Malígny melanóm oka totiž môže podľa odborníkov skryte rásť aj viacero rokov a ako upozorňuje primár očnej kliniky, oftalmológ MUDr. Radovan Piovarči, „nebezpečenstvo zhubného melanómu oka je v tom, že v skorých štádiách nebolí a nemá žiadne príznaky. V rozvinutom stave sa pacientovi postupne alebo náhle zhorší videnie. Lekári ho obyčajne objavia náhodne.“ Ku vzniku melanómu oka prispievajú napríklad genetické faktory, ale aj škodlivé vplyvy vonkajšieho prostredia - najmä agresívne slnečné žiarenie.
Objaviť sa môže nielen na povrchu oka, kde je ho, samozrejme, možné aj skôr odhaliť, ale aj vo vnútri oka. V takom prípade je jeho diagnostikovanie oveľa obtiažnejšie a nezriedka lekár melanóm odhalí až v neskoršom štádiu, čo je z hľadiska liečby i prognózy oveľa problematickejšie. Melanóm môže teda nepozorovane rásť aj dlhý čas, najmä ak zanedbávame pravidelné očné prehliadky, ktoré by sme mali podľa odporúčaní odborníkov absolvovať aspoň raz za dva roka, lepšie každý rok. Ak v dôsledku zanedbávania pravidelnej kontroly zraku lekár objaví nádor v neskorom štádiu, často možno pozorovať metastázy v mozgu, pľúcach, pečeni či kostiach.
Včasná diagnostika a prevencia
V minulosti bolo v prípade diagnostikovania melanómu často nevyhnutné siahnuť po radikálnom chirurgickom riešení – vybratí celého oka. Dnes lekári dokážu za určitých okolností riešiť túto závažnú diagnózu pomocou laserového ošetrenia. Ako ďalšiu z možností uvádzajú našitie rádioaktívneho žiariča na oko. Jemný, asi centimetrový pliešok uvoľňuje žiarenie, ktoré dokáže zabrzdiť ďalší rast nádoru, prípadne nádor zničiť.
Riziko, že vás postihne toto závažné ochorenie, sa stupňuje s vekom, lekári udávajú nárast výskytu melanómu oka po 45. roku veku a vo väčšom ohrození sú ľudia bielej rasy, s modrými očami a slabou pigmentáciou kože.
V rámci prevencie je okrem pravidelných prehliadok u očného lekára dôležité chrániť si oči pred slnečným žiarením slnečnými okuliarmi s kvalitným UV filtrom.