SME

Chovať mačku? Pre účel, pre potešenie, pre imidž?

Ak si na chov mačky vyberieme exkluzívnu ušľachtilú rasu, treby si uvedomiť, že na chov musíme pripraviť neporovnateľne kvalitnejšie podmienky.


FOTO – KRISTÍNA ŠIMNOVÁ

Niektorí chovatelia sa v chove ušľachtilých plemien zameriavajú na produkciu ďalšieho potomstva. V takom prípade sa treba pravidelne zúčastňovať na výstavách a mítingoch. Tu odborníci hodnotia u každého zvieraťa individuálne exteriér, kvalitu, farbu a odtieň srsti. Úsilím každého chovateľa je získať pre svoju mačku čo najviac najvyšších ocenení, lebo pri párení sa zvyšuje cena ich spoločného potomstva.

Len vitálni a zdraví rodičia, a netýka sa to len ušľachtilých mačiek, môžu splodiť plnohodnotné potomstvo. Preto je vhodné plemenného kocúra počas pekných dní púšťať do záhradnej voliéry, v ktorej sa môže nerušene pohybovať a páriť. Výživa musí byť adekvátna poslaniu chovného kocúra, teda mal by byť v chovnej, skočnej kondícii a nie pretučnený.

Zvýšená starostlivosť o mačku

S chovom plemennej mačky sú rovnaké starosti ako s chovom kocúra, len pred nástupom jej ruje nás čakajú ďalšie povinnosti. Musíme jej „vyhliadnuť“ partnera, ktorý jej dobré plemenné a exteriérové vlastnosti v potomstve upevní. Vhodné je, keď svojou dominanciou potlačí jej nežiaduce stránky a nedostatky.

Mačka býva pred pôrodom nepokojná, máva výtoky, ktorými znečisťuje okolie. Byt nie je najvhodnejším miestom, kde by sa v pokročilom štádiu gravidity mala zdržovať a vrhnúť. Preto pre nás, ale hlavne pre ňu, ako aj pre odchov mačeniec, je ideálnym miestom voliéra.

Výživa mačky – samice by mala byť prispôsobená životnej fáze, v ktorej sa nachádza. To v súčasnosti nie je problém. V obchodnej sieti sú rôzne špeciálne kompletné krmivá a kŕmne zmesi. Tie pri odporúčanom dávkovaní a občasných konzultáciách s veterinárom zabezpečia zdravý vývoj plemennej krásavice.

Aj v mestách je mačka úplne bežným zvieraťom, ktoré má domov všade a nikde. Niekedy zablúdia do dvora rodinného domu, objavia sa v záhrade, alebo sa k nám pridajú na ulici, akoby k nám patrili.

Často sú to zvieratá, ktoré majiteľ vyhodil, pretože stratil záujem o ich spoločnosť, alebo sa stali v jeho byte nepohodlnými. Mnohé sú však zdivočené a narodili sa ako plody ulice.

Aj tak môže byť mačka mestskému človeku nenáročným a tichým priateľom. Tieto kritériá spĺňajú hlavne ušľachtilé plemená. Sú pokojnejšie a nepotrebujú také veľké teritórium k spokojnému životu ako bežná domáca mačka.

Vedci už dávnejšie potvrdili, že mačka je aj ideálnym terapeutom pre ľudí trpiacich depresiami, psychickými poruchami, Alzheimerovou chorobou. Neraz v takýchto prípadoch môžeme byť svedkami až dojemných scén spolužitia chorého človeka s týmto zvieraťom.

Spoločníčky a pomocníčky

Najpočetnejšiu skupinu našich spoločníčok tvoria mačky chované v domoch na vidieku. Pohybujú sa voľne po neobmedzenom teritóriu a žijú si svojským životom. Pri ľudskom obydlí nachádzajú len oddychovú zónu a doplnkovú potravu. Ich lovecký inštinkt pomáha z okolia domov a záhrad likvidovať najmä hlodavce, čím domácim oddávna pomáhajú.

Druhou najpočetnejšou skupinou sú mačky – spoločníčky obývajúce ľudské príbytky spolu s ich majiteľmi. Tým nezáleží na farbe srsti, ani na tom, či je zviera plemenné, ušľachtilé, kríženec, prípadne, či je to len obyčajná domová mačka. Neraz je to zviera, ktoré sa do rodiny dostalo náhodou, darom alebo bolo najdúchom. Táto skupina chovateľov uprednostňuje kastrátov, lebo nie je ochotná znášať akékoľvek obete na úkor svojho pohodlia.

Na predvádzanie sa a profit

Tretiu skupinu chovajú majitelia na takmer vedeckej úrovni ako ušľachtilé tvory. Obchádzajú s nimi výstavy, majú prehľad o kvalite plemenných jedincov rovnakého štandardu v širokom okolí a poznajú rodokmeň svojho chovanca aj niekoľko generácií dozadu. Sledujú požiadavky trhu, ktoré plemená a farebné rázy sú v kurze a na základe toho ekonomicky zhodnocujú výsledky svojej neraz prehnanej starostlivosti.

Štvrtú skupinu mačiek chovajú snobi, ktorým by výstižnejšie pristalo označenie držitelia mačiek. Chovu zvierat nerozumejú, optimálne podmienky sa ani neusilujú vytvoriť a potešenie nachádzajú v netradičných plemenách či v atypickej farbe srsti. Ich aktivity okrem predvedenia sa pred známymi priniesli aj jeden pozitívny efekt – dostávajú sa k nám plemená a farebné rázy, ktoré sa doteraz u nás nechovali.

(mm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 324
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 212
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 794
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 842
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu