
Ovocie na pultoch obchodíkov v Afrike či Ázii vyzerá lákavo, netreba ho však umývať vodou z vodovodu – len z uzavretých fliaš. FOTO – ARCHÍV

V Mexiku alebo Afrike si treba dať pozor aj na džúsy – neriediť ich vodou a nedávať do nich ani kocky ľadu. FOTO – ARCHÍV
Každý desiaty človek, ktorý vycestuje do zahraničia na dovolenku, po návrate domov presedí celé hodiny na záchode. Američania sú dokonca presvedčení, že sú prekliati Montezumovou pomstou. Vždy, keď sa vracajú z Mexika, dostanú hnačku, nech robia, čo chcú.
Nepríjemný dovolenkový darček
Najčastejším zdravotným problémom cestovateľov v zahraničí je naozaj hnačka. Ak pocestujete do Latinskej Ameriky, Afriky či na Stredný východ, alebo do Ázie, máte viac ako 50-percentnú pravdepodobnosť, že počas pobytu alebo krátko po ňom dostanete nepríjemný darček – hnačku. Nevoľnosť, zvracanie, kŕče, hnačky, niekedy aj krvácanie v bruchu sú typickými príznakmi cestovnej hnačky.
Tieto krajiny totiž patria do skupiny vysokorizikových destinácií s veľmi vysokou pravdepodobnosťou výskytu hnačiek.
„Napriek osvete v niektorých oblastiach sveta postihuje hnačka až 50-60 percent návštevníkov z mierneho klimatického pásma,“ varuje MUDr. Ladislav Kužela. Náklady na liečbu infekčných hnačiek na Slovensku sa ročne vyšplhajú až na 600 miliónov korún.
Najčastejšou príčinou býva v cudzine úplná zmena jedálneho lístka, pitná voda obsahujúca iné druhy baktérií. Potom to môže byť aj infekcia z neumytej zeleniny a ovocia. Dovolenkárom na inom kontinente, napríklad v Afrike, sa neodporúča umývať ovocie vodou z vodovodu, ale vodou kupovanou v plastikových fľašiach. Takisto nemožno riediť vodu z vodovodu ovocnými šťavami, ale kupovať si nealko.
„V týchto oblastiach treba voliť superopatrnosť. V takom Mexiku alebo v Afrike by si našinec nemal dať dokonca ani drink s kockou ľadu. Často sme takí opatrní, že si berieme na takéto miesta aj svoj príbor, ale zabúdame že kocka ľadu, ak je vyrobená z domácej vody, môže spôsobiť hnačkové ochorenie,“ varuje gastroenterológ MUDr. Marián Bátovský.
A ešte radí, že na osušenie rúk na verejných záchodoch za hranicami, kde môže číhať brušný týfus či dokonca cholera, treba používať len čisté papierové obrúsky alebo vzduchové čističe. Látkovým uterákom, ktoré idú z ruky do ruky, je lepšie sa vyhýbať.
Hnačku už netreba pretrpieť
Mýtus, že hnačke treba dať voľný priechod, je dnes už prekonaný.
„Väčšinu prípadov hnačky totiž možno liečiť okamžite. Vždy radím, pribaľte si do batožiny aj preparáty na zastavenie hnačky. Po vypuknutí prvých príznakov, keď zrazu cítite ten neodolateľný imperatívny pocit v bruchu, je dobré nasadiť liek a predísť tak všetkým nepríjemnostiam, ako je dehydratácia, kŕče v bruchu, neustále behanie na záchod. Niektoré prípravky už dokážu cestovateľské hnačky skrátiť z týždňového utrpenia na jeden deň nepríjemností,“ tvrdí gastroenterológ.
Ako prvú pomoc je vhodné mať vždy pri sebe živočíšne uhlie v tabletách, pretože na seba naviaže rýchlo vznikajúce toxické látky, alebo iné preparáty voľne dostupné v lekárňach.
Hnačku však môžete dostať aj v Taliansku, Chorvátsku, susednom Česku, ale aj na Slovensku. Podľa sumarizácie 34 odborných štúdií je síce Slovensko zaradené do skupiny, kde je nízke riziko chytiť hnačku, ale baktérie salmonely sú práve v lete najvytrvalejšie. (uj)
Cestovateľské hnačky
1. Vysoko rizikové destinácie – Latinská Amerika, Afrika, Stredný východ, Ázia (20- až 50-percentná pravdepodobnosť výskytu hnačky)
2. Strednorizikové destinácie – južná Európa, Izrael, Karibik (10-až 20-percentná pravdepodobnosť)
3. Nízkorizikové – maximálne 8-percentný výskyt hnačiek (uj)
Proti hnačke zmrzlina alebo žuvačky
Ruským vedcom sa podarilo vyvinúť unikátny liek – zmrzlinu proti hnačke. Pridaním špeciálnych mikroorganizmov sa liečivá zmrzlina stala nielen účinným prostriedkom proti žalúdočným a črevným problémom, ale má aj ďalšiu prednosť – výbornú chuť.
Na Slovensku sú zase od tohto leta k dispozícii dovolenkárom okrem liekov proti hnačke aj špeciálne žuvacie tablety s vanilkovo-mätovou príchuťou. (uj)