Výskumný pracovník v oblasti chemickej prevencie nádorových chorôb RNDr. Gabriel Hocman tvrdí, že to nie je vylúčené.
„Odborníci vypočítali, že kuchárky a ich pomocníčky v kuchyni sú vystavené vyššiemu riziku vzniku nádorových chorôb, ako je priemer. Kuchárky znášajú takmer trikrát vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc a asi päťkrát vyššie riziko vzniku rakoviny močového mechúra ako podobná skupina žien, ktorá nepracovala v kuchyni. Dokonca aj pomocníčky v kuchyni sú v porovnaní s ostatnou populáciou žien vystavené trikrát vyššiemu riziku vzniku nádoru močového mechúra.
Pečením, vyprážaním aj varením vznikajú totiž mutagénne látky, ktoré sú často aj karcinogénne. Nemusia však ostať iba v jedle, ale výparmi a pachmi sa šíria po celom kuchynskom priestore.“ Analýzou výparov pečúceho sa mäsa sa zistilo, že obsahujú značné množstvá mutagénnych látok.
Pokusy potvrdili, že mutagény sú aj v pečených jedlách. Zistila sa aj istá úmernosť, čím dlhšie sa mäso pieklo, čím vyššia bola teplota, tým viac škodlivých, mutagénnych látok v ňom vznikalo. Pritom v mäse ostala iba menšia časť mutagénov, väčšina uniká v lahodnej vôni do ovzdušia. Ak sa však potraviny pripravovali v uzavretej nádobe, prevažná väčšina škodlivých látok ostala v jedle. Čo je lepšie a horšie, to je otázka. (uj)