Odborníci presné príčiny vzniku týchto drobných bolestivých raniek nepoznajú, predpokladajú však, že v pozadí tohto zdravotného problému môže byť aj genetická predispozícia. Či sa vám afty vytvoria, môže podporiť napríklad aj konzumácia niektorých potravín ako je káva, niektoré koreniny, citrusy, orechy, čokoláda či jahody. Ak už afty v ústach máte, spomínané potraviny vám ich môžu dráždiť. Ak správne odpoviete na súťažnú otázku, môžete byť medzi šiestimi vyžrebovanými výhercami, ktorých odmeníme balíčkom s rozpustnými náplasťami After určenými na liečbu áft. Súťažnú otázku spolu s prihlasovacím formulárom nájdete tu. Súťaž trvá do 9. mája do 15.00 hod..
Vznik áft môže súvisieť aj s príliš energickým čistením zubov. K ďalším vyvolávajúcim faktorom patrí napríklad stres, oslabená imunita, endokrinné poruchy, infekcia, rôzne chemické látky – napríklad aj niektoré zložky v prípravkoch ústnej hygieny, alergia, poruchy výživy či nedostatok vitamínov, napríklad B12 alebo kyseliny listovej.
Afty sa vám môžu vytvoriť aj vtedy, ak máte zlozvyk hrýzť si z vnútornej strany pery alebo líca. Zubná lekárka Lucia Piteková hovorí, že „toto ochorenie je charakteristické tým, že má dlhý priebeh. Ak sa raz afty vyskytnú, tak sa ich nezbavíme a sprevádzajú nás celý život, pričom sa striedajú obdobia ochorenia s obdobím kľudu.“
Hrozia aj vám?
Afty sa najčastejšie objavia na vnútornej strane líca, na ďasnách, vnútornej strane pier alebo sa môžu vytvoriť aj na jazyku. Obvykle majú okrúhly alebo oválny tvar s ostro ohraničenými krajmi. Vnútro erózie je pokryté belavým povlakom, obkoleseným červeným zápalovým lemom. Afty sú bolestivé, zvlášť ak ich podráždite napríklad jedlom alebo pri vykonávaní dentálnej hygieny. Podľa odborníkov patria k najčastejším zdravotným problémom v ústnej dutine.
Lekárka upresňuje, že „afty postihnú každého štvrtého až piateho človeka, pričom asi u polovice sa vyskytujú každé tri mesiace, u jednej tretiny dokonca každý týždeň.“
Do rizikovej skupiny podľa lekárov patria mladí ľudia alebo ženy v období pred mesačným krvácaním. Vznik áft môže provokovať aj fajčenie či žutie tabaku, ale aj zubné strojčeky môžu mechanickým dráždením vyvolať vznik týchto bolestivých vriedkov.
Ak pretrvávajú, navštívte lekára
Pri liečbe áft sa treba vyhýbať niektorým dráždivým potravinám, napríklad kyslým citrusovým plodom, vystríhať sa možných provokujúcich faktorov. U niekoho môže byť liečba problematická a môže trvať dlhší čas, podľa lekárov to zrejme súvisí s oslabením imunitného systému.
Aj preto by mala byť liečba zameraná na posilnenie imunity, dôležité je aj chrániť sliznicu ústnej dutiny a eliminovať baktérie, ktoré môžu ranky infikovať. Na liečbu a ochranu sliznice úst sú určené rôzne prípravky vo forme roztokov, mastičiek, gélov či náplastí, ktoré majú za úlohu urýchliť hojenie a tlmiť bolesť.
Ak máte s aftami problémy dlhší čas a ich liečba je vleklá a zdĺhavá, mali by ste navštíviť lekára, niekedy totiž môžu signalizovať aj prítomnosť závažnejších ochorení.
Zapojte sa do súťaže