Nie je jednoduché vyrovnať sa so zraňujúcou skutočnosťou, ak zrazu dovtedy zdravému človeku diagnostikujú sklerózu multiplex. Toto chronické zápalové ochorenie nervovej sústavy nie je možné vyliečiť a prejavuje sa množstvom rôznych príznakov. Preto sa zvykne hovoriť o viacerých formách sklerózy multiplex, alebo v závislosti od rýchlosti jej priebehu aj o viacerých typoch.
Čo ju spôsobuje, presne nevieme
Jednoznačnú príčinu ochorenia odborníci dodnes neodhalili. Často sa za spúšťací mechanizmus zvyknú považovať rôzne infekcie. Príkladom je vírus herpesu, ktorým sa pacient nakazil ešte ako dieťa. Rizikovým faktorom sú aj genetické predispozície.
Ochorenie sa môže začať rozvíjať, ak nastáva nerovnováha v imunitnom systéme. Následne dochádza k tzv. demyelinizácii - poškodzovaniu a úbytku myelínu – ochranných obalov nervových vlákien. Tie ostávajú odhalené, a tým aj oveľa zraniteľnejšie.
Nemôžu dostatočne kvalitne, prípadne vôbec viesť signály, takže spojenie medzi jednotlivými nervovými bunkami sa buď oslabí, alebo úplne zanikne. Keďže sa takto poškodené nervové vlákna môžu nachádzať kdekoľvek v nervovej sústave, príznaky ochorenia môžu byť rôzne. Obvykle sa objavia na krátku dobu (pár dní až týždňov), a potom znova vymiznú. Priebeh ochorenia je individuálny a jednotlivé prípady sa často výrazne odlišujú. Symptómy sa môžu vracať v pozmenených formách.
Najčastejšie prvé príznaky:
- paralýza končatín, znížená citlivosť v končatinách,
- zhoršenie koordinácie, pohybové ťažkosti,
- poruchy zraku – dvojité či rozmazané videnie, dočasná strata zraku,
- poruchy reči,
- závraty, porucha rovnováhy,
- chronická únava, zmätenosť,
- neobvyklé zmeny nálad,
- ťažkosti s ovládaním močového mechúra.
Koho obvykle ohrozuje
Skleróza multiplex sa zvykne rozvinúť medzi dvadsiatym až štyridsiatym rokom života, dvakrát častejšie ňou trpia fajčiari a ženy zhruba dvakrát častejšie ako muži.
Liečba si vyžaduje individuálnu stratégiu vzhľadom na to, že musí zohľadňovať históriu a vývoj ochorenia u každého pacienta zvlášť, musí brať do úvahy jeho individuálne potreby. Liečba je indikovaná aj podľa stupňa samostatnosti pacienta. Cieľom terapie je teda v závislosti od konkrétneho štádia ochorenia chrániť a optimalizovať funkcie a schopnosti, ktoré pacientovi ostali, udržať čo najväčšiu samostatnosť pacienta, ako aj predchádzať možným komplikáciám.
Napriek tomu, že ochorenie významne znižuje kvalitu života pacienta, neznamená to, že by takýto pacient zákonite musel byť izolovaný.
SM-kári, ako samých seba zvyknú títo pacienti s nadhľadom nazývať, sa považujú za rovnocenných a chcú, aby ich tak vnímali aj ostatní. Chcú skrátka žiť, nielen prežívať.
Jednou z možností, ako pomôcť pacientom so sklerózou multiplex je verejná zbierka – jej cieľom je zozbierať finančné prostriedky, ktoré sa použijú na zlepšenie kvality ich života.
Posielaním sms, prípadne poukázaním finančných prostriedkov priamo na účet, môžete pomôcť týmto pacientom pri budovaní denného stacionára, kde sa bude poskytovať odborná pomoc tým, ktorí sú trvalo odkázaní na nepretržitú starostlivosť. Viac informácií nájdete na www.darcovskasms.sk