Nábytok, rovnako ako auto, módne odevy, film, ovplyvňuje naše prostredie a vlieva mu dušu. Dizajn sa stal súčasťou nášho života a životného štýlu.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Voľne stojaca chladnička s príťažlivým dizajnom spĺňa viacero funkcií. Ako súčasť zariadenia obývacej izby poslúži ako odkladací stolík, príručná zásobáreň chladeného občerstvenia a pôsobí ako zaujímavý solitér.
Spolu s profesionalitou prevedenia kladieme dôraz na originalitu a individualitu, ktorá by mala byť zrejmá aj zo zariadenia bytu. Najmä mladá generácia uprednostňuje transparentnosť, racionalitu a úspornosť v zariaďovaní interiéru.
Zariadenie odráža individualitu
Trendom je hospodárnosť tvorená menším množstvom predmetov, avšak vysokej kvality, ako aj príťažlivý a originálny dizajn či netradičné materiály.
Ďalším javom, ktorý sa výraznejšie prejavuje pri zariaďovaní bytu, je vplyv orientálnych kultúr na európsky životný štýl. Africký a ázijský nábytok sa stáva obľúbenou súčasťou našich interiérov.
Súčasný dizajn čerpá z retro smeru sedemdesiatych a osemdesiatych rokov a z klasického konštruktivistického prístupu päťdesiatych rokov. Tvary sú jednoduché, dôraz sa kladie na kvalitný a solídny materiál ako masívne drevo, ušľachtilý kov, poťahy z kože a prírodných textilných materiálov so zaujímavou štruktúrou a príjemným povrchom. Okrem kvalitných drevín sa čoraz viac objavuje bambus, morská tráva, ratan.
Vyššie požiadavky
Kritériami pri kúpe nábytku je stále kvalita vypracovania, pekný a zaujímavý tvar, funkčnosť a pohodlnosť. Ďalšou požiadavkou na zariadenie je mnohostrannosť kombinácií. To sa dá dosiahnuť aj doplnkami, kovaním, úchytkami.
Jednoduchosť ovládania domácich spotrebičov a nároky na ich kvalitnú činnosť zasiahli aj ostatné časti bytového zariadenia. Právom očakávame, aby sa sedací nábytok zmenil na odpočinkový, aby sme v kresle mohli sedieť rozkročmo, prípadne v ňom aj ležať. Samozrejmá je požiadavka, aby sme zmenu polohy dosiahli takmer bez úsilia jediným pohybom. Príkladom sú sedačky, ktoré menia svoju veľkosť a tvar elektronicky, pričom sa neznížili nároky na pohodlie. Aj prieskumy v Nemecku potvrdili, aký dôraz sa dnes kladie na sedacie zostavy, odpočinkové súpravy a kvalitné lôžka, pri ktorých sa výrobcovia poučili zo zdravotníckych výskumov.
Zmenené využívanie bytu
Potrebu nového nábytku často nevyvolá jeho opotrebovanie, ale aj zmenené životné podmienky. Doma si treba vytvoriť „kanceláriu“, ktorá však nesmie pripomínať typizované pracovisko. Do bytu pribúda relaxačné miesto. Jedálne bývajú častejšie prepojené s kuchyňou, čo umožňujú nové technológie a spotrebiče.
Technika najvýraznejšie vstúpila do domácich spotrebičov. Pojem inteligentnej domácnosti sa nenápadne stáva dostupným cez jednotlivé zariadenia.
Požiadavky na jednoduchú obsluhu, automatická voľba optimálneho plnenia funkcií je bežná nielen pri práčkach, pýšia sa ňou umývačky riadu, varné platne a rúry, chladiace zariadenia. Aj komunikačné centrum, ktoré preberá evidenciu zásob potravín, navrhuje a ponúka recepty, sprostredkúva odkazy a komunikáciu neprítomných členov domácnosti videozáznamami, prípadne zabezpečí doplnenie zásob, vzniklo ako reakcia na potreby súčasného života. Cieľom by malo byť odbremenenie používateľov od rutinných úkonov, aby mali viac času pre vlastné aktivity. Bezpečnosť a energetická nenáročnosť sú samozrejmosťou.
Naše očakávania na umiestnenie spotrebičov a zariadenia v kuchyni sa približujú západoeurópskemu trendu. Reklama podporuje pevne zabudované spotrebiče. Ľahšie sa udržiavajú čisté a sú menej hlučné.
Voľne stojace spotrebiče však možno po čase inak usporiadať. A na trhu sa objavujú nové mini zariadenia, ktoré rešpektujú znižovanie počtu osôb v domácnosti. Medzi nimi majú osobité postavenie solitéry s príťažlivým dizajnom, zaujímavým tvarom, konštrukčným riešením a často aj polyfunkčnosťou. Ich výber tiež vltáča punc originality interiéru. ĽUBOMÍR ŠIMNA