Vybrali sme zopár z nich a opýtali sme sa lekárov – špecialistov, na ich odborný názor. Vyjadrujú sa zubná lekárka Miroslava Tóthová, gynekológ Michal Kliment, a oftalmológ Radovan Piovarči.
Afty
Ľudový recept – Rozpučte kapsulu vitamínu E a olejom z nej vriedok niekoľkokrát denne potierajte.
Lekárka - Vitamín E celkovo uľahčuje hojenie, takisto aj vitamín B.
Ľudový recept – Pripravte si domáce kloktadlo z lyžice jedlej sódy, lyžičky soli, lyžičky 1,5-percentného peroxidu vodíka a 500 ml vody. Trikrát denne kloktajte. Pozor, neprehĺtajte!
Lekárka - Sóda môže znižiť pH na zásaditú stranu, a tým sa menej množí bakteriálna flóra. Peroxid a soľ pôsobia ako dezinfekčný roztok. U áft je problémom najmä sekundárna infekcia otvrenej rany baktériami v ústnej dutine, a to spôsobuje väčšiu bolesť a spomaľuje hojenie.
Bolesti zubov
Ľudový recept – Z trochy kajenského korenia, zázvoru a oleja si pripravte „mastičku“ a potierajte ňou boľavý zub.
Lekárka - Zázvor a korenie v podstate nemajú efekt.
Krvácanie ďasien
Ľudový recept - 5 kvapiek Tea tree oleja do 1 dl vody a niekoľkokrát denne vyplachujte ústa.
Lekárka - Tea tree má protizápalový účinok, ide však len o potlačenie symptómu - krvácania, taká liečba má iba dočasný efekt. Po odstránení príčiny Tea tree napomáha rýchlej regenerácii ďasien.
Prerezávanie zubov
Ľudový recept - Ďasná môžete dieťaťu jemne masírovať veľmi jemnou zubnou kefkou. Ak vydrží pokojne sedieť, môže si ich masírovať aj samo.
Lekárka - Zubná kefka slúži na mechanickú masáž, prekrvuje ďasná, uľahčuje prerezávanie, masáž, čiže mechanický tlak, potláča bolesť.
Tehotenské ťažkosti
Ľudový recept – V prípade hemoroidov, rovnako ako u zápchy, pomôže dostatok vlákniny v podobe ovocia a zeleniny, celozrnných obilovín a kvasených mliečnych výrobkov. Pre upokojenie vyskúšajte studené obklady (drvené kocky ľadu v igelitovom vrecku).
Lekár - Tvrdenie je pravdivé. Existuje vzťah medzi obstipáciou - zápchou, tehotenstvom a hemoroidmi. Dostatok vlákniny je podmienka normálneho vyprázdňovania. Kvasené mliečne výrobky zase upravujú črevnú mikroflóru, dôležitú pre stabilitu slizničnej imunity čreva a trávenie.
Pri zápale hemoroidu sa vyhýbajte teplému sedaciemu kúpeľu, ktorý ťažkosti znásobí. Vhodné je umývanie studenou vodou, prípadne použitie ľadových kociek v igelitovom vrecku môžu byť dobrou prvou pomocou pri náhlom zhoršení stavu. Na vznik hemoroidov prispieva aj tlak rastúceho plodu na žily v oblasti malej panvy a následne sťažený odtok krvi.
Menopauza
Ľudový recept - Mníšska rasca (Vitex agnus castus), ktorému sa hovorí aj ženská bylina, reguluje hladinu hormónov v tele a mierni tak problémy s prechodom. Lyžicu byliny zalejte 250 ml studenej vody, priveďte k varu a minútu povarte. 15 minút nechajte odstáť a pite dvakrát denne.
Lekár - Toto tvrdenie je tiež pravdivé. Extraktu z tejto rastliny – iný názov je Vitex jahňací - sa pripisuje tlmivý vplyv na produkciu prolaktínu v tele a tento efekt sa využíva na úpravu menštruačného cyklu, pri bolestiach prsníkov (mastodýnia), a tiež na zmiernenie príznakov premenštruačného syndrómu.
Zrejme preto, že nebolo vykonané dostatočné množstvo validných klinických pokusov, rešpektujúcich princípy medicíny založenej na dôkazoch, je v jeho registrácii uvedené, že ide o liek bez schválených terapeutických indikácií, ktorý sa používa „iba“ na základe poznatkov v Materia Medica Homeopatica. Dá sa teda povedať, že rastlina a jej extrakt sa využíva najmä na základe skúseností, podobne ako u mnohých iných prípravkov, ktorých korene sú v ľudovej medicíne.
Napriek tomu sa však zbierajú aj dôkazy o mechanizme jeho účinku. Ide o typický prírodný liek určený pre ženy. Jeho účinok na zmiernenie klimakterických príznakov je tiež pravdepodobný, keďže z látok prírodnej medicíny sa na miernenie príznakov klimaktéria využívajú fytoestrogény, ktoré sa vyskytujú najmä v sóji, v ďateline lúčnej, v chmeli a v spomenutom Vitexe jahňacom (tiež nazývanom aj Abrahámov krík).
Ľudový recept – čaj z dvoch lyžičiek Šalvie zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 10 minút lúhovať. Pite ráno a večer, pomáha mierniť potenie.
Lekár – Je to pravda. Účinky sú však omnoho pestrejšie a využitie širšie. Súčasná veda analyzovala obsah šalviových listov, ktoré sa využívajú na prípravu čaju a liečebných odvarov. Listy obsahujú silicu, v ktorej sú antibakteriálne pôsobiace látky, triesloviny, flavonoidy, triterpény a kyselina karnosová, nikotínová, tiamín (provitamíny).
Pre protimikrobiálny a fungicídny účinok sa používa nielen vnútorne ako čaj, ale aj zvonku predovšetkým pri zápaloch ústnej dutiny a pri angíne. Vnútorne pomáha pri zápaloch zažívacieho traktu, poruchách trávenia, kolikách. Používa sa aj pri zle sa hojacich ranách, ekzémoch, ako prísada do kúpeľov.
Pre bohatý obsah silice a gáfru patrí šalvia medzi najznámejšie prostriedky na pleť a proti akné. Silica má dezinfekčné, utišujúce účinky, pre ktoré sa pridáva do zubných pást a ústnych vôd, antiperspirantov, šampónov, mydiel a pod. Čaj sa používa i na potlačenie spomínaného potenia, najmä nočného a pri nervozite (stres, klimaktérium). Usušené šalviové listy sú obľúbenou potravinovou koreninou a môžu sa vkladať medzi bielizeň ako prostriedok proti hmyzu. Pozor, u dojčiacich žien znižuje sekréciu mlieka.
Výtok
Ľudový recept - Cesnak urýchľuje liečbu aj v prípade, že ju vedie lekár. Pôsobí dezinfekčne a protizápalovo. Jedzte denne aspoň dva strúčiky cesnaku v surovom stave v pomazánke, v bylinkovom masle a pod.
Lekár - Toto tvrdenie je pravdivé. Liečebné účinky cesnaku poznali ľudia už v staroveku. Známy je ich dezinfekčný účinok. Cesnaku sa pripisuje schopnosť redukovať hladinu cholesterolu, a tak prispievať k znižovaniu rizika civilizačných chorôb.
Cesnak sa úspešne využíva pri liečbe katarov a dezinfekcií tráviaceho traktu. Pozitívne účinky sa prejavujú aj pri prechladnutí: uľahčuje dýchanie a odkašliavanie. Dokonca údajne podľa zistenia japonských vedcov bráni vzniku rakoviny pľúc, a to tým, že odstraňuje miniatúrne nádorčeky na pľúcach. Považuje sa za prírodné antibiotikum.
Najväčšie účinky sa pripisujú roztlačenému surovému cesnaku. Avšak pozor, pri dlhodobej a pravidelnej konzumácii môžu cesnakové silice narušiť sliznice.
Ľudový recept - 8 kvapiek éterického Tea tree oleja kvapnite do pol litra vlažnej vody a trikrát denne používajte na vyplachovanie pošvy. Čajovníkový olej pôsobí protizápalovo a dezinfekčne.
Lekár - Toto tvrdenie je pravdivé. Čajovníkový olej pochádza z Austrálie, kde jeho liečebné účinky objavili a využívali domorodí obyvatelia. Má zvlášť antiseptické účinky s mnohorakým použitím. Získava sa lisovaním listov čajovníka a používa sa neriedený i zriedený, predovšetkým v kozmetických prípravkoch. Jeho účinnou zložkou je terpinenol.
Jeho efekt v gynekológii sa využíva proti baktériám, mikróbom a plesniam, a tiež pri poraneniach kože. Preto je často súčasťou prípravkov na ženskú intímnu hygienu a aj výrobkov na ústnu hygienu. Keďže niektorí môžu na tento olej reagovať podráždením kože a slizníc, zvlášť pri vyšších koncentráciách, treba si pred používaním overiť reakciu skúšobnou aplikáciou prípravku. V gynekológii sa na vaginálnu aplikáciu využívajú gély s obsahom 3 % čajovníkového oleja.
Únava a pálenie očí
Ľudový recept - Použité čajové vrecúška dajte do igelitového vrecka a na chvíľu vložte do mrazáku. Potom priložte na 5 minút na oči. Uľaví sa im a okrem toho zmiznú aj opuchy.
Na 3 až 5 minút priložte na viečka plátok uhorky vychladenej z chladničky. Poskytne úľavu a osvieži oči.
Lekár - Tu pôsobia obe zložky. Jednak minerály a prírodné účinné látky čaju a uhorky, ale nemenej dôležitý je chlad, ktorý znižuje podráždenie, pálenie, opuch. Vždy však platí pravidlo maximálnej opatrnosti pri aplikácii akýchkoľvek dráždivých a potenciálne alergizujúcich látok do oblasti okolia oka a priamo do oka.
Dlhodobejšie ťažkosti s očami nie je vhodné riešiť samoliečbou, ale vždy konzultovať s očným lekárom, aby sa vylúčili prípadné závažnejšie, niekedy aj celkové ochorenia, ktoré sa prejavili najskôr postihnutím očí.