Bratislava 26. júna (TASR) - Deň bez mäsa na Slovensku vyhlásila na 1. júla Vegetariánska spoločnosť v roku 1992. Vo svete bol prvý raz Deň bez mäsa vyhlásený v roku 1978 a pripadá na 3. októbra.
Dátum 1. júl si Vegetariánska spoločnosť vybrala preto, lebo príchodom prázdnin v rodinách nastáva všeobecné uvoľnenie a ľudia začínajú viac športovať a dbať o štíhlu líniu. Prednosť dávajú uhorkovým, cukinovým a iným zeleninovým šalátom.
Vysvetlil to dnes na tlačovej konferencii odborný poradca nadácie Zdravé srdce Európy Igor Bukovský. Zdôraznil, že súčasná výživa ľudí zaostáva za odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie. Pripomenul, že brokolica obsahuje sulforafan, ktorý chráni organizmus pred rakovinou. Sója obsahuje daidzein a genistein, látky brániace rozširovaniu rakovinových metastáz v tele. Poukázal na to, že polovica jablka má takú antioxidačnú aktivitu, ktorú možno prirovnať k 1500 miligramom vitamínu C. Každé ovocie a zrnko obilia obsahujú látky, ktoré chránia organizmus človeka.
Na Slovensku ľudia konzumujú dva a polkrát viac mäsa, ako odporúča Svetová zdravotnícka organizácia. Mäso je potravina, ktorá obsahuje veľa nasýtených mastných kyselín, cholesterolu a neobsahuje ochranné látky. Podľa Bukovského človek si často neuvedomuje, že ateroskleróza, hypertenzia - teda vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovina, sú najčastejšie ochorenia, ktoré vznikajú najmä nesprávnou výživou.