Súčasťou bytovej politiky je podpora sociálneho bývania
Bratislava 25. júna (TASR) - Iba štvrtina všetkých domov
bytového fondu vo Švajčiarsku je vo vlastníctve neziskových
organizácií. Štát tam úzko spolupracuje ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bratislava 25. júna (TASR) - Iba štvrtina všetkých domov bytového fondu vo Švajčiarsku je vo vlastníctve neziskových organizácií. Štát tam úzko spolupracuje s bytovými organizáciami, ktoré zastrešujú a operujú na úrovni obcí, veľkých miest i celých mestských aglomerácií.
Uviedol to riaditeľ Federálneho úradu pre bývanie vo Švajčiarsku Peter Gurtner počas medzinárodného seminára na tému Budúcnosť družstevného a neziskového sektora v bývaní, ktorý sa už druhý deň koná v Bratislave.
Tieto tri typy správcovských organizácií sa spolu s vládou starajú o implementáciu všetkých opatrení, ktoré prispievajú k realizácii politiky bývania, a to obnovy, rekonštrukcií i novej výstavby. Zodpovedajú za to, akou formou si občan môže zaistiť revolvingový a hypotekárny úver a uplatniť ďalšie nástroje v prípade, že sa rozhodne zlepšiť svoje bývanie, alebo stavať nový byt. Štát je tak prostredníctvom bytových organizácií, najmä družstevných, nepriamo prepojený na individuálne bytové subjekty, občanov. Bytové organizácie, v ktorých má zastúpenie i švajčiarska vláda, majú právo emitovať i obligácie s garanciou štátu a podporujú tak rozvoj kvalitného bývania. "Týmto personálnym prepojením i koordináciou aktivít dosahujú bytové organizácie v intenciách štátnej bytovej politiky synergický efekt." Ten však podľa riaditeľa nemožno porovnávať so skúsenosťami s neziskovým bývaním v Holandsku, ktoré si píše 100-ročnú históriu a je vzorom európskej politiky bývania.
Tento vzor ocenil i István Juhász z maďarského ministerstva vnútra. Konštatoval, že v Maďarsku iba 8 % z celkového bytového portfólia tvoria nájomné byty, pričom priemer v krajinách Európskej únie (EÚ) je až 36 %. Podľa neho byty v Maďarsku sú drahé - maďarský občan šetrí na byt päť rokov, občan EÚ iba 2,8 roka. V snahe podporiť najmä sociálne bývanie vláda stanovila úlohy s dôrazom na výstavbu účelového bývania, zvlášť nájomných bytov, ale i obnovu schátralého bytového fondu, čím sa dosiahne mobilizácia stavu bývania. "Daňové úľavy, štátne dotácie i bonifikácia úrokov na poskytnuté úvery budú naďalej významné nástroje, ktoré by mali stav bytového fondu v Maďarsku zlepšovať."
Aj keď tieto nástroje v podstate uplatňuje Poľsko, najmä však ČR, Daniela Grabmullerová z Ministerstva pre miestny rozvoj ČR zdôraznila, že "praktizované nástroje podpory bývania na Slovensku sú na rozdiel od podmienok v Česku adresnejšie a prepracovanejšie." Zvlášť vyzdvihla na Slovensku výsledky Štátneho fondu rozvoja bývania a štátnej finančnej pomoci MVRR pre programy bývania, najmä nájomné byty.