vydatých žien ešte posilnilo nedôveru ku tomuto spôsobu ochrany.
4 ta žab